Ovo je jelo na žlicu simbol slovenskih skijališta i gostionica, danas ga spremamo
SVI ONI koji zimi odlaze na slovenska skijališta ili, pak, uživaju u vikend-izletima u Sloveniju sigurno su se upoznali s jelom na žlicu koje "krijepi dušu" - tradicionalnim, kako ga Slovenci zovu, pohorskim loncem ili lončekom.
Jelo seljaka i drvosječa s Pohorja
Pohorski lonac je tradicionalno jelo koje dolazi iz slovenske regije Pohorje, planinskog područja u sjeveroistočnoj Sloveniji. Kao i većina omiljenih domaćih jela, i ovo svoje korijene vuče iz jednostavne seljačke kuhinje. Pripremali su ga seljaci i drvosječe na Pohorju, šumovitom gorju koje je zimski i ljetni turizam razvilo oko skijališta i turističke destinacije Rogla.
Seljaci su koristili dostupne, lokalne namirnice koje su obilježavale njihovu regiju, poput raznih vrsta mesa, povrća i graha. Zbog teškog fizičkog rada bilo im je potrebno zasitno jelo koje će ih okrijepiti i dugo držati sitima.
Jelo datira iz vremena kada su se planinski radnici i seljaci oslanjali na jednostavne namirnice iz svojih vrtova i okolnih šuma, a kuhalo se dugo kako bi se svi sastojci proželi. Pripremali su ga u glinenim loncima na vatri ili u krušnim pećima, a posluživalo se kao glavno jelo za veće obitelji, posebno u zimskim mjesecima.
Pripremalo se od više vrsta mesa i povrća, danas simbol skijališta
Izvorno je sadržavalo kombinaciju mesa - najčešće svinjetine, govedine i divljači, nekoliko vrsta gljiva, poput vrganja, lisičarki i drugih dostupnih šumskih gljiva, graha, krumpira, kiselog kupusa i raznog korjenastog povrća, uz dodatak ječmene kaše. Sve bi se kuhalo zajedno, a recept je i tada bio fleksibilan jer su se mogli kombinirati različiti sastojci koji su bili dostupni u domaćinstvu.
Danas je pohorski lonac simbol slovenskih skijališta, posebno u regiji Pohorje, gdje se često poslužuje u planinskim kolibama i restoranima uz skijaške staze. S obzirom na svoje podrijetlo i to da je i prvotno bio namijenjen fizičkim radnicima u šumama, ovaj obrok odgovara potrebama skijaša i planinara, dajući im osjećaj topline, ugode i, naravno, energiju za daljnje provođenje vremena na hladnoći.
Skijališta u Pohorju, poput Mariborskog Pohorja i skijališta Rogla, danas ovo jelo promoviraju kao autentični kulinarski doživljaj regije. Upravo zbog toga pohorski lonac je postao simbol ne samo zimskih sportova nego i gostoljubivosti slovenskih planinskih destinacija, gdje se posjetitelji mogu okrijepiti tradicionalnim specijalitetima. Na skijalištu Rogla 1. kolovoza čak i obilježavaju dan pohorskog lonca, kada se održava i natjecanje u kuhanju najboljeg.
Potrebni sastojci
- gljive - šampinjoni i vrganji
- ječmena kaša
- bijelo vino
- krumpir
- mrkva (po želji)
- češnjak
- teletina, svinjetina
- luk
- panceta
- ulje
- sol, papar, mažuran, lovorov list
Kako se priprema
Skuhajte i ocijedite ječmenu kašu pa krenite pripremati ostale sastojke. Na ulju popržite pancetu, nasjeckani luk i narezane gljive. Dodajte meso narezano na kockice, posolite i sve zajedno pirjajte. Dodajte protisnuti češnjak, lovorov list, skuhani ječam pa zalijte vrućom vodom. Kad je meso skoro gotovo, dodajte na kockice izrezan krumpir i nastavite kuhati. Na kraju dodajte vino i još kratko prokuhajte te pospite mažuranom i paprom.
Cijeli recept s točnim mjerama sastojaka pogledajte ovdje i okrijepite se ovim bogatim varivom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati