Palestinci više neće poštivati sporazume s Izraelom nakon rušenja u Jeruzalemu
PALESTINSKI predsjednik Mahmoud Abbas izjavio je da Palestinci više neće poštivati prethodne sporazume s Izraelom, piše BBC.
Objavio je to nakon što su izraelski bageri srušili palestinske zgrade u istočnom Jeruzalemu tvrdeći da su bespravne.
Sporazumi potpisani u posljednjih 25 godina pokrivaju brojna područja, uključujući sigurnosnu suradnju.
Izrael još nije odgovorio na taj potez.
Nejasno što će to stvarno značiti
Abbas je najavio da će se osnovati povjerenstvo koje će predložiti kako provesti tu odluku.
Rušenje palestinskih zgrada izazvalo je međunarodnu osudu i ostavilo bez doma 17 ljudi.
"U svjetlu ustrajanja okupacijskih vlasti (Izraela) u kršenju svih potpisanih sporazuma i obveza, objavljujemo odluku vodstva da prestane djelovati prema sporazumima potpisanima s izraelskom stranom", rekao je Abbas, prenosi palestinska novinska agencija Wafa.
Zasad je nejasno što će to stvarno značiti i odnosi li se odluka na palestinsko priznanje Izraela, ključni dio mirovnih sporazuma iz Osla iz 1993. kojima je uspostavljena palestinska samouprava na okupiranoj Zapadnoj obali, istočnom Jeruzalemu i u Pojasu Gaze.
Napetosti nakon rušenja palestinske zgrade u istočnom Jeruzalemu
Izrael je u prošlosti upozoravao da će povlačenje iz sporazuma dovesti do kraja palestinskih vlasti, odnosno vlade.
Napetosti između Izraela i Palestinaca pojačane su proteklih dana nakon rušenja zgrada u Wadi Hummusu, palestinskom selu u istočnom Jeruzalemu za koje je izraelski vrhovni sud ocijenio da su izgrađene preblizu zaštitnog zida oko Zapadne obale.
Više od 20 stanova uništeno je na području koji je Izrael okupirao u ratu na Bliskom istoku 1967.
Palestinci strahuju da će uništavanje domova i zgrada u blizini sigurnosne ograde postati presedan i za druga mjesta duž zida koji se proteže stotinama kilometara oko Zapadne obale pod izraelskom okupacijom.
Spor o budućnosti Jeruzalema
Rušenje je posljednji potez u dugotrajnom sporu o budućnosti Jeruzalema, svetog mjesta triju velikih religija i doma za više od 500.000 Izraelaca i 300.000 Palestinaca.
Izraelski Vrhovni sud presudio je u lipnju da je narušena zabrana gradnje. Rok stanovnicima za uklanjanje bespravnih zgrada ili njihovih dijelova istekao je u petak.
Izrael tvrdi da su zgrade ilegalno izgrađene preblizu granice na Zapadnoj obali, a stanovnici kažu da nemaju gdje graditi i da je nemoguće dobiti dozvolu za gradnju.
Palestinci žele da Istočni Jeruzalem bude glavni grad buduće palestinske države.