VIDEO Biznis redovnika diljem svijeta: Bog, alkohol i kanabis
Foto: Chartreus.fr
SAMOSTAN Grande Chartreuse dom je skupine katoličkih redovnika.
Red kartuzijanaca izbjegava kontakt s vanjskim svijetom kako bi se bolje usredotočili na molitvu. Ali, ovaj je samostan dom jakog likera Chartreuse, koji se spravlja prema receptu koji navodno potječe iz 1605. godine, piše Kait Bolongaro za BBC.
Ipak, redovnici iz Chartreusea nisu jedini red koji proizvodi alkohol, bilo iz medicinskih ili ekonomskih razloga. Neki od tih proizvoda nikad nisu bili tako popularni kao danas. Piće s takvom poviješću ima određeni prestiž.
2015. godine prodano je oko 1,5 milijuna boca Chartreusea, po oko 50€ po boci. Svi su prihodi utrošeni na razne dobrotvorne projekte.
Većina redovnika ne zna detalje recepta za liker od 130 biljaka. Samo trojica redovnika spravljaju mješavinu biljaka. U destileriju se dostavlja u običnim paketima, tako da zaposlenici ne mogu otkriti sastojke.
Sigurnosni rizik
Mathilde Perrin, vodič kroz samostan, kaže da redovnici rade što hoće i da nisu obavezni nikome polagati račune.
Prva je destilerija bila u samom samostanu, ali buka je ometala miran način života redovnika. Destilerija se sad nalazi oko 24 kilometara od samostana te će se (opet) preseliti 2018. godine, zbog količine alkoholnih isparavanja.
Redovnici kontroliraju proizvodnju izdaleka, podešavajući temperaturu uz pomoć računala.
Sporo življenje
Mješavinu stare i nove tehnologije možete pronaći i u opatiji Andechs, jugozapadno od Munchena.
Benediktinci žive sporim životom, koji je idealan za proizvodnju piva. Uvjereni su da redovničkom pivu treba vremena kako bi proizvod bio kvalitetan.
Opatiju godišnje posjeti milijun ljudi te prodaju 100.000 hektolitara pive godišnje.
Zašto su takva pića sve popularnija? Istraživanja pokazuju da potrošače sve više zanima porijeklo hrane i pića te da je u porastu sumnjičavost prema industrijskoj proizvodnji. Pivo koje se proizvodi godinama je poseban proizvod te je nešto u čemu bi potrošači htjeli sudjelovati.
Neke su se religijske zajednice prebacile na, recimo to tako, modernije proizvode.
Kroz molitvu i meditaciju
Sestre iz Doline svoju posvećenost liječenju ispoljavaju kroz proizvodnju lijekova od marihuane iz vlastitog uzgoja.
Časna sestra Kate Meeusen osnovala je nesvrstani red 2015. godine. "Pitamo se što bi naše majke učinile kad smo u dilemi", kaže Meeusen.
Proizvodnja prati lunarni ciklus. Žene se mole i meditiraju dok spravljaju recepte u kuhinji opatije.
Završni proizvodi ne sadrže psihoaktivne supstance, tako da se klasificiraju kao proizvodi od konoplje, koja je legalna za međunarodnu prodaju i izvoz. Mušterije mogu proizvode kupiti i online. 2015. godine zaradile su 60.000$ te isplatile plaće i održavanje farme.
Lokalne su vlasti pokušale proizvodnju premjestiti, ali redovnice se nisu dale. Možda još nemaju tradiciju kao pivo Trappist iz Belgije, ali imaju odane obožavatelje.
"Na ovom svijetu ima puno stvari koje bi vas mogle uvrijediti, ali mislim da ovo nije jedna od njih", kaže jedan od korisnika njihovog proizvoda.