Udruga Franak poziva na završni sudski okršaj s bankama
Foto: Hina
PREDSTAVNICI Udruge Franak održali su konferenciju za novinare na kojoj su objavili dopis Ministarstva financija upućen bankama u kojem je ono stalo na stranu dužnika, tvrde.
"Ministarstvo Financija poslalo je upozorenje bankama da se u komunikaciji s dužnicima drže pozitivnih zakona i pravomoćne presude, bez pozivanja na tzv. tumačenje Ministarstva financija od 14. siječnja 2014.", kažu iz Udruge Franak
"Ministarstvo financija zabranilo je bankama da se pozivaju na sporno tumačenje od 14. siječnja 2014. Ministarstvo financija uputilo je bankama 29. rujna 2014. upozoravajuće pismo kojim to ministarstvo poziva banke da se u komunikaciji s dužnicima ne smiju pozivati na tumačenje objavljeno na web stranicama Ministarstva financija 14. siječnja 2014.,", pojašnjavaju iz Udruge.
"Takav vid tumačenja je oblik stručne pomoći, neobvezujuće pravne snage. Banke su u svome poslovanju dužne pozivati se isključivo na zakonske odredbe Zakona o potrošačkom kreditiranju i drugih relevantnih zakona i propisa te poštivati temeljna načela pravnog poretka i pravomoćne sudske presude.", citat je iz pisma koje navodi Udruga Franak.
Udruga Franak već mjesecima upozorava na protupravnost toga tumačenja. Konačno je i Ministarstvo financija uvidjelo da je to tumačenje suprotno Zakonu o potrošačkom kreditiranju te je suprotno izrijeci iz pravomoćne presude kojom se promjenjiva kamata u sedam tuženih banaka proglašava nepoštenom i ništetnom ugovornom odredbom, smatraju iz Udruge.
"Podsjećamo da su se neke banke kod odbijanja prijedloga dužnika za vansudski dogovor o ugovaranju fiksne marže, pozivale baš na spomenuto protupravno tumačenje Ministarstva financija. Slanjem upozoravajućeg pisma bankama, svi takvi odgovori sada su i u Ministarstvu financija proglašeni protupravnim.", kažu uz Udruge.
Banke ne pristaju vratiti dužnicima preplaćene kamate
Nakon vala zahtjeva dužnika za vraćanje preplaćenih kamata upućenih bankama na temelju pripremljenih predložaka Udruge Franak, banke su sve redom odbijale dužnike opravdavajući se između ostaloga i spomenutim protupravnim tumačenjem. Sve banke osuđene pravomoćnom presudom tražile su reviziju na Vrhovnome sudu, kao što je reviziju zatražio i Savez udruga Potrošač" zahtijevajući priznavanje kompletne prvostupanjske presude sudca Radovana Dobronića.
Novi predlošci za prigovore bankama
Udruga Franak pripremila je sada nove predloške za prigovore bankama zbog njihova odbijanja vraćanja preplaćenih iznosa kamata dužnicima. Ti predlošci preporučuju se onim dužnicima koji još uvijek nisu odlučili hoće li podići privatnu tužbu, ali i onima koji žele još jednom pokušati mirnim vansudskim putem dogovoriti s bankama vraćanje preplaćenih kamata. Te prigovore bankama mogu slati samo oni dužnici koji su prethodno već slali svoje zahtjeve za vraćanje preplaćenih kamata.
Optužni prijedlozi protiv banaka
Udruga Franak pripremila je i optužne prijedloge protiv svih banaka koje su ugovarale promjenjivu kamatu na nezakonit način, a kasnije nisu na temelju Zakona o potrošačkom kreditiranju (ZPK) ugovorile s dužnicima promjenjivi parametar i fiksni dio kamate.
Naime, na temelju članka 26. stavka 1. podstavka 28. ZPK-a predviđene su prekršajne kazne od 80,000 do 200,000 kn za sve banke koje su propustile ugovoriti s dužnicima parametar i fiksni dio kamate u svim kreditima u kojima to nije ugovoreno na početku ugovornog odnosa, dok je za predsjednike Uprava u takvom slučaju predviđena prekršajna kazna od 10,000 do 50,000 kn.
Te kazne predviđene su za svaki pojedinačni prekršaj, ako dužnik-oštećenik prijavi banku. Očigledno je da se bankama daleko više isplati ugovoriti parametar i fiksni dio kamate, nego plaćati uistinu visoke kazne. Radi se o velikom i bitnom društvenom problemu, jer banke su propustile ugovoriti potrebne podatke sa cca. 100,000 dužnika u svim kreditima ugovorenima prije 2010. godine, bez obzira na valutu u kojoj je kredit ugovoren.
Važno je reći da se optužni prijedlog Prekršajnom sudu ne naplaćuje.
8 milijardi kn potencijalne kazne za banke
Udruga Franak procjenjuje da bankama prijeti ukupno najmanje 8 milijardi kuna prekršajnih kazni te predsjednicima Uprava banaka prijeti ukupno najmanje 1 milijarda kn prekršajnih kazni, ako u međuvremenu banke ne ugovore parametar i fiksni dio kamate s dužnicima.
Nezakonito ugovorenu kamatu moguće je ozakoniti samo na temelju početnih uvjeta ugovaranja kredita
"Ponovo moramo napomenuti da fiksni dio kamate nije moguće odrediti drugačije nego kao razliku početne kamate i početne vrijednosti promjenjivog parametra, jer sve kamate nakon toga bile su nezakonito jednostrano mijenjane od strane banaka, a u 7 kolektivno tuženih banaka to je i sudski proglašeno nezakonitim odnosno nepoštenim poslovanjem banaka. ", izvijestili su iz Udruge Franak.
> Optužni prijedlog
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati