Muče vas čudni snovi i nesanica? Evo što bi moglo pomoći
TIJEKOM ovog neočekivanog i neizvjesnog perioda, nije neobično imati čudne snove ili probleme sa spavanjem. Svi koji žive pod stresom zbog globalne pandemije mogu iskusiti navedeno.
“Okruženi smo neizvjesnošću i to se manifestira kao stres, a on utječe na nas i naše bližnje”, kaže psiholog Kevin Gilliland za časopis People.
Neobični snovi
Bila pandemija ili ne, stručnjaci se slažu da snovi sačinjavaju dio sadržaja iz našeg svakodnevnog života.
“Trenutno nam dane ispunjavaju tuga, otuđenje, strah, olakšanje, tišina, usamljenost i dosada pa je normalno da će se navedene emocije ušuljati i u snove”, pojašnjava dr. Gilliland.
“Tijekom dana pokušavamo filtrirati svoje brige, čak i želje, a kad spavamo, taj dio mozga se opušta i te stvari izlaze na površinu”, dodaje.
Uz to, upozorava nas da naš um može razmišljati i osjećati kad spavamo. Teško je promijeniti ono što će mozak sanjati, ali ljudi mogu prihvatiti stres koji trenutno osjećaju i tako si olakšati.
“Negiranje osjećaja i strahova obično nam ne pomaže, a izbjegavanje anksioznih stvari može ih pogoršati”, kaže Gilliland.
Zato je bolje priznati svoje osjećaje i strahove, a to je učinkovito i za djecu koja se bore s noćnim morama.
“Ako s djecom razgovaramo o onome što se događa u svijetu, lakše će procesuirati te stvari. U ova nesigurna vremena razgovor je ključan. Zadržavanje svega u sebi može samo pojačati vjerojatnost za nesanicu ili noćne more”, upozorava psihologinja dr. Lori Whatley i podsjeća da noćne more ne trebaju previše zabrinjavati ljude.
Nesanica
Za one koji ne mogu zaspati, uzrok problema vjerojatno je stres.
“Sada je sve u pitanju – naše zdravlje, posao, škola, obitelj, prijateljstva, financije. San je vrijeme kad kroz sve to prolazimo”, kaže Gilliland.
Nesanici mogu pridonijeti pretjerivanje s kofeinom, hranom i alkoholom, posebno neposredno prije spavanja.
Zato stručnjaci savjetuju da promislite o svojoj večernjoj rutini.
“Provjerite je li dobra temperatura zraka u vašoj sobi, blokirajte izvore svjetla i limitirajte unos kofeina. Ako je sve to u redu, a i dalje ne možete utonuti u san, iskušajte metode kao što su topla kupka, slušajte opuštajuću glazbu, upalite svijeću ili meditirajte”, savjetuje Gilliland.
Ako se budite usred noći, nemojte se razbuđivati. Pokušajte ponovno zaspati slušanjem tihe glazbe ili čitanjem uz prigušeno svjetlo. Samo je važno ne zanemarivati probleme sa spavanjem.
“San je prijeko potreban za naše emocionalno i tjelesno zdravlje i neobično je osjetljiv na stres”, zaključuje dr. Gilliland.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati