Kako omiljenu hranu prilagoditi okvirima pravilne prehrane?
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Shutterstock
ZA OSOBU koja se redovito bavi tjelovježbom, bilo sportom ili rekreacijom, vrlo je važno da svoju pravilno regulira prehranu, s ciljem postizanja što boljih rezultata. Najbolji je individualizirani pristup jer je prisutna razlika između samih sportaša (ili rekreativaca) i aktivnosti kojima se bave. Ako mislite da morati prestati jesti svoja omiljena jela zbog pravilne prehrane varate se. U nastavku možete pronaći neke prijedloge kako svoj omiljeni obrok prilagoditi pravilima zdrave prehrane, a da si ne uskratite užitak.
Pravilna prehrana je svakako jedna od najbitnijih čimbenika u postizanju viših sportskih rezultata ili forme. Iako ona sama po sebi ne jamči sportski uspjeh, u suprotnom će gotovo sigurno jamčiti neuspjeh. Primjerice, ako dobro treniramo, ali loše se hranimo, rezultati pa i zdravlje sigurno neće biti na onoj razini koju bi postigli pravilnom prehranom. Štoviše, podižemo si rizik od obolijevanja, pretreniranosti ili ozljeđivanja. Usprkos ovoj činjenici, iskustva iz sporta govore kako sportaši i treneri ne posvećuju dovoljno vremena ni pažnje na unaprjeđenje prehrambenih navika. Jelovnik treba prilagoditi osobi za koju se izrađuje, a ona će uvelike ovisiti o spolu, dobi, klimatskim prilikama, trenažnom procesu, sportu kojim se bavi, životnim navikama i slično. Osnovni procesi oslobađanja energije potrebne za sportsku aktivnost neposredno su povezani s unosom hrane u organizam. Osim toga, potrebne su nam tvari koje grade naš organizam, obnavljaju oštećena tkiva, omogućavaju kemijske procese i oslobađaju staničnu energiju te štite stanice i tkiva od štetnih posljedica nastalih napornim tjelesnim vježbanjem ili natjecanjem. Pravilna prehrana sportašu omogućuje kvalitetniji i brži oporavak, što je u vrijeme kad su natjecanja sve češća, a putovanja do njih sve duža, jako bitna za trenere i za sportaše. Tema ovog članka nisu zakonitosti pravilne prehrane, nego praktični primjeri kako omiljena jela koja ne odgovaraju sportskoj prehrani mogu postati odličan izbor iste. Tako ćemo pripremu pizze, lazanja, sendviča, salata i slastica poput palačinki i kolača, prilagoditi da nam pripremljeni obrok bude koristan za postizanje sportskih rezultata.
Primjer 1. Pizza sa sirom
Ukoliko ste ljubitelj pizze, a želite se pravilno hraniti, napravite svoju omiljenu pizzu (ovisno o vašim željama i ukusima) koristeći sastojke koji su prihvatljivi kvalitetnoj sportskoj prehrani. Tijesto zamijesite barem nekoliko sati ranije, koristeći pritom integralno brašno (400 grama), dvije vrećice suhog kvasca, malo soli, žlicu maslinovog ulja i oko 2 decilitra vode. Nakon što zamijesite tijesto, ostavite ga u posudi nekoliko sati da se digne. Nakon toga ga razvaljajte u obliku pizze koju želite napraviti. Za umak koristite domaći ili kupovni sok od rajčice, sol, papar, origano i bosiljak. Nakon što ste razvaljali tijesto i napravili umak, vrijeme je da tijesto stavite u posudu za pečenje te ga prelijete umakom. Sljedeći korak je izribati nemasni sir, izrezati crvenu papriku na trakice te posuti po tijestu i umaku. Možete još na sve to dodati isjeckane masline. Zagrijte pećnicu na otprilike 200 Celzijevih stupnjeva i stavite pizzu da se peče oko 30 minuta. Ako želite pikantniju pizzu, možete ju nakon vađenja iz pećnice premazati umakom od češnjaka. Jednostavno zdrobite češnjak u posudi s malo vode i premažite rubove pizze.
Sastojci za dvije osobe:
Tijesto: 400 g integralnog brašna, sol, suhi kvasac (2 vrećice), žlica maslinovog ulja, 2 dcl vode.
Nadjev: 100 g nemasnog sira, 2 crvene paprike, bosiljak, origano, sol, papar, 100 ml soka od rajčice, 1 češnjak, 10 maslina.
Primjer 2. Pizza s tunom
Tijesto zamijesite barem nekoliko sati ranije koristeći pritom integralno brašno (400 grama), dvije vrećice suhog kvasca, malo soli, žlicu maslinovog ulja i oko 2 decilitra tople vode. Nakon što zamijesite tijesto ostavite ga u posudi nekoliko sati da se digne. Nakon toga razvaljajte ga u obliku pizze koji želite. Za umak koristite domaći ili kupovni sok od rajčice, sol, papar, origano i bosiljak. Tijesto potom stavite u posudu za pečenje, prekrijte ga isjeckanim rajčicama i prelijte umakom za pizzu. Nakon toga iscijedite tunjevinu i komadiće pospete po tijestu i umaku. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva i prije pečenja izrežite jedan crveni luk na kolutiće i postavite ga na pizzu. Ako želite, možete dodati masline, kukuruz ili češnjak. Pecite pizzu na 200 stupnjeva otprilike pola sata.
Sastojci za dvije osobe:
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tijesto: 400 g integralnog brašna, sol, suhi kvasac (2 vrećice), žlica maslinovog ulja, 2 dcl vode za tijesto.
Nadjev: sol, papar, origano, bosiljak, 200 g tunjevine, 1 crveni luk, 3-4 rajčice ili po želji masline, kukuruz i slično.
Primjer 3. Pizza s piletinom
Ovaj recept nešto je drugačiji od prethodnih, ne samo po korištenim namirnicama nego i po pripremi same pizze. Na početku pripremite tijesto kao u prethodnim primjerima. Nakon toga isijecite rajčice na kriške te ih stavite u pećnicu (200 stupnjeva) i pecite 20 minuta. Dok se rajčice peku, pripremite po želji začinjenu piletinu. Pecite ju na žaru te isjeckajte na male komadiće. Izvadite rajčice i stavite peći tijesto koje ste razvaljali po željenom obliku, pecite ga od prilike 10 minuta na visokoj temperaturi 180-200 stupnjeva. Nakon toga izvadite tijesto iz pećnice, rasporedite na njega rajčicu, piletinu i malo nemasnog sira. Vratite zatim pizzu u pećnicu te ju pecite na 200 stupnjeva još nekih 15-20 minuta. Kad je dovoljno pečena možete ju ukrasiti listovima rikole.
Sastojci za dvije osobe:
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tijesto: 400 g integralnog brašna, sol, suhi kvasac (2 vrećice), žlica maslinovog ulja, 2 dcl vode za tijesto.
Nadjev: sol, papar, origano, bosiljak, 300 g pilećih prsa, 50 g nemasnog sira, nekoliko listova rikole.
Bitno je neke sastojke koji nisu po pravilima sportske prehrane zamijeniti sastojcima koji su prihvatljiviji. Tako možete proizvode poput: kobasice, hrenovke, šunke, kulena, punomasnog sira te sličnih neprimjerenih namirnica zamijeniti tunjevinom, lagano pečenom piletinom ili puretinom, lososom, gljivama... Ako želite više proteina u svojim obrocima možete u tijesto dodati oko 100 g proteinskog praha te će tako vaša pizza biti bogatija proteinima.
Izvor: Fitness trener
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati