Kineski restoran pod istragom zbog natjecanja u jedenju dumplingsa
RESTORAN u Kini koji je svoje goste izazvao da pojedu više od 100 valjušaka (eng. dumplings) u zamjenu za besplatan obrok našao se na udaru vlasti. Ispituje se je li prekršio nacionalni zakon protiv bacanja hrane. Lokalne vlasti u Yibinu, gradu u jugozapadnoj provinciji Sichuan, intervenirale su u restoranu nakon što su saznale za "izazov kralja velikog želuca", prema izvješću kineske državne novinske agencije The Cover.
U Kini su takva natjecanja osjetljiva tema
Da bi privukao pažnju, restoran je svoju ponudu promovirao na društvenim mrežama. Međutim, našao se u problemima kada je Državna uprava za tržišnu regulaciju najavila istragu o mogućem kršenju zakona o bacanju hrane.
Iako su natjecanja u jedenju česta u zapadnim zemljama, gdje pobjednici poput Joeyja Chestnuta postaju poznati (prije dva tjedna je progutao 62 hot doga za 10 minuta na natjecanju u SAD-u), u Kini su takva natjecanja osjetljiva tema. Mnogi u Kini sjećaju se gladi iz 1950-ih i 60-ih, kada je umrlo oko 45 milijuna ljudi.
The Cover je naveo da je spomenuti restoran, čije ime nije objavio, samo jedan od nekoliko koje vlasti istražuju zbog sličnih natjecanja.
Kineski predsjednik Xi Jinping ranije je izjavio da je bacanje hrane "šokantno i uznemirujuće". U ožujku ove godine naglasio je važnost poljoprivrednih zaliha kao temelja nacionalne sigurnosti.
Zakon protiv bacanja hrane
Zakon protiv bacanja hrane donesen je 2021. godine nakon što je vlada kritizirala blogere koji su se prekomjerno hranili uživo kako bi privukli gledatelje. Mnogi od njih su nakon toga blokirani na društvenim mrežama.
Prema tom zakonu, vlasnici restorana mogu biti kažnjeni iznosom do 10.000 yuana (oko 1280 eura) ako potiču goste da prekomjerno naručuju hranu. Medijske kuće i pružatelji online sadržaja mogu biti kažnjeni čak deset puta većim iznosom ako promoviraju prekomjerno jedenje i pijenje.
Restoran u Yibinu "potiče prekomjerno jedenje i naručivanje", prema izvješću The Covera, koji citira lokalnu tržišnu regulativu.
Međutim, kako prenosi CNN, neki korisnici interneta u Kini kritizirali su vlasti zbog pretjerane intervencije.
"Je li to zaista bacanje? Zašto se ljudi ne bi natjecali tko može više pojesti? Hoće li neiskorištena hrana zapravo otići siromašnima?" upitao je jedan korisnik na Weibu, kineskoj inačici Twittera. Drugi korisnik istaknuo je probleme Kine sa sigurnošću hrane, poput kontaminiranog mlijeka za bebe i upotrebe "kanalizacijskog ulja". "Niste se bavili sigurnošću hrane, ali se bavite ovim?" komentirao je korisnik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati