Među milijunima Facebook korisnika kojima su ukradeni podaci je i 21 tisuća Hrvata
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Hina/EPA
FACEBOOK je danas u 18 sati poslao obavijesti profilima 87 milijuna korisnika, među kojima je i 2.7 milijuna građana EU-a, ali i 21 tisuća Hrvata.
Ovaj podatak otkrila je Europska komisija u petak, nakon što je u četvrtak navečer Facebook podijelio nove podatke o broju zahvaćenih korisnika s povjerenicom EU-a za pravosuđe Verom Jourovom, javlja portal Euractiv.
Tvrtka je to napravila u odgovoru na pismo koje im je povjerenica poslala 23. ožujka, u kojem je zatražila objašnjenja o prikupljanju i neovlaštenom korištenju podataka u političke svrhe od strane tvrtke Cambridge Analytica.
Najviše u Velikoj Britaniji, u Hrvatskoj više nego u Finskoj ili Slovačkoj
Glasnogovornica Facebooka otkrila je da je Cambridge Analytica prikupila podatke od milijun i 79 tisuća u Velikoj Britaniji, daleko najviše od svih zemalja članica EU-a. Sljedeća po broju zahvaćenih korisnika je Njemačka, s 309 tisuća korisnika.
U Italiji je zahvaćeno 214 tisuća korisnika, u Francuskoj 211 tisuća, u Španjolskoj 136 tisuća, a u Rumunjskoj 112 tisuća. U ostalim zemljama taj je broj manji od sto tisuća, a među njima je i Hrvatska s 21.517 korisnika, više nego u Finskoj, Slovačkoj ili Sloveniji, kao i drugim manjim zemljama.
"Prijetnja demokraciji"
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Nažalost, neka objašnjenja nisu zadovoljila moja očekivanja. Jasno je da su podaci Europljana izloženi ogromnom riziku i nisam siguran je li Facebook poduzeo sve potrebne mjere da bi implementirao promjene", rekla je Jourova u izjavi u petak popodne.
Osnivač i šef Facebooka Mark Zuckerberg priznao je u konferencijskom telefonskom razgovoru s novinarima da je njegova tvrtka napravila pogrešku jer je podcijenio mogućnosti zlouporabe podataka s ove društvene mreže. Dodao je da je Cambridge Analytica prekršila uvjete ugovora s Facebookom, što je ova tvrtka negirala.
Zuckerberg je također najavio da će Facebook ojačati postavke privatnosti i primijeniti strogu regulativu o zaštiti podataka EU-a, poznatu kao GDPR, u cijelom svijetu. “Cijenim to što pokušavaju biti transparentniji”, komentirala je Jourova, upozorivši kako je incident "prijetnja demokraciji i izbornom procesu". Njen ured zajedno s američkom Saveznom komisijom za trgovinu i britanskim tijelom za zaštitu podataka ICO istražuje zlouporabu podataka i njihovo korištenje u predizbornim kampanjama.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati