HDZ-ovcu koji je lijepio iskaznicu na čelo srpski sud ukinuo presudu za ratne zločine
ŽALBENI sud u Beogradu ukinuo je prvostupanjsku presudu kojom je bivši pripadnik Zbora narodne garde (ZNG-Zenge) Branko Tunić (59) osuđen na osam godina zatvora zbog zločina nad 17 vojnika JNA u logoru Rakitje u Zagreb u rujnu 1991. godine.
Branko Tunić je javnosti poznatiji kao član HDZ-a koji je 2015. u izbornom stožeru stranke lijepio stranačku iskaznicu na čelo.
Drugostupanjski sud uvažio je sve žalbe i ukinuo prvostupanjsku presudu te odredio ponovno suđenje, objavljeno je na internetskim stranicama suda.
Žalbeni sud u Beogradu ocijenio je da izreka osuđujuće presude nije jasna, precizna i nedvosmislena, odnosno da se ne vidi za koje radnje je okrivljenik osuđen, budući da iz izreke presude proizlazi da se okrivljenik utvrđuje krivim da je u odnosu na M.U. počinio ubojstvo, iako nije opisano kako je to učinio.
Tunić je prethodnom pravomoćnom presudom suda u Republici Hrvatskoj oslobođen za to ubojstvo, čime je izreka prvostupanjske presude kontradiktorna sama sebi, ali i obrazloženju u kojem je prvostupanjski sud cijenio dokaze i utvrdio da je okrivljenik ubio M.U.
Ponavljanje suđenja
Drugostupanjski sud ističe da u izreci prvostupanjske presude radnje optuženika prema oštećenicima nisu individualizirane.
Također, sud smatra da prvostupanjski sud nije mogao općenito opisati radnje optuženika u odnosu na sve oštećenike, niti dati opće razloge u svom obrazloženju, ne dovodeći u vezu konkretne radnje koje je optuženik počinio u odnosu na svakog od oštećenika.
Kako se dalje navodi, prvostupanjski sud nije dao jasne razloge u pogledu posljedica u vidu ozljeda oštećenika. Tunić je prvostupanjsko osuđen za mučenje vojnika, ali je sudsko vijeće prihvatilo da je Tunić u Zagrebu oslobođen optužbi za ubojstvo vojnika Marka Utržana.
Osuđen je za kazneno djelo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika. Tuniću se sudilo u odsutnosti jer nije dostupan srbijanskim pravosudnim tijelima. Kako javlja Tanjug, on je porijeklom s Kosova, iz općine Vitina, a sada živi u Hrvatskoj.
Optužen da je ubio vojnika JNA
Potvrđenom optužnicom srbijanskog Tužiteljstva za ratne zločine, u koju je Tanjug imao uvid, Tunić se tereti da je od 14. rujna do 1. listopada 1991. u Zagrebu, kao pripadnik Zenga, zajedno s više neidentificiranih pripadnika iste postrojbe tijekom rata u Hrvatskoj počinio kazneno djelo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika, odnosno vojnika na redovnom služenju vojnog roka u JNA, koji su prethodno položili oružje i predali se.
Zarobljeni vojnici odvedeni su u objekt Zengi i MUP-a RH u naselju Rakitje, gdje ih je Tunić zastrašivao, mučio, tjelesno ozljeđivao i ponašao se na posebno uvredljiv i ponižavajući način, a hicem iz vatrenog oružja ubio jednog vojnika JNA.
Prema navodima optužnice, u više navrata, u prostorijama u kojima su boravili zarobljenici, jeo i hranio se u podrumskim prostorijama, oštećeni M.U, Ž.L, T.N, R.D, D.D, Ž.J, B.B, M.P. S.A, D.S, P.S, G.M, G.S. i G.G. Tukao ga je kundakom, rukama i nogama po glavi i tijelu, te gumenom palicom po leđima i tabanima.
Stavio im je lisice na ruke i natjerao ih da legnu na tlo, zatim ih gazio čizmama i skakao na njih, prijetio im nožem da će im izvaditi oči i zaklati ih, napeo oružje prema njima, prislonio cijev oružja u usta i na sljepoočnice, prijeteći im ubojstvom, gaseći im cigarete po tijelu i mokreći po njima.
Optužuje ga više ljudi
"Sve je to za posljedicu imalo povrede tjelesnog integriteta, teške fizičke i psihičke traume, patnju i ponižavanje oštećenih”, navelo je tužiteljstvo.
Potom je Tunić 30. rujna 1991. godine, prilikom premlaćivanja vojnika M.U., ispalio hitac u njegovu glavu, nanijevši mu prostrijelnu ranu glave od koje je mladić na mjestu poginuo.
Punomoćnik oštećenih, odvjetnik Dušan Bratić rekao je Tanjugu da se nakon pisanja medija o ovom slučaju oglasilo još šest osoba koje je ovaj optuženik zlostavljao u Rakitju.
Jedan od ovih oštećenih je državljanin Sjeverne Makedonije, a jedan državljanin BiH, precizirao je tada Bratić.