Porezna uprava: "Gastro mare" smo zatvorili jer su cijelog dana izdali samo jedan račun i to - inspektorima!
Ilustracija: Davor Žunić/Cropix
POREZNA UPRAVA demantirala je da su restoran "Gastro mare" zatvorili zbog svega 1,70 kuna viška u blagajni. Tvrde kako je u restoranu tijekom cijelog dana evidentiran svega jedan račun, i to onaj izdan inspektorima, iako je bilo i drugih gostiju!
"Zbog iznošenja neistina o radu Ministarstva financija, Porezne uprave od strane pojedinih medija i poreznih obveznika, sukladno članku 8. stavku 12. Općeg poreznog zakona, objavljujemo pravo činjenično stanje o postupcima nadzora nad pojedinim ugostiteljskim objektima na području Dubrovačko - neretvanske županije.
Inspektori Porezne uprave u slučaju privremene zabrane obavljanja djelatnosti ugostiteljskom obrtu "Gastro mare", vlasnika Ante Bjelančića, postupili su ispravno. Netočna je izjava vlasnika da je povod zatvaranja bio višak od 1,70 kn i neisticanje naljepnice "Bez računa se ne računa". Nadzorom je utvrđen iznos od 1.000,00 kn u blagajni, za koje je vlasnik rekao da su polog, ali za koji ne postoji dokument ili odluka o pologu koja to dokazuje. Porezni inspektori nadzorom su također utvrdili neizdavanje računa te neuredno i netočno vođenje blagajničkih evidencija. Zanimljivo je da je porezni obveznik na dan provođenja nadzora do 20:19 sati izdao samo jedan račun i to inspektorima Porezna uprave. Inspektori su utvrdili da je u restoranu bilo još gostiju koji su platili uslugu a vlasnik se očitovao da oni samo daju napojnicu konobaru.
Natpisi pojedinih medija da porezni inspektori bježe ne sačekavši da im se izda račun, da se namjerno čeka da prođe radno vrijeme objekta, da je Porezna uprava "unajmila strance" da vrše nadzore su neistiniti i dovode javnost do pogrešnih zaključaka. Svaki porezni nadzor mora imati Zapisnik o poreznom nadzoru koji sadrži sve potrebne činjenice vezane uz nadzor. Slijedom navedenog, kada se npr. utvrdi neizdavanje računa, ovlašteni službenik se predstavi te odmah pristupa pisanju Zapisnika. Porezni obveznik, kod kojega se provodi nadzor, odmah u Zapisnik može unijeti svoje primjedbe ili u određenom roku podnijeti Prigovor na Zapisnik.
Napominjemo, da nadzor u provedbi Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovim novcem ne kontrolira radno vrijeme poreznog obveznika nego poštovanje Zakona o fiskalizaciji. Nadzor nad radnim vremenom poreznih obveznika je u nadležnosti Državnog inspektorata. Slijedom navedenog, izjave i natpisi da Porezna uprava izriče privremene zabrane obavljanja djelatnosti zbog izdavanja računa izvan radnog vremena su netočne i neistinite.
Uredbom o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u državnoj službi propisano je da za obavljanje poslova inspektora treba najmanje tri godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima, tako da su izjave o "unajmljivanju stranaca" za provođenje nadzora također netočne. Naglašavamo da svi službenici Porezne uprave uključeni u obavljanje nadzora vrlo korektno, savjesno i odgovorno obavljaju svoje zadatke, unatoč otežanom radu od strane pojedinih poreznih obveznika i iskrivljenoj slici koji pojedini mediji plasiraju u javnost.
Inspektori Porezne uprave imaju veliku potporu Ministarstva financija i većeg djela javnosti u obavljanju svog posla, kojeg od početka fiskalizacije izvršavaju sukladno zakonima. Ovim putem još jednom zahvaljujemo svim građanima koji su se aktivno uključili u suzbijanje sive ekonomije i uvođenju reda u promet gotovinom. Pozivamo sve građane da račune provjeravaju putem internetske stranice http://www.provjeri-racun.hr/provjeraracuna, sve nepravilnosti dojave pozivom u Kontakt centar Porezne uprave na besplatni broj 0800 1001 ili dolaskom u najbližu ispostavu Porezne uprave. Uzmite račun, provjerite ga i prijavite nepravilnosti, jer, "Bez računa se ne računa"!", stoji u priopćenju Porezne uprave.