Pale još dvije kaznene prijave protiv Debeljaka, EU obaviještena da je optužen za varanje države!
Foto: Duje Klarić / Cropix
TOMISLAV DEBELJAK, nesuđeni kupac splitskog škvera, ima još dva razloga za brigu. Riječ je o novim kaznenim prijavama koje je protiv njega i DIV-a podnio Branko Veljančić, bivši glavni Debeljakov čovjek u Kninu. Veljančić raspolaže mnogobrojnom dokumentacijom, koja je već iskorištena za optužnicu dignutu prije koji mjesec zbog varanje države u "simboličnom" iznosu od 3 milijuna kuna na lažnim putnim nalozima.
Istodobno, članovi povjerenstva za nadzor privatizacije hrvatskih brodogradilišta Zvonko Šegvić i Pavle Matošić pisali su europskoj delegaciji sa željom da ih upozore da budući kupac Brodosplita ima ozbiljnih problema sa zakonom. Upozorili su na već dignutu optužnicu i apsurd da hrvatska država posluje s poduzetnikom optuženim za varanje iste te države.
"Koja će to ozbiljna kompanija naručiti brodove u Brodosplitu kada vlasnik ima problema sa zakonom?"
"Pišemo vam u nadi da ćete biti u mogućnosti utjecati na konačnu odluku o privatizaciji Brodosplita. Naša prijašnja upozorenja hrvatskoj Vladi nažalost nisu polučila nikakav rezultat. Budući vlasnik splitskog škvera optužen je za krivotvorenje službene dokumentacije s ciljem ostvarivanja nezakonitog profita. Pojednostavljeno rečeno, varao je radnike i državu. Prvi potpredsjednik Vlade Radomir Čačić izjavio je kako Tomislav Debeljak i dalje uživa puno povjerenje Vlade u privatizacijskom procesu Brodosplita. Kako se čini, Vlada će izručiti brodogradilište sa stotinama milijuna eura za sanaciju i restrukturiranje čovjeku koji je optužen za varanje države", žale se Šegvić i Matošić.
Debeljakova ponuda nije zadovoljila 19 od 23 uvjeta natječaja
Kratko su podsjetili na kronologiju privatizacije Brodosplita, koja još uvijek nije realizirana, premda se već tri godine samo o tome priča.
"U prvom krugu privatizacije hrvatskih brodogradilišta nije bilo interesa. Drugi krug išao je u istom smjeru, nijedna kompanija s reputacijom nije bila zainteresirana, ali onda je tadašnji ministar gospodarstva Đuro Popijač podržao Debeljakovu ponudu. Debeljak je za škver ponudio 500 tisuća eura. Povjerenstvo je utvrdilo da ponuda ne zadovoljava 19 od 23 uvjeta natječaja. Ministar Popijač odlučio je ipak nastaviti s farsom. Premda je Europska komisija negativno ocijenila DIV-ov program, Popijač i Debeljak nisu odustali. Program je sređivan i unaprjeđivan pet puta. Peta verzija bazirana na brojnim bulk carrierima za vlastitu flotu, predviđao je značajnu zaradu od eksploatacije brodova. Baza je nađena u tvrdnji da će svaki brod zaraditi 25 do 30 tisuća dolara po danu. Mali problem predstavlja činjenica da se zarada zapravo kreće na razini od 6 do 7 tisuća dolara. Pored toga, situacija sa tržištem brodova ide na gore. Na kraju se pitamo. Ako Vlada proda Brodosplit Debeljaku, koja će to poznata brodarska kompanija naručiti novogradnje u Brodosplitu, kada mu vlasnik ima ozbiljne probleme sa zakonom", pitaju se Šegvić i Matošić.
Stimulacija za radnike nije plaćena s doprinosima i porezima
Index je u posjedu novih kaznenih prijava protiv Debeljaka. Prva se odnosi na kazneno djelo izrade lažnog Projekta za proizvodnju plastičnih dijelova, odnosno, za kupnju alata za strojeve za izradu proizvoda od plastike, a druga na varanje države na plaćama u DIV-u.
Naime, kako se navodi u prijavi, Debeljak i DIV drugi su dio plaće radnika pod nazivom stimulacija isplaćivali svim radnicima na tekuće račune radnika koji su bili zaposleni od početka 2007. do kraja 2009. godine, ali nisu uplaćivani doprinosi, niti su prijavljeni porezi i doprinosi, čime je počinjeno kazneno djelo utaje poreza za drugi dio plaća. Veljančić navodi da u razdoblju od početka rujna 2007. do konca listopada 2009. godine, radnicima u Kninu nisu plaćeni porezi i doprinosi na plaće, niti su prijavljeni Poreznoj upravi. Zna, jer je u to vrijeme bio supervizor DIV-a u Kninu. Zamolio je Državno odvjetništvo da ispita utaju poreza i doprinosa i za razdoblje nakon njegovog odlaska iz firme jer ima saznanja da se sa istom praksom nastavilo.
Od države dobio milijun kuna za alate koje nikada nije naručio?!
Debeljak je osumnjičen i da je prevario državu za 972 tisuća kuna. Novac je dobio od Ministarstva regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva na račun trgovačkog društva PTC Krka Knin za kupnju alata iz Italije za strojeve za izradu plastičnih proizvoda. Alat, međutim, Debeljak nikada nije ni planirao kupiti, jer strojevi za koje je bio namijenjen taj alat, nikada nisu stavljeni u funkciju. Dobiveni novac iskorišten je za druge nenamjenske svrhe. Kako bi prikrio kriminal, Debeljak je naredio tadašnjem poslovođi Darku Saviću da umjesto tog alata u kutije zapakira drugu robu koja se proizvodila u Kninu za kombajne za tvrtku SAME u Županji. Na taj način je svjesno i namjerno lažno prikazao izvršenje ugovora i prevario ljude koji su vršili kontrolu, navedeno je u kaznenoj prijavi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati