Kolinda kod Šprajca: "Moram biti prizemna, nemojmo skidati gaće ni pred kime"
Screenshot: RTL
PREDSJEDNICA Kolinda Grabar Kitarović gostovala je večeras u RTL Direktu kod Zorana Šprajca, gdje je komentirala sve skandale koji su se dogodili u posljednjih mjesec dana.
>> NAJSKANDALOZNIJA IZJAVA DOSAD Kolinda jednom rečenicom pljunula na pravnu državu
>> Kolinda želi da DORH zaboravi prošlost, a sjedila je u vladi s najvećom aferom ikad
>> VIDEO Kolinda se pokušala oprati od skandalozne izjave pa se zakopala još dublje
Na početku emisije komentirala je Dan žena. "Ja svima kažem da ne troše novac na cvijeće, nego da poklanjaju lijepe želje. Još nisam bila doma, ali vjerujem da će me tamo dočekati ruže", kazala je.
"Nedostatak edukacije je uzrok velikom broju pobačaja danas"
Nekoliko tisuća žena danas je prosvjedovalo u Zagrebu, ali i diljem svijeta. S prosvjeda su Kolindu pitali što će ona u idućem periodu učiniti da pobačaj na zahtjev u Hrvatskoj ostane legalan.
"Svaki dan je dan žena. Nitko nije govorio o zabrani pobačaja. Stier i HDZ i ja smo vodili na demokratskoj kršćanskoj platformi. Zabrana pobačaja ne donosi ništa. Ne vidim ništa loše u savjetovanju. To je jako teška odluka, žene se boje obitelji i sredine u kojoj žive. Država im želi pomoći savjetovanjem, ali to ne smije biti nauštrb prava žene da odlučuje o svojem tijelu i svojoj budućnosti. Nedostatak edukacije je uzrok velikom broju pobačaja danas. Ali broj pobačaja u danas je manji. Kada je riječ o djetetu moram napomenuti - odgovorni su i muškarac i žena", rekla je Kolinda.
"Ne trebamo se stidjeti što smo žene. Nedopustivo je da žene nisu plaćene isto kao i muškarci", kaže. "Sramotno je da stranke radije žele platiti kazne, nego staviti žene na liste. Automatski se razmišlja o muškarcima, a ne misli se na žene. Neki kažu da su kvote ponižavajuće, da su za stoku", dodaje.
Komentirajući utjecaj crkve u Hrvatskoj, kaže da je vjernica. "Ne slažem se da crkva tretira ženu kao drugotnu. Nadam se da će tako biti i u Hrvatskoj, kažem nekad i kardinalima tako", dodaje. Kaže da je njoj nebitno je li netko muškarac ili žena, već kakva je osoba.
"Mi žene smo jedne drugima ponekad najveći neprijatelji", dodaje.
"Ne vidim fašizaciju"
Komentirala je i napade na LGBT zajednice, ali i rastu fašizacije u Hrvatskoj.
"Kad sam se vratila 2014. bila sam neugodno iznenađena nedostatkom tolerancije. Stvorena je klima koja je cinična i da, došlo je do porasta netolerancije. Ali ne smijemo davati važnost marginalnim skupinama koje prosvjeduju po Zagrebu. Moramo se zgroziti, ali ne na prvim stranicama u medija. Oni time dobivaju na značenju. Marginalne skupine ne mogu ugroziti demokraciju, ali davanju njima na vrijednosti njih se ohrabruje i dovodi se do rasta fašizacije. Ja sam jasna u osudi svih totalitarističkih režima i o tome se dalje ne trebam izjašnjavati.
Mislim da Vlada nije trebala tražiti uklanjanje ustaške ploče u Jasenovcu, puno je bitnija tema nasilje nad ženama i vršnjačko nasilje. Sve to spada u govor mržnje, nemojmo biti selektivni i nemojmo se fokusirati na nekakvu puzajuću fašizaciju. To je ploča koja nije usmjerena na ono što se u Jasenovcu događalo u Drugom svjetskom ratu, to je ploča koje ja podignuta 11 mladića. Poruka nije nikakva fašizacija, nego pijetet prema tih 11 mladića.
Može se počast odati i na drugi način, ali to je prema statusu njihov legalni logo. Zašto to pitanje nije bilo ranije postavljeno?
Srbija ja ta koja potencira puzajuće ustaštvo u Hrvatskoj. Ja ga ne vidim, ja vidim pojedine incidente", nervozno se branila Kolinda.
"Nemojmo skidati gaće ni pred kime. Moram biti prizemna u ovom slučaju. Mislim da smo dovoljno zreli kao demokracija da bismo stvari sagledali onako kakvima jesu. Puno godina smo izgubili jer smo pričali o ideološkim pitanjima, a nismo o životnim pitanjima i zato mladi odlaze. Mladima je dosta razgovora o ustašama i partizanima", rekla je predsjednica.
Izgubljena u prijevodu
Komentirajući izjavu da oni kojima nije dobro u Hrvatskoj mogu otići, kaže da je njezina izjava bila krivo interpretirana.
"Mi ne možemo zadržati ljude u Hrvatskoj, žao mi je što je to krivo interpretirano. Moja politika je uvijek bila za zadržavanje i ostanak mladih u Hrvatskoj", kaže.
Komentirajući osudu Američkog veleposlanstva, Kolinda pita zašto Veleposlanstvo nije reagiralo na Šešeljevo divljanje. "To je stvar veleposlanstva i tko sjedi u tom veleposlanstvu", kaže.
"Kada sam se vratila bila sam šokirana koliko se fokusiramo na prošlost i koliko energije na to trošimo. Obećala sam si da se neću time baviti, ali nisam se uspjela othrvati od toga", kaže.
"Ostvarila sam svoj cilj da je zajedništvo ušlo u političku retoriku u Hrvatskoj. Držim da sam bila čimbenik stabilnosti cijelo ovo vrijeme", kaže Kolinda.
Kolinda često kaže da je napadaju ljudi koji ne vole Hrvatsku. "Nitko od nas nije imun na kritiku, kritika mora postojati i pomaže nam da ispravimo greške. Ali ona mora biti artikulirana s poštovanjem", kaže Kolinda. Iako je na HRT-u jasno izjavila da je novinari mobbingiraju brojnim upitima o putu u SAD, danas tvrdi da to nije izjavila.
"Što je DORH radio do sada?"
Komentirala je i svoje izjave o aferi Dnevnice. "Ovo pitanje je postalo pitanje tek kad je javna televizija ukazala na javno dostupne podatke. Sva ova izvješća su javno dostupna.
DORH se treba baviti živim tijelima dok postoje, a ne da postanu kosturi u ormaru. Pitanje je do kada sve ovo seže. Nisam zadovoljna ni istragom oko MIG-ova i mislim da ona nije došla dovoljno daleko. Skeptična sam kad suđenja traju pet godina da bi osoba dobila tri godine zatvora", kaže Kolinda.
Na kraju je rekla da dobro surađuje s premijerom Plenkovićem.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati