VIDEO IGRE POSTAJU SPORT NA ZAGREBAČKIM FAKULTETIMA Studenti će igrati LoL, CS:GO, PES i HS
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: 123rf/Index
STUDENTI Sveučilišta u Zagrebu ove će akademske godine dobiti priliku natjecati se u prvom izdanju Zagrebačkog sveučilišnog eSports prvenstva. Uz dosadašnje lige u sportovima kao što su futsal, košarka i rukomet, održat će se i esport liga s čak četiri igre, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Pro Evolution Soccer 2018 te Hearthstone.
Esport i formalno stiže na Sveučilište u Zagrebu. Iako on tu postoji već dugi niz godina, studenti će sada dobiti priliku natjecati se u službenoj ligi. Upravo su studenti veliki dio esport industrije kao igrači, ali i kao publika, te smo sigurni da zainteresiranih neće nedostajati. Ovakav projekt jedan je od ključnih poteza za razvoj esporta u Hrvatskoj, kao i za podizanje svijesti o istom. Neke od najboljih uzdanica domaćeg esporta nastajale su upravo u skučenim sobama studentskih domova, a sada će se moći natjecati sa svojim kolegama u za to posebno opremljenom prostoru.
Od studenata za studente
Zagrebačko sveučilišno eSports prvenstvo bit će organizirano u suradnji Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Zagrebu, Zagrebačkog sveučilišnog športskog saveza te tvrtke UVI eSports d.o.o. U ligi će moći sudjelovati svi studenti čija visoka učilišta djeluju na području Zagreba i Zagrebačke županije, redovni i izvanredni, koji će predstavljati svoje obrazovne ustanove. Svaka ustanova može prijaviti jedan tim za svaku igru, a natjecatelji se mogu natjecati u više igara. Izdanje za akademsku godinu 2017/2018 neće imati potkategoriju koja će dijeliti studente po spolu, već će se svi natjecati u istoj kategoriji, bez obzira na spol. Osim kao natjecatelji, svi zainteresirani studenti, ali i učenici, moći će sudjelovati i u organizaciji samog natjecanja kako bi stjecali dodatna znanja i iskustvo za potencijalni rad u esportu ili industriji videoigara.
Prijave traju do 15. studenog
Studenti će se na natjecanje moći prijaviti do 15. studenog. Proces prijave je isti kao i za svako drugo natjecanje Sveučilišne lige, putem nadležnih osoba na njihovoj obrazovnoj ustanovi. Nadležne osobe prijavu potom prosljeđuju organizatorima natjecanja. Svi prijavljeni igrači dobit će pristupne podatke i identifikacijsku karticu koju će koristiti za natjecanja.
Sve će se igrati u SC-u
Kako bi svi natjecatelji igrali u jednakim uvjetima, svi mečevi će se igrati na prvom katu Studentskog centra u Zagrebu, iznad studentskog restorana, na adresi Savska cesta 25. Sve igre igrat će se na računalima. Osim za natjecanja, posebno opremljen prostor studenti će moći koristiti i za vježbu i trening, a detalji za rezervaciju termina bit će dostupni voditeljima i prijavljenim igračima. Natjecanje će se održavati vikendom, subotom i nedjeljom, a raspored će biti objavljen naknadno, kao i sam format natjecanja. Prvenstvo će se sastojati od četiri kategorije, tri timske i jedne pojedinačne. U League of Legendsu i CS:GO-u natjecat će se timovi s pet igrača, PES 2018 igrat će se u parovima, a Hearthstone pojedinačno.
Prvo izdanje bez nagrada
Troškove organizacije Zagrebačkog sveučilišnog eSports prvenstva snosit će Ured za sport Sveučilišta u Zagrebu i Zagrebački sveučilišni športski savez, a za prvu godinu natjecanja zasad nisu predviđene materijalne nagrade već će najboljim ekipama biti uručeni pehari i medalje. Tvrtka UVI eSports je za potrebe najecanja ustupila svoj opremljeni prostor "Stablo znanja" unutar SC-a. Sigurni smo da će zbog velikog interesa i potencijalni sponzori prepoznati sve mogućnosti ovakvog projekta te mu se ubrzo priključiti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ne kasnimo za regijom
Podsjetimo, prije svega nekoliko mjeseci najavljena je Esports Liga Univerziteta u Beogradu, ali u nešto drugačijem formatu. Kolege iz Beograda natjecat će se u dvije igre, CS:GO i Dota 2, a pobjednički tim će svom fakultetu osigurati gaming sobu, koju će opremiti sponzor projekta. Esports Liga Univerziteta u Beogradu također se temelji na suradnji privatne tvrtke E-frag i Sveučilišta.
Sveučilišna liga tek početak
Kao što smo isticali u ranijim tekstovima, organiziranje Sveučilišne esport lige trebao bi biti tek prvi korak. Bude li projekt uspješan, fakulteti bi uskoro mogli početi pridavati više pažnje esportu i svima koji u njemu sudjeluju. Neke zapadne zemlje već nude posebne programe za esport i stipendiraju svoje najbolje gejmere, za što se nadamo da će se uskoro dogoditi i kod nas. Nažalost, esport dolazi na Sveučilište u Zagrebu u trenutku kada je institucija izgubila veliki dio svojeg kredibiliteta, ali ovakvi projekti trebali bi biti koraci prema modernizaciji te za sobom vući i neke druge promjene.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Osim sporta, pojavit će se još jedna nova kategorija - hackathon. Iako zasad nije poznato previše detalja, znamo da će u organizaciju biti uključena hrvatska tvrtka CROZ. Hackathon inače podrazumijeva događaj u kojem se natječu pojedinci ili timovi, najčešće programeri, grafički dizajneri i voditelji projekata, u razvijanju programskog rješenja za zadani problem u najkraćem mogućem roku.
Hrvatska esport scena će u nadolazećoj akademskoj godini tako biti bogatija za još jedan strukturni projekt koji bi trebao pomoći u podizanju esporta na jednu višu razinu. Pokaže li se projekt uspješnim, izgledno je kako će i ostala Sveučilišta u Hrvatskoj slijediti primjer onog zagrebačkog te krenuti u organizaciju sličnih natjecanja. Kao i uvijek, puno toga ovisit će o inicijalnoj sezoni. Bude li projekt transparentan, kvalitetno organiziran i pokažu li studenti interes i ozbiljnost, prvo izdanje moglo bi biti tek kamenčić koji će pokrenuti lavinu.
Što čekate? Prijavite se!
Studenti, skidajte se s javnih servera, okupite ekipu i prijavite se. Za sva dodatna pitanja o samom natjecanju možete se javiti nadležnim osobama na svojim ustanovama ili studentskim udrugama koje sudjeluju u organizaciji.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se Pročitajte još
Učitavanje komentara