Tjeranje djece da uvijek pojedu sve s tanjura može imati negativne posljedice
ISTRAŽIVANJE Britanske nutricionističke zaklade pokazalo je da više od trećine roditelja uvijek tjera svoju djecu da pojedu sve s tanjura, piše britanski Independent. Ova učestala praksa možda ipak nije najbolje rješenje, slažu se brojni stručnjaci koji su objasnili da tjeranje djece na jedenje može imati neželjene posljedice u budućnosti.
Klinička direktorica za poremećaje prehrane, dr. Joan Brunton, ističe da "djeca koja uvijek moraju pojesti sve s tanjura mogu razviti poteškoće u prepoznavanju signala gladi i sitosti te osjećaj kontrole u vezi obroka, što kasnije može dovesti do emocionalnih i prehrambenih poteškoća".
S njome se složila i obiteljska terapeutkinja, Fiona Yassin, koja tvrdi: "Korištenje fraza poput 'očisti tanjur' ili 'samo još jedan zalogaj' može biti problematično. Ako tjerate dijete da jede više, prisiljavate ga da ignorira prirodne receptore u mozgu i prejeda se."
Postupci roditelja imaju utjecaj na kasnije prehrambene navike djece
Iako njihovo ponašanje može imati neželjene posljedice, stručnjakinje se slažu da roditelji i skrbnici nemaju loše namjere kada žele da djeca pojedu sve što su dobila za obrok.
"Naravno, roditelji i skrbnici ne žele naštetiti svojoj djeci svakodnevnim riječima, ali važno je prepoznati utjecaj koji riječi i postupci mogu imati na dijete", pojašnjava Yassin i dodaje: "To može negativno utjecati na ponašanje, samopouzdanje i identitet djeteta kako odrasta u adolescenciju."
Psihologinja smatra da je potrebno izbjegavati fraze poput "Pojedi sve ili nećeš postati velik i snažan/na", prenosi Independent.
Yassin dodaje: "Implicitnim ciljem da se jede kako bi se 'postalo velik i snažan', jačate poruku da hrana ima samo jednu svrhu. Djeca tada mogu misliti da hrana nije tu da bi se u njoj uživalo. Ovaj stav može kod djeteta izazvati osjećaj neuspjeha ako ne pojede sve s tanjura."
Treba li djeci vjerovati kad kažu da su sita?
Stručnjakinje se slažu da je ponekad teško procijeniti je li dijete zaista sito ili jednostavno ne želi jesti ponuđenu hranu.
"Ako dijete ostavlja male količine različitih namirnica, vjerojatno je sito i nema smisla tjerati ga da pojede sve. Međutim, ako ostavlja velike količine važnih hranjivih sastojaka, to može biti problem. Pokušajte razumjeti zašto ostavlja hranu i pronađite način da mu pomognete održati uravnoteženu prehranu", tvrdi Brunton.
Za Independent podijelile su nekoliko savjeta o tome što roditelji mogu učiniti kada je u pitanju prehrana djece.
- Potičite djecu da jedu dok nisu zadovoljna.
- Uvodite novu hranu, ali ne očekujte da će sve voljeti.
- Postupno uvodite izbor.
- Stvorite mirnu atmosferu, odnosno ne prisiljavajte ih da sve pojedu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati