Čelnik Bundestaga: Borba protiv klimatskih promjena opterećuje središnju banku
EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI (ECB) ne bi trebalo eksplicitno nametati ulogu u borbi protiv klimatskih promjena jer bi to moglo pretjerano opteretiti njezinu monetarnu politiku, ugroziti neovisnost i dovesti u pitanje njezinu neutralnost, upozorio je guverner Bundesbanka Jens Weidmann.
Nova predsjednica ECB-a Christine Lagarde, čiji mandat počinje 1. studenoga, nedavno je poručila kako bi razmatranje angažmana na ublažavanju klimatskih promjena trebalo biti među prioritetima središnjih banaka i supervizora.
Njezina izjava vremenski se poklopila s učestalim raspravama među kreatorima politike o financijskom riziku koji stvaraju ekstremne vremenske pojave.
Propisi moraju biti u skladu sa stvarnim rizicima
Weidmann smatra da bi u situaciji kada rizik klimatskih promjena nije dovoljno uračunat u cijene imovine i kada većina banaka još ne razmatra mogućnost da ih uključi u izračune bilo pogrešno koristiti regulativu bankovnog poslovanja i monetarnu politiku za postizanje političkih ciljeva.
Propisi moraju biti usklađeni sa stvarnim rizicima, ističe on, a "poticaji za zaštitu klime spadaju u domenu politike".
"Monetarna politika koja izričito slijedi ciljeve zaštite okoliša riskira prekomjernu opterećenost. Dugoročno gledano, to bi moglo dovesti u pitanje i njezinu neovisnost", upozorio je Weidmann na konferenciji u Frankfurtu.
Dodao je i da bi kupnja značajnih iznosa "zelenih" obveznica, kako to predlažu neki promatrači rada ECB-a, narušila načelo tržišne neutralnosti.
Priznaje ujedno da dvije trećine banaka pri upravljanju rizicima ne uzimaju u obzir klimatske promjene i da trošak tih promjena nije u potpunosti uračunat u cijene na tržištima.
Napominje i da ekstremne vremenske pojave mogu dovesti do oscilacija u gospodarskom rastu i inflaciji, što po njegovim riječima još više otežava utvrđivanje monetarne politike.