Mađarski ministar: Covid-putovnice ne smiju diskriminirati, treba uvažiti sva cjepiva
MAĐARSKI ministar vanjskih poslova Peter Szijjártó potvrdio je da se Mađarska protivi stajalištu EU da budu prihvatljiva samo cjepiva koja odobri Europska agencija za lijekove (EMA), ocijenivši da covid-putovnice trebaju uvažavati sva cjepiva, pa i odobrena na nacionalnoj razini.
"Mislimo da covid-putovnice ne smiju biti diskriminatorne", rekao je Szijjártó nakon što je u Beogradu razgovarao sa srbijanskim kolegom Nikolom Selakovićem.
Szijjártó je naglasio kako u EU postoje dva načina odobravanja cjepiva za uporabu - jedan je dozvola EMA-e, a drugi je da, u situaciji opasnosti poput pandemije, cjepiva odobri nacionalni regulator te da se u tom kontekstu ljude ne može diskriminirati covid-putovnicama.
Szijjártó i Selaković suglasili su se kako nema zapreka da Mađarska i Srbija razgovaraju o bilateralnom sporazumu koji bi omogućio putovanje građanima dviju država na njihovim teritorijima.
Ocijenivši da je Srbija "među najboljima u svijetu" po cijepljenju te da je njegova zemlja druga u Europi, šef mađarske diplomacije ustvrdio je kako je tome pridonijelo što ni jedna od njih nije dopustila da se pitanje procjepljivanja stanovništva ispolitizira ni da netko drugi odlučuje o tome umjesto domaćih stručnjaka.
"Spasili smo onoliko života koliko smo nabavili cjepiva 's istoka' i bez njih ne bismo mogli provesti cijepljenje u tolikom broju", ocijenio je Szijjártó, čija zemlja je nabavila kinesko i rusko cjepivo, te je najavio da će do svibnja u Mađarskoj biti cijepljeno 3.5 milijuna ljudi.
"Odnosi Srbije i Mađarske su na povijesno najvišoj razini"
On je rekao da Budimpešta prati razvoj situacije u pogledu dilema o cjepivu AstraZenece te da će mjere, ako budu poduzete, ovisiti o stajalištu mađarskih stručnjaka.
Ni Selaković, kao ni Szijjártó, ne vidi prepreku za bilateralne razgovore o covid-putovnicama s Mađarskom, ali je istaknuo kako Beograd od Bruxellesa očekuje da se "drži temeljnih europskih vrijednosti, među kojima je i sloboda kretanja".
Selaković je za odnose Srbije i Mađarske rekao da su na "povijesno najvišoj razini", istaknuvši suradnju u borbi protiv koronavirusa, eurointegracijama te u gospodarstvu, navodeći da je trgovinska razmjena s Mađarskom dosegnula vrijednost od 1.94 milijarde eura u 2020. godini.
Dvojica ministara potpisali su danas protokole koji prate već potpisani Memorandum o tzv. kolokaciji, koji predviđaju da mađarski diplomati mogu koristiti prostorije veleposlanstva Srbije u glavnom gradu Zambije Lusaki, dok će za srbijanske diplomate i srpsku zajednicu biti otvorena vrata mađarskih veleposlanstva u La Valletti na Malti i čileanskoj prijestolnici Santiagu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati