Ugostitelji objavili video o zatvaranju kafića i restorana
NACIONALNA udruga ugostitelja snimila je video u kojem apelira na vladu da se ugleda u druge europske države i njihov način pomaganja ugostiteljima koji su teško pogođeni u ovoj covid-krizi. Podsjetimo, svi ugostiteljski objekti, uključujući kafiće, barove, restorane i slastičarne (osim onih u hotelima koji rade samo za hotelske goste) zatvoreni su od subote 28. studenog i to će zasad trajati do 21. prosinca.
U videu navode kako je u ugostiteljskim objektima zaposleno preko 65.000 građana Hrvatske, čija su radna mjesta sad ugrožena.
Ugostitelji traže hitnu pomoć
"Hitna i pravična novčana naknada i smanjenje PDV-a prava je pomoć tvrtkama i obrtima", navodi se u videu.
Stipe Jeličić, iz Nacionalnog udruženja ugostitelja, odnosno njihove splitske podružnice te ujedno i potpredsjednik Udruženja ugostiteljskih djelatnosti pri HGK-u, Indexu je kazao kako u ime struke zahvaljuje vladi RH na razgovorima i donesenim gospodarskim mjerama za sektor ugostiteljstva, no ističe da je nužno sniziti PDV kako bi hrvatski ugostitelji bili konkurentniji te da bi isto povećalo investicije i osnažilo likvidnost tvrtki koje se bave ugostiteljstvom.
"Svima nam je jasno da u ovakvim situacijama trebamo brze, kvalitetne i ciljane odluke te da vlada nije imala nimalo jednostavnu zadaću. Problem koji je ostao na marginama mjera jest zabrana prodaje kave za van objektima iz skupine caffe barova. O tome da se i njima žurno omogući minimalna gospodarska djelatnost i zaštiti ih se od nelojalne konkurencije, i dalje razgovaramo s vladom RH", kazao je Jeličić.
Jeličić: Niža stopa PDV-a omogućit će ugostiteljstvu konkurentniju poziciju među ostalim zemljama EU
Donesene mjere, navodi, spasit će radna mjesta, a covid-krediti zadržati postojanje tvrtki i osnažiti njihovu likvidnost.
"Za naglasiti je da je vlada prepoznala sudjelovanje u našim fiksnim troškovima i time pokazala dobru volju i otvorila vrata daljnjim pregovorima za funkcioniranje ugostiteljskog sektora. Osim toga, val dobre volje se osjetio i nedavnim promjenama na lokalnoj razini, koje su također dovele do uspješnog raspleta dugoočekivane pomoći poduzetnicima Splita. Ostaje nam regulirati problem oko PDV-a. Ova vlada ostavila nam je otvorena vrata i za ovu temu i zbog toga smo zahvalni", istaknuo je Jeličić.
Navodi kako je to strukturna i dugotrajna tema te je neophodno sniženje PDV-a za nastavak njihovog funkcioniranja.
"Uvjereni smo da ova vlada to zna i da će opet pravovremeno donijeti ispravnu odluku. Niža stopa PDV-a neminovno će omogućiti ugostiteljstvu konkurentniju poziciju među ostalim zemljama EU, povećat će i investicije u sektoru, osnažiti likvidnost tvrtki ovog sektora te osigurati bolje uvjete rada njenih djelatnika. Na tragu našeg zajedničkog, ultimativnog cilja, da vrijedni ljudi ostanu u Hrvatskoj, da za to budu adekvatno plaćeni i da sektor raste kvalitetom, vjerujemo da će ova vlada imati sluha za temeljni zahtjev sektora", kazao nam je Jeličić.
Medak: Pao nam je veliki kamen sa srca što mi više nećemo biti izvor zaraze
Podsjetimo kako je Nacionalna udruga ugostitelja prošli tjedan uoči zatvaranja ugostiteljskih objekata na konferenciji za medije predstavila dva paketa mjera koji bi pomogli u očuvanju opstojnosti ovog sektora, a modeli su razrađeni po uzoru na ostale zemlje članice EU koje su zbog lockdowna slične mjere već uvele.
>>Ugostitelji: Tražimo oslobođenje od svih obaveza
"Nama je pao prije svega jedan veliki kamen sa srca što mi više nećemo biti izvor zaraze, ali dolazimo do točke, ako ne budemo imali obeštećenja, naši zaposlenici neće umirati od covida, nego će umirati od gladi", rekao je Marin Medak, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja.
Zato su, kako kažu, pripremili dvije prihvatljive opcije.
Predstavili mjere pomoći ugostiteljima
Prvi model obeštećenja je dugoročnijeg karaktera i bazira se na sljedećim mjerama:
1. Smanjenje PDV-a na 5 % na period od tri godine te dugoročno na 13 % za sve ugostitelje
2. Nastavak Potpora za očuvanje radnih mjesta do travnja 2021. - 4000 kn uz otpis pripadajućih poreza i doprinosa (do 1. 5. 2021.)
3. Obeštećenje od 10 eura po kvadratu prostora za trošak najma
4. Covid-kreditiranje uz državne potpore kako bi se osigurala likvidnost (HAMAG BICRO krediti za likvidnost na 3 godine uz dodatne - ciljane garancije i moratorij kreditnih obveza za poduzetnike u lockdownu).
Prema prvom modelu, ugostitelji bi uz pomoć kredita izdržali period lockdowna, a potom kroz smanjenu stopu PDV-a ostvarili veće prihode, od čega bi i država dugoročno profitirala uzmemo li u obzir da s nižim poreznim stopama idu i veće uplate u proračun. Naglašavaju važnost efikasnosti i brzog isplaćivanja kredita za likvidnost koji su prema procjenama poduzetnika kvalitetni, ali se na njih često predugo čekalo.
Traže oslobođenje od svih obveza tijekom lockdowna
Drugi model obeštećenja baziran je na sljedećim principima:
1. Osiguranje prihoda i samim poduzetnicima, ne samo za radnike i njihove plaće - 50 % od istog razdoblja prošle godine kao direktna dotacija iz koje se isplaćuju i radnici uz oprost doprinosa
2. Oslobađanje od svih fiksnih obveza za vrijeme trajanja lockdowna na svim razinama vlasti (najamnine, komunalne naknade, komunalne usluge - odvoz smeća, vodne naknade, spomenička renta…)
3. Smanjenje PDV-a - trajna tema u kontekstu mogućnosti otvaranja prostora za nove rezerve kada se poslovanje ponovno pokrene i s ciljem konkurentnosti (usklađenja stope sa zemljama EU koje su uslijed covid-krize kao jednu od mjera uvele i smanjenje PDV-a)
4. Oslobođenje od parafiskalnih nameta - kao poseban trošak koji dodatno opterećuje poslodavce.
Uvažavajući pune razmjere ove pandemijske krize, ugostitelji su, kažu, jednoglasni u poruci da im je u trenutnoj situaciji najvažnije očuvati svoje poslovanje i spriječiti val otpuštanja koji bi mogao uslijediti ako se uz lockdown ne uvedu adekvatne kompenzacijske mjere.
"S bilo kojim od ova dva predstavljena modela izbjegao bi se crni scenarij koji nas zasigurno očekuje ne pokaže li vlada razumijevanje za ovu kriznu situaciju", poručili su ugostitelji.
Medak: Smanjenje PDV-a na 5 % bi činilo razliku od 1.4 milijarde u godini dana
Marin Medak je rekao kako se vlasti neće zadužiti da isplate ugostitelje jer onda ne bi mogli uvesti euro kako je planirano.
"Covid-krediti su bili dobra mjera, ali se čekalo predugo, do 6 mjeseci, a to nije rješenje, mi ne možemo čekati 6 mjeseci bez mogućnosti plaćanja davanja iz tih kredita", rekao je Medak.
"Oslobođenje od svih obveza za vrijeme trajanja lockdowna, znači najma i plaćanja režija", rekao je Medak i poručio da se treba smanjiti PDV.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati