Izmišljanje tradicije i bildanje europskog ugleda: Dinamo preko Hazara preskočio Barcelonu
Foto: Luka Travaš
SAMO je Liverpool u Europi ispred "100-godišnjaka" iz Maksimira. Tako ispada po podacima koje je novinarima podastro najnoviji Dinamov glasnogovornik Tomislav Marčinko, a povodom opet aktualizirane priče po kojoj su igrači Kopra Dinamu pustili ovoljetnu utakmicu pretkola Lige prvaka na Maksimiru, koju je Dinamo pobijedio 5:1.
Dinamov odgovor na navodne mutne radnje hrvatskog prvaka u Europi bio je egzaktan: "Prema evidenciji Uefe, u posljednje četiri godine (2007, 2008, 2009, 2010) odigrao je poslije Liverpoola najviše službenih utakmica u Europi. Do današnjeg dana Dinamo je odigrao čak 46 službenih europskih utakmica u posljednje četiri godine, što je gotovo polovica svih službenih utakmica u stogodišnjoj povijesti kluba."
Rang lista klubova s najviše službenih utakmica izgleda ovako:
1. Liverpool 48
2. Dinamo Zagreb 46
3. Werder Bremen 45
4. Kopenhagen 44
5. Hamburger SV 44
6. Barcelona 43
7. Šahtar 43
Recept za starost i čast: Dodaj 34 godine i gostovanje u Azerbajdžanu
Nebuloza da je Dinamo star 100 godina, koja je istaknuta u najnovijem pamfletu odanog Mamićevog suradnika, samo je jedno od najnovijih falsificiranja i fabriciranja prošlosti, koje nisu novost kada je Dinamo (Croatija, HAŠK Građanski) u pitanju. Dovoljno je pogledati klupske monografije Croatije i Dinama, pa da se vide smiješne diskrepancije, čak kada isti autor u roku od nekoliko godina napiše službenu povijest Croatije i "Dinamovu istinu".
U daljoj prošlosti se ta priča podgrijavala tvrdnjama kako Dinamo "nije smio biti prvi u Jugoslaviji", a istina je kako je generacija iz 60-ih ispred sebe imala bolji Partizan, ona iz 70-ih nedostižni Hajduk, dok su godine pred raspad bivše države i Lige obilježene neuspješnim pokušajima Dinama da preskoči europskog prvaka Zvezdu.
U međuvremenu je Dinamo vlastitom krivnjom (osim kod "Slučaja Tomić" 1979.) ispuštao prva mjesta i bodovne prednosti, preskupo plaćao pojačanja sa strane koja su mu donosila šesta i sedma mjesta, ili je jednostavno Maksimir bio jedan od najlakših terena za gostovanje, na kojem se uvijek dalo igrati, što je potvrdio i Vahid Halilhodžić prisjećajući se igračkih dana.
Kada je onaj koji je klubom vladao prije Zdravka Mamića (a nakon što je vodio Partizan), uvidio da rijetkim trofejima i luzersko-romantičarskim pričicama ne mogu stvoriti povijest koje nema, dosjetio se genijalnog rješenja po kojem je Dinamo slijednik i Građanskog i HAŠK-a, a a sve kako bi ispunio dva glavna cilja: prisvojio titule velikih rivala predratnog nogometnog Zagreba i bio star koliko i Hajduk.
Što se tiče tumačenja brojnih Dinamovih utakmica u Europi, kao krunskom dokazu da Dinamo u europskim kupovima ne namješta utakmica (jer to je "naravno" uzročno-posljedično), iz kluba su ponudili popis europskih klubova s brojem utakmica, koji pokazuje kako su Modri drugi klub na kontinentu, ispred Barcelone i Šahtara.
Treba li uopće reći, kako je Dinamo do "čak 46 službenih europskih utakmica u posljednje četiri godine, što je gotovo polovica svih službenih utakmica u stogodišnjoj povijesti kluba" došao tako što je svih ovih godina natjecanje u europskim kupovima počinjao u srpnju i utakmice kojima se sada hvali sakupljao protiv azerbejdžanskog Hazara, amatera irskog Linfielda, "simpatičnih" Domžala, armenskog Pyunika i spomenutog Kopra.