Blatter napravio kaos, Platini stao uz Srbiju: Hoće li Kosovo na Olimpijske igre?
Foto: AFP
UEFA je stala iza Srbije i suprotstavila se nasilnom pokušaju FIFA-e, točnije njezinog predsjednika Seppa Blattera, da donese odluku kojom bi Kosovu dopustili igranje međunarodnih utakmica sa članicama krovne svjetske nogometne organizacije.
Na Blatterov prijedlog Izvršni je odbor FIFA-e izglasao dopuštenje kosovskom nogometnom savezu da dogovara i organizira prijateljske utakmices drugim reprezentacijama i klubovima. Od 24 glasa, svih osam predstavnika Uefe bilo je protiv, a nakon objave odluke Fudbalski savez Srbije odlučno je reagirao i zatražio sastanak s Blatterom i Platinijem koji u Budimpešti pripremaju Kongres Fife. Srpski predstavnici na sastanku su dobili podršku velikog broja europskih federacija. Predsjednik FSS Tomislav Karadžić upozorio je kako bi odluka FIFA-e "mogla izazvati negativne i štetne posljedice na regiju i Europu u cjelini".
"Uefa je uz FSS do kraja"
Podsjetimo, Kosovo i dalje ne priznaje većina članica Ujedinjenih naroda i zato ne može biti članica FIFA-e. Drugi uvjet je da savez bude barem dvije godine uvjetno član Uefe, što kosovski nije. Naprotiv, Uefa se snažno protivi primanju Kosova pod svoj krov dok je njihova međunarodna situacija i dalje nejasna, a utjecaj Srbije, Rusije i Španjolske vrlo je jak.
"Uefa nije promijenila mišljenje i ponosni smo što su njeni predstavnici glasali protiv odluke FIFA-e. Tražimo samo da se poštuje procedura primanja u članstvo. Dok UN ne da zeleno svjetlo, nitko ne može postati članica FIFA-e. Uefa će uz nas biti do kraja", rekao je nakon sastanka glavni tajnik FSS-a Zoran Laković.
U četvrtak 31. svibnja u Zurichu će se održati novi hitni sastanak na kojem će se naći predstavnici FIFA-e, UEFA-e i FSS-a. Odluka o dozvoli prijateljskih utakmica Kosovu bit će vraćena na razmatranje IO FIFA-e, a čini se da će, barem za sada, taj projekt ostati na čekanju.
Republika Srpska traži prijateljske utakmice!
Vijest o Kosovu jedva su dočekali u jednoj drugoj tvorevini međunarodne zajednice, Republici Srpskoj. Predsjednik tamošnjeg saveza Mile Kovačević najavio je da će po uzoru na Kosovo i on tražiti dozvolu za igranje prijateljskih utakmica jer je FS RS punopravni član FS BiH kojeg Uefa i Fifa priznaju, pišu Novosti.
"Loše je što je Kosovu odobrena ta mogućnost, ali za Republiku Srpsku je to plus. Možemo se nadati, očekujem pomoć drugih saveza, Srbija do sada nije mogla lobirati za nas zbog delikatne situacije.
Tko zna zašto je FIFA odlučila odjednom aktualizirati priču o Kosovu kada je potpuno jasno da trenutno ne može postati član niti jedne međunarodne nogometne organizacije. Zašto bi itko želio nepotrebno dizati tenzije na tako užarenom području poput Balkana? Kao da bi bio prvi put da rat počne na stadionu...
Možda se sada i ne čine tako besmislenima izjave legendarnog Ivice Osima: "Uefa i Fifa nemaju veze sa stvarnošću na ovim prostorima, da imaju malo više znanja iz povijesti, znale bi zbog čega se sve ovo događa. Uefa i Fifa namjerno su razbile Jugoslaviju kako bi dobile šest novih saveznika, a sada baš na takvim Savezima grade svoj autoritet, istresaju gaće na malima. Slično je i sa SSSR-om, koji sad vrijedi 21 glas".
Kosovo na Olimpijskim igrama?
Slučajno ili ne, Međunarodni olimpijski odbor u četvrtak odlučuje o dopuštanju Kosovske zastave na Olimpijskim igrama u Londonu. MOO, kao i FIFA, ne smije primati u članstvo zemlje koje nisu članice UN-a, ali brojna i u porna lobiranja raznih interesnih skupina dovele su ozbiljnih rasprava unutar te organizacije.
BBC donosi priču o Majlindi Kelmendi, judašici s Kosova, koja je izborila nastup u Londonu zahvaljujući činjenici da je međunarodni judo savez jedan od rijetkih koji priznaje neku sportsku organizaciju s Kosova. Kelmendi još ne zna za koju će državu nastupati, ali ukoliko MOO odluči poštovati Statut i odbiti prihvaćanje Kosova, nastupit će za Albaniju ili kao samostalni olimpijski sportaš. Takvih je primjera u povijesti bilo više, a nama najbliži primjer je onaj jugoslavenskih sportaša koji su 1992. u Barceloni nastupali pod tim statusom zbog međunarodnih sankcija.
Ministar sporta Kosova, bivši reper i tekstopisac Memli Krasniqi puno očekuje od današnje odluke MOO-a.
"Kosovo mora imati jednake mogućnosti za sve naše mlade atletičare koji dugo nisu imali gdje pokazati svoj talent i natjecati se s vršnjacima iz cijelog svijeta".
Dvije najveće sportske organizacije na svijetu, čini se, ulažu izrazito puno novca i vremena na svoje miješanje u politiku, za nekoga tko se najglasnije protivi miješanju politike u sport. Licemjerno?
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati