Produljite svježinu voća i povrća u smočnici uz nekoliko kul trikova
BANANE koje brzo pocrne, rajčica koja više nema onaj fini okus i jagode koje su već nakon dva dana meke i trule mogu postati stvar prošlosti uz samo nekoliko trikova, koji će vam pomoći da voće i povrće ostane svježe i nekoliko dana (i tjedana) nakon što ih donesete iz dućana ili iz vrta.
Glavni trik krije se u tome kako i gdje skladištite koje namirnice. Naime, pravilno skladištenje hrane može vam uštedjeti novac i spriječiti brzo kvarenje voća i povrća, a važno je voditi računa o temperaturi, svjetlosti i još mnogočemu. Ako još niste sigurni gdje treba držati određene namirnice i kako ih skladištiti da što dulje ostanu svježe i ukusne, donosimo nekoliko super trikova i savjeta.
Peteljke banane omotajte aluminijskom folijom
Banane proizvode plin etilen tijekom sazrijevanja, a prekrivanjem peteljki aluminijskom folijom možete spriječiti širenje tog plina na druge dijelove ploda sprječavajući prebrzo sazrijevanje banana. Ovaj trik vaše će banane održati svježima dodatnih četiri do pet dana.
Češnjak čuvajte u staklenci u hladnjaku
Ako želite da vam očišćeni češnjak potraje i do mjesec dana, stavite ga u staklenku, na vrh stavite papirnati ubrus pa zatvorite. Papirnati ubrus izvući će svu vlagu iz češnjaka, a staklenku zatim stavite u hladnjak s poklopcem prema dolje.
Peršin stavite u čašu s vodom
Ako imate puno peršina, operite ga, osušite, a zatim stabljike stavite u čašu s vodom. Listove peršina zaštitite vrećicom i pazite da budu skroz suhi prije nego što peršin stavite u hladnjak, u kojem ovako može stajati do dva tjedna. Ovako možete čuvati i korijandar, bosiljak i šparoge.
Krumpir čuvajte na tamnom i hladnom mjestu
Krumpire nikako nemojte stavljati u plastične vrećice - radije ih stavite u papirnate ili mrežaste vrećice, a dobre su i kutije s papirom na dnu. Idealna temperatura za krumpire kreće se od 6 do 10 stupnjeva, a pravilno skladišten sirovi krumpir trajat će tjedan-dva.
Rajčice čuvajte na temperaturi višoj od 10 stupnjeva
Što su rajčice zrelije, to je njihov okus koncentriraniji. Kada ih držite u hladnjaku, gube okus. Zato ih je najbolje čuvati na temperaturi iznad 10 stupnjeva jer će tako trajati između tri tjedna i dva mjeseca, ovisno o tome koliko su bile zrele kada ste ih kupili. Složite ih u košaru sa stabljikama prema dolje.
Gljive stavite u papirnatu vrećicu ili ih umotajte u krpu
Gljive će ostati svježe tri do pet dana ako ih stavite u papirnatu vrećicu ili ih omotate pamučnom krpom pa stavite u hladnjak. Zapamtite da gljive nikako ne smijete prati do trenutka kada ih planirate pripremati. Ako ih prvo operete, a onda skladištite, brže će se pokvariti.
Jagode isperite u vodi i octu
Sezona jagoda je gotova, no ovo je dobar trik koji obavezno morate zapamtiti za iduću godinu. Kako bi jagode u hladnjaku mogle trajati dulje od 10 dana, isperite ih u vodi s malo octa, osušite ih na krpi, uklonite peteljke, spremite u staklenku s papirnatim ubrusom na vrhu kako bi upio višak vlage i čuvajte u hladnjaku.
Limune čuvajte u vodi
Kako bi vam limuni ostali svježi do mjesec dana, operite ih, stavite u staklenu zdjelu koju ćete napuniti vodom i čuvajte u hladnjaku. A ako vam ostane polovica limuna jer ste drugu polovicu iskoristili za neko jelo, jednostavno je zamotajte u aluminijsku foliju kako ne bi propala.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati