U otkup vraćeno 67 posto mlijeka: "Poljoprivrednici koji se ne pridržavaju uputa bit će isključeni iz otkupa"
Ilustracija: Arhiva
MINISTARSTVO poljoprivrede donijelo je odluku da se Akcijski plan za rješavanje problema mliječnog sektora nastavlja zaključno s 20. ožujkom 2013. godine, nakon čega će krenuti druga faza Akcijskog plana koji će uključivati zamjenu zdravstveno neispravne stočne hrane koja je u vlasništvu poljoprivrednika. Do iduće srijede Ministarstvo će izdati upute poljoprivrednicima na koji način i pod kojim uvjetima će se moći zamjenjivati stočna hrana.
"Dosadašnji tijek Akcijskog plana pokazuje dobre rezultate i pozitivne pomake, a to potvrđuje i podatak da je u otkup vraćeno već 67 posto ukupnih količina mlijeka tj. 76.190 litara dnevno. Proizvođači koji su koristili zamjensku stočnu hranu i mikofiksatore i pridržavali se uputa stručnih službi, vraćeni su u otkup mlijeka od strane mljekara, budući da je kod istih razina aflatoksina u mlijeku pala na dozvoljene razine.
Nažalost, dio poljoprivrednika nije se pridržavao uputa stručnih službi, te unatoč činjenici da im je Ministarstvo poljoprivrede sukladno Akcijskom planu dostavljalo stočnu hranu, nisu promijenili način ishrane mliječnih krava, što je rezultiralo da i nakon dva tjedna provođenja mjera nisu smanjili razinu aflatoksina u svom mlijeku. Ovim putem ih se opetovano poziva da u posljednjem tjednu 1. faze Akcijskog plana promjene odnos prema ishrani životinja te da tako utječu na snižavanje razine aflatoksina u mlijeku", stoji na stranicama Ministarstva.
Ministarstvo poljoprivrede naglašava kako će poljoprivrednici koji se nisu pridržavali danih uputa i savjeta, nego su svojevoljno nastavili krave hraniti svojom hranom, što potvrđuju dvije uzastopne službene kontrole njihovog mlijeka i pozitivni rezultat na povišene razine aflatoksina, biti isključeni iz otkupa. To konkretno znači da će im i službeno biti izdana mjera zabrane isporuke mlijeka, a posljedice daljnjeg saniranja šteta na svoj farmi morat će snositi sami. Ministarstvo poljoprivrede smatra kako se novcem državnih obveznika ne mogu sanirati neprofesionalni proizvođači koji su ignorirali savjete i upute stručnih službi, dok je najveći dio proizvođača koji su slušali savjete u kratkom roku smanjio razinu aflatoksina te su se vratili u sustav otkupa mlijeka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati