Situacija u Tučepima i kod Trogira i dalje ozbiljna. Bura bi mogla biti problem
U TUČEPIMA kod Makarske nema otvorenog plamena, traje sanacija požarišta kako ne bi ponovno došlo do širenja vatre.
Vatrogasci gase požar u Vrsinama nedaleko od Trogira, gdje je već izgorjelo oko 800 hektara niskog raslinja, makije i borove šume, a umornim gasiteljima idućih dana prijeti i bura.
Tamo je nešto teže stanje zbog nepristupačnog terena na koji vatrogasci s mukom dolaze, zbog čega su jutros tamo vatru gasili kanaderi i Air Tractori.
Na požarištu kod Skradina je pozlilo vatrogascu, prebačen je u bolnicu u Šibeniku.
Zadarska policija istražuje muškarca uhićenog pod sumnjom da je u srijedu izazvao požar na području Smokovića koji se proširio na ukupnu površinu od tisuću hektara.
Pred vatrogascima je duga i teška noć, a za Novu TV govorio je Mario Čović, zapovjednik JVP Makarska.
"Dat ćemo sve od sebe, sve snage će do daljnjega biti na terenu. Ove najumornije ćemo zamijeniti sa onima svježijima. Cijelu noć ćemo na terenu paziti da bude što manje štete", rekao je Čović.
U Parku prirode Biokovo i dalje je oko 50 vatrogasaca. Njih 20 se tijekom dana penjalo sat i pol kako bi došlo do nepristupačnog terena.
"Nadamo se da bura neće biti jaka i da će nam što manje problema izazvati", rekao je Mario Čović.
Nakon četiri dana, požar u skradinskom zaleđu napokon je pod nadzorom gasitelja. Zahvaćeno je 1700 hektara, od toga 400 u Nacionalnom parku Krka. Vatra je uz gustu borovu šumu progutala vinograde, maslinike i trajne nasade. Šteta će se utvrđivati danima.
O požarištu na skradinskom području Darko Dukić, vatrogasni zapovjednik Šibensko-kninske županije, rekao je u središnjem Dnevniku HTV-a da je sada situacija "za čistu peticu".
"Malo izdimljavanja ima u blizini obala Visovačkog jezera, a to ne ugrožava ništa. Kompletna linija požarišta, oko 28 kilometara je pod nadzorom vatrogasaca", dodao je. "Na terenu će noćas biti oko 50 ljudi, a tako će biti i sutra tijekom dana ako bude ovako", procijenio je.
"Radit ćemo kompletnu sanaciju svih rubnih dijelova. Sve radimo da ne dođe do razbuktavanja. Danas popodne smo imali dosta jak vjetar, južni vjetar na ovom dijelu i bilo je par tih izdimljavanja, koje je vrlo brzo sanirano", rekao je.
"Zapušteno područje je velik problem. Konfiguracija terena plus zapuštene površine doprinijeli su ovome." Smatra da je vrlo upitno hoće li netko ove površine obrađivati. Naime, sve ih je više.
"Moramo raditi i pristup u tome i čišćenju, održavanju svih ti površina, a tu smo i u blizini Nacionalnog parka i moramo postaviti pitanje kako uopće zaštititi Nacionalni park. Moramo izgraditi puteve, moramo izgraditi protupožarne prosjeke i ako treba, mijenjati pravilnike i zakone", rekao je Dukić i dodao da je o tome bilo riječi danas na radnom sastanku s Marijom Vučković, ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Slavo Jakša, ravnatelj Parka prirode Biokovo, izjavio je danas za HRT da štete ima te nije izgorjela samo šuma dalmatinskog crnog bora već tu ima i alepskog bora.
>> Opširnije
Vatrogasci su u 17:20 dobili dojavu o novom požaru na području Kotlenice-Dugopolje. Gase ga 15 vatrogasaca s pet vozila te 1 CL i 1 AT avion. Požar je pod kontrolom, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica.
"Trenutno imamo aktivaciju požara na njegovom užem frontu. Nažalost, riječ je o nepristupačnom terenu tako da su nam sada od neprocjenjive važnosti zračne snage koje na tom području rade nalete", rekao je za RTL Marin Buble, zapovjednik Operativnog područja Trogir.
Jesu li kuće ugrožene?
"Zasad ne. Vjetar koji sada puše nosi požarište daleko od kuća. Na cijelom požarištu kuće nisu ugrožene."
Koliko je opasna bila situacija u Jajićima?
"Situacija je u jednom trenutku bila opasna, požar se približio kućama. Moram reći da se na vrijeme reagiralo iz zraka i sa zemaljske strane. Napominjem da su obranjeni svi zaseoci."
Kako ulazite u noć?
"Jako teško će biti braniti noć. Pratimo prognozu, najavljuju sjeverni vjetar. Svaki vjetar je u određenom dijelu požarišta nepogodan za nas. Razmjestit ćemo se u skladu s tim okolnostima. Vjerujem da će noć proći mirno."
Ivan Kovačević, vatrogasni zapovjednik Splitsko-dalmatinske županije, potvrdio je za HRT da se situacija na požarištu kod Tučepa smiruje, ali još traje izdimljavanje te slijedi i sanacija terena.
Lokalnim vatrogascima stigla je pomoć iz ostatka Hrvatske, a dio mještana je kritičan.
>> Opširnije
Vlasti u Hercegovini upozorile su danas građane na razmjerno visoke kazne od maksimalnih 12 godina zatvora kako bi skrenule pozornost na činjenicu da je 95 posto požara izazvano ljudskim nemarom te pomogle gasiteljima, koji su na izmaku snaga, ali ipak uspijevaju spriječiti teže posljedice vatrene stihije.
>> Opširnije
"Kod Vrsina na trogirskom području ima otvorenog plamena, ali ne ugrožava ništa. Tamo rade trenutačno tri kanadera i dva Air Tractora, ugroze nema", kazao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković za HRT.
>> Opširnije
"Molimo Boga da kanader dođe svaki trenutak, mještani Dograda su se sami organizirali, ima ih 50-ak i gase. Ako ne ugasimo do večeras, Dograde su u opasnosti. Nakon Vrsina sve snage treba usmjeriti prema Dogradama", poručio je Ante Mamut, načelnik općine Marina, u Dnevniku N1 televizije.
"Kanaderi rade prema prioritetima. Nadamo se da će do noći doći u Dograde", dodao je.
"Požar je u Jajićima došao na sama vrata kuća, pakao, jednostavno pakao, tri dana... Vatrogasci su iznemogli, daju sve od sebe", kazao je Mamut.
I djeca gase požar. "Ne bi smjeli, ali ne možete to zaustaviti. Srce je jače od svega."
Problem je i nedostatak opreme. "Što više ulaganja u vatrogasce na razini države."
Stanje s požarima na području Tučepa i Podgore se smiruje. Trenutačno nema otvorenog plamena, javlja HRT.
>> Opširnije
Razbuktao se požar u zaleđu Trogira, gase ga četiri kanadera. Reporterka Dnevnika Nove TV Sanja Jurišić je na požarištu. Kaže da je u jednom trenutku vatra zaprijetila kućama u zaselku Jajići, ali vatrogasci kažu da su kuće obranjene.
"Ako zapuše kako najavljuju, bit ćemo u puno više problema ako avioni ne bace nekoliko bombi. Prvenstveno treba obraniti kuće i ljude, a ovo ostalo što bude. Mi bismo voljeli da se i ovo anulira", rekao je jedan od mještana koji ima maslinik na području zahvaćenom požarom.
Danas je u službenim prostorijama Policijske uprave šibensko-kninske provedeno kriminalističko istraživanje nad 33-godišnjakinjom.
>> Opširnije
Požar u skradinskom zaleđu je pod nadzorom. Aktivan je jedino dio u kanjonu rijeke Krke, u Nacionalnom parku. Na nepristupačnom je terenu pa nema nikakve opasnosti za posjetitelje. Park je otvoren, a održana je i tradicionalna proslava blagdana Gospe od anđela na otočiću Visovcu, javlja HRT.
Nella Slavica, ravnateljica NP-a Krka, zahvalila je vatrogascima i drugim gasiteljima koji naporno rade već tri dana na suzbijanju požara na području skradinskog zaleđa.
"Situacija je zadovoljavajuća jer je NP Krka otvoren za posjetitelje", dodala je.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković najavila je danas da će u dva tjedna donijeti akcijski plan unutar kojeg će pokušati pronaći rješenja za pitanje napuštene privatne imovine poznatih ili nepoznatih vlasnika.
>> Opširnije
U skradinskom zaleđu situacija je povoljnija nego prethodnih dana, ali odmora za vatrogasce i dalje nema. Na terenu ih je 120 s 40-ak vozila. Izgorjelo je oko 1400 hektara, a gust dim otežava gašenje, piše HRT.
Darko Dukić, županijski vatrogasni zapovjednik, kazao je da je aktivan jedan požar prema Visovačkom jezeru te da je nepristupačan.
"To je jedna linija od 150 do 200 metara u dužinu i 20-ak metara od linije vode, koja dimi i koja će doslovce istinjati. Sve ostale linije požarišta su pod nadzorom i radi se dokvašavanje. Moram spomenuti, prije jedno četrdesetak minuta jednom vatrogascu je pozlilo na požaru i on je medicinski zbrinut i već je u bolnici u Šibeniku", kazao je Dukić.
Još uvijek su aktivni požari u Splitsko-dalmatinskoj županiji, u Tučepima kod Makarske i Vrsinama nedaleko od Trogira, gdje je već izgorjelo oko 800 hektara niskog raslinja, makije i borove šume, a umornim gasiteljima idućih dana prijeti i bura. O stanju na požarištima, na kojima bukti već tri dana bez prestanka, županijski vatrogasni zapovjednik Ivan Kovačević rekao je Hini da je najvažnije da su obranjene kuće i drugi objekti.
No vremenska prognoza za to područje sljedećih dana ne ide na ruku gasiteljima jer će puhati bura koja rasplamsava požare.
Vatrogasci se na terenu izmjenjuju svakih 12 sati kako bi se mogli odmoriti i nakon toga ponovno vratiti na teren. U svakom je trenutku na požarištu oko 200 vatrogasaca koji imaju dovoljno opreme i svega što im je potrebno, kaže Kovačević.
"Nemamo problema ni s ljudstvom, sada su kanaderi riješili dio požarišta na putu prema Makarskoj. Na taj teško pristupačni teren će pješke otići tridesetak vatrogasaca, kojima će helikopter pokušati izbaciti vodu, te će vatru gasiti ručno", objasnio je Kovačević dodavši da vatrogasci trebaju pješačiti oko sat i pol.
Fronta požara u Tučepima i Podgori je duga 18 kilometara jer se tamo proteklih dana nekoliko požara spojilo u jedan.
U Vrsinama kod Trogira je nešto teže stanje zbog nepristupačnog terena na koji vatrogasci s mukom dolaze, zbog čega su jutros tamo vatru gasili kanaderi i Air Tractori. No nema panike, vatrogasci uvjeravaju da će sve stići napraviti, pogotovo nakon što im je stigla pomoć kolega iz unutrašnjosti Hrvatske.
Koncentrirani smo na gašenje, a molimo se za dvije stvari - da najavljena bura ne bude jaka i da ne izbije novi požar u županiji", poručili su.
Čitateljica nam je poslala snimku požara na području Vrsina kod Trogira. Snimka je nastala jutros oko 9:15.
Požar kod Vrsina na trogirskom području i dalje je aktivan, rekao je za HRT Goran Slatina, zapovjednik DVD-a Marina.
Vatra se širi, približila se kućama. Vatrogascima na terenu pomažu 4 kanadera i jedan Air Tractor, a uskoro dolaze vatrogasci iz Varaždinske županije na dislokaciju (15 vatrogasaca s tri vozila).
Gori u zaseoku Jajići, a vatra se brzo širi prema Bristivici i Blizni Gornjoj. Požar gasi oko 150 vatrogasaca s 40-ak vozila iz lokalnih DVD-ova, ali i iz drugih krajeva Hrvatske. Zahvaćeni su trava, nisko raslinje, makija i crnogorica na oko 600 ha.
Požar kod Vrsina pored Trogira gori i dalje.
>> Opširnije
Sumnja se da je do požara došlo na otvorenom području, između Donje Murvice te južnog djela Smokovića.
>> Opširnije
Situacija kod Vrsina na trogirskom području nije dobra. Kazao je to Goran Slatina, zapovjednik DVD-a Marina za Dalmaciju Danas.
"Stanje nije najbolje. Kanaderi nam pomažu u gašenju, povremeno su na terenu četiri kanadera. Gori u zaseoku Jajići, a vatra se brzo širi prema Bristivici, prema Blizni Gornjoj", dodao je zapovjednik.
Kaže da se diže maestral koji pomaže širenju vatre, a gore makija i borova šuma. Lokalnim vatrogascima stigla je ispomoć iz drugih krajeva Hrvatske.
Stanje na terenu u PP Biokovo je puno bolje nego što je bilo. Otvorenog plamena nije bilo do maloprije, vatra se aktivirala unutar samog požarišta, ali su rubovi potpuno ugašeni i nema više ni izdimljavanja, javlja HRT.
"Sve je izgledalo apokaliptično, međutim kad se razišao gusti dim i granulo sunce, vidjelo se da situacija i nije toliko strašna", rekao je ravnatelj Parka prirode.
Otvorenog plamena na području Skradina ima još samo na jednom mjestu, u kanjonu Krke. Vatra je ušla u Nacionalni park, a sada se to područje natapa iz zraka. Riječ je o nepristupačnom terenu. Iz parka poručuju da ugroze za posjetitelje nema, park je otvoren. Na terenu je 120 vatrogasaca, javlja HRT.
"Na dijelu brda Rokovača iznad Visovca i prema Roškom slapu imamo još otvorene vatre. To je doslovce nepristupačan teren. Velik dio vatrogasnih snaga je u tom dijelu koji smo jučer popodne natapali protupožarnim zrakoplovima. Pratit ćemo dalje situaciju", rekao je Darko Dukić, županijski vatrogasni zapovjednik.
Na pitanje može li se govoriti o uzrocima požara rekao je:
"Teško je govoriti o uzrocima. Tu je policija koja radi na tome. Znamo mjesto odakle je krenulo i radi se i na tome."
Splitski vatrogasci imali su intervenciju gašenja vatre na vrlo neobičnom mjestu - u pregradi između dva prometna traka na brzoj cesti na Sirobuji.
Kako Dalmacija danas doznaje od Županijskog vatrogasnog operativnog centra, požar je dojavljen u 12:12, a na intervenciju je izišlo jedno vozilo JVP-a Split s tri vatrogasca. Vatra je u kratkom roku ugašena, dok je jedan trak bio zatvoren za promet.
Tijekom jučerašnjeg dana na području Vinjana Donjih, Vojnića Sinjskog i Tugara zabilježeni su požari otvorenog prostora nastalih kao posljedica neodgovornog ponašanja prilikom spaljivanja lišća i suhe trave, otpada i loženja roštilja, objavila je policija.
"Naime, u mjestu Vinjani Donji osoba je palila lišće i suhu travu. Nije bilo potrebe za postupanjem vatrogasaca. U mjestu Tugare osoba je u prostoriji bez krovišta ložila vatru za roštilj, međutim uslijed vjetra jedna šiška je prebačena preko zida te je izbio požar u kojem je opožareno 100 metara kvadratnih suhe trave i niskog raslinja, dok je u Vojniću Sinjskom osoba pored kuće palila smeće te je opožareno 50 metara kvadratnih suhe trave i raslinja.
U sva tri navedena događaja postupanjem policijskih službenika osobe su identificirane te su poduzete mjere i radnje radi utvrđivanja činjeničnog stanja, te će se nadležnom inspektoratu podnijeti izvješća radi poduzimanja radnji iz njihove nadležnosti i podnošenja odgovarajućih prijava.
Ovakvi se požari zbog nedovoljne pozornosti i neodgovornog ponašanja mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te ugroziti ljudske živote. Ovakvim nepromišljenim radnjama građani mogu počiniti i kazneno djelo dovođenja u opasnosti života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom (izazivanje opasnosti za živote ili tijelo ljudi ili imovinu većeg opsega), za koje je zakonom predviđena kazna od 6 mjeseci do 5 godina zatvora.
Napominjemo:
Na temelju Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 1990 do 19.900 eura ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od 260 do 1990 eura. Također, istim je zakonom propisana i novčana kazna u iznosu od 130 do 1990 eura za prekršaj fizičke osobe koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru.
Pozivamo građane na dosljedno poduzimanje propisanih sigurnosnih mjera prilikom spaljivanja na otvorenom prostoru te na poštivanje odluke lokalne samouprave (županijske, gradske ili općinske) o spaljivanju korova, trave i drugog otpada biljnog porijekla, kojom su propisani uvjeti za spaljivanje.
Također apeliramo na građane da posebnu pozornost obrate na moguću pojavu izbijanja otvorene vatre u njihovoj okolini te na osobe koje bi se s tim mogle dovesti u vezu, kao i da saznanja o tome odmah dojave policiji na broj 192 ili Službi za hitne slučajeve na broj 112", upozorava policija.
Stjepko Maršić, dozapovjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Podgora, za Dalmaciju danas otkrio je kakvo je današnje stanje na požarištu između Tučepa i Makarske. Kaže da vatrogasci uz pomoć kanadera pokušavaju spriječiti požar koji se širi prema botaničkom vrtu i Kotišini.
"Radimo i gasimo požar. U planini je krenuo požar prema Makarskoj i sada pokušavamo kanaderima taj požar zaustaviti. Drugo je sve u požarištima, cilj nam je zasad zaštiti dijelove Kotišine. Fronta se spušta prema tom lokalitetu Kotišine, a pomažu nam i zračne snage jer je velika vatrena fronta. Tu je botanički vrt, i to nam je potencijalna opasnost. Osim toga, došla nam je pomoć i iz unutrašnjosti Hrvatske, ali za naše lokalne vatrogasce i dalje nema odmora", kazao je Stjepko Maršić, dozapovjednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva Podgora.
"Dva kanadera su na terenu"
Kratko je stanje na požarištu komentirao i Mario Čović, zapovjednik JVP-a Makarska
"Na terenu su dva kanadera i jako puno vatrogasaca. Požar je krenuo prema Makarskoj i pokušavamo ga lokalizirati da se ne širi dalje", rekao je Mario Čović, zapovjednik JVP-a Makarska za Dalmaciju danas.
Dobrovoljno vatrogasno društvo Makarska je na Facebooku objavilo poziv za donacije, koji je upućen kako bi društvo moglo nastaviti raditi.
"Dragi prijatelji, u ovim teškim trenucima, kada se naši hrabri vatrogasci suočavaju s velikim izazovima, važno je pokazati solidarnost i podršku. Dobrovoljno vatrogasno društvo Makarska, koje već osam desetljeća stoji kao bedem zaštite domova i prirode na području makarskog primorja i koje okuplja preko 150 dragovoljaca koji riskiraju svoje živote za dobrobit zajednice, treba našu pomoć", stoji u objavi na Facebooku.
"Razorni požari koji su zahvatili Makarsko primorje nanijeli su štetu opremi koja je neophodna za njihovu misiju spašavanja. Izgorene cijevi, nestale mlaznice, oštećena vozila samo su dio naših problema nastalih ovim požarom. Sada je došlo vrijeme da zajednica uzvrati tu nesebičnost. Svaka donacija, bez obzira na iznos, predstavlja zrnce nade i znak zahvalnosti za sve što naši vatrogasci čine. Pozivamo vas da se pridružite akciji prikupljanja sredstava za obnovu opreme, koja će omogućiti vatrogascima DVD-a Makarska da nastave s nezamjenjivim radom koji obavljaju. Vaša podrška je od neprocjenjive vrijednosti. Pokažimo našim vatrogascima da cijenimo njihovu hrabrost i žrtvu", dodaju u objavi.
Potrebne informacije za uplate:
OPIS PLAĆANJA: Donacija
IBAN DVD-a MAKARSKA: HR3124070001100580895
Uplata se može izvršiti i s pomoću QR koda koji se nalazi među fotografijama koje je DVD Makarska objavio na Facebooku.
Ravnatelj PP Biokovo, Slavo Jakša, otkrio je za N1 da je situacija dobra i da otvorenog plamena nema na tom području.
"Zadovoljni smo da cijela borova šuma nije izgorjela, nego samo dio. To je jako dobra vijest za nas. Jutros je bilo puno dima, ali s dolaskom vjetra sad je bolje", rekao je.
Napominje da je teško procijeniti koliko šumi treba da se oporavi, ali da im nije prvi put da se požar dogodio na ovom području. "Životinjske vrste su dobro. Ovo je priroda i ona se pobrine za sebe i očekujemo da će se životinje brzo vratiti", dodao je.
Kaže da će se PP otvoriti što prije, odnosno kada im vatrogasci kažu da je sigurno.
"Požari kod Skradina, Vrsina i Tučepa i dalje aktivni. Vatrogasci su djelovali na požarištima tijekom noći. Jutros ćemo zamijeniti snage i nastaviti sa sanacijom požara. Na požaru kod Vrsina uključene su od jutros zračne snage", rekao je pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za priobalje Joško Grančić.
Na požaru kod Tučepa problem predstavlja velika zadimljenost, a zračne snage će biti uključene čim se uvjeti poboljšaju, dodao je.
Prema evidenciji intervencija HVZ-a, u protekla 24 sata na području RH zabilježeno je 114 vatrogasnih intervencija na kojima su sudjelovale 173 vatrogasne organizacije s ukupno 509 vatrogasaca sa 181 vatrogasnim vozilom.
Podaci ne uključuju snage koje su angažirane u tom razdoblju na požarima koji su izbili ranije, a još uvijek traju.
Na jednoj se lokaciji u Skradinu nalazi otvoreni plamen, piše HRT. HRT navodi da je vatra je ušla u nepristupačni kanjon Čikole te da će se ona morati neutralizirati iz zraka. Tom će lokacijom nakon toga proći vatrogasci i njihova vozila. Na terenu je 120 vatrogasaca s 39 vozila.
Županijski vatrogasci zapovjednik Darko Dukić rekao je da se ovi požari jako teško gase.
"Mi smo tu angažirali 200 vatrogasaca i 50 velikih vatrogasnih vozila. Pridružio nam se i velik broj domaćeg stanovništva. Doslovce svaki čovjek koji se osjeća sposoban da se priključi gašenju, on se priključio. Nismo otjerali nikoga, pozivamo ih da nam se pridruže", rekao je Dukić za HRT.
Dukić je rekao da je videonadzor vatrogascima pomogao da brzo krenu u akciju gašenja.
"Na samom domu DVD-a Dubravice postoji kamera koja je pod ingerencijom nacionalnog parka, umrežena je u naš vatrogasni sustav i s te kamere je i uočen požar te se odmah krenulo u gašenje. Ali kad se sve spoji, konfiguracija terena, vegetacija na tom prostoru i vremenski uvjeti, onda je to sve pripremljeno za jednu katastrofu. Velika je opožarena površina, 1350-1400 hektara, linija vatre je 28 kilometara. Možemo biti svi skupa sretni i zadovoljni jer smo svi živi i zdravi", rekao je Dukić.
Smatra i kako bi se, osim novčanih kazni, trebale početi naplaćivati i sve vatrogasne intervencije.
Vatrogasci su i ovu noć najveći angažman imali na požarima na području Skradin - Ićevo, Tučepi i Vrsine. Uz navedene požare, prema evidenciji zaprimljenih i obrađenih vatrogasnih intervencija Državnog vatrogasnog operativnog centra Hrvatske vatrogasne zajednice od 7:00 sati 1. kolovoza do 7:00 sati 2. kolovoza 2024. godine na području RH zabilježeno je 114 vatrogasnih intervencija na kojima su sudjelovale 173 vatrogasne organizacije s ukupno 509 vatrogasaca sa 181 vatrogasnim vozilom. Podaci ne uključuju snage koje su angažirane u navedenom promatranom razdoblju na požarima koji su izbili ranije, a još uvijek traju.
Šibensko – kninska županija
Tijekom dana 1. kolovoza u gašenju požara na području Skradina - Ićevo sudjelovalo je ukupno 177 vatrogasaca sa 60 vatrogasnih vozila s područja županije te IVP Šibenik i izvanredne dislokacije iz Karlovačke i Krapinsko-zagorske županije. Pored zemaljskih snaga požar su gasila dva protupožarna zrakoplova Canadair i jedan protupožarni zrakoplov Air Tractor. Tijekom noći na gašenju požara angažirano je 127 vatrogasaca s 41 vatrogasnim vozilom.
Požarom je zahvaćena makija, nisko raslinje i borova šuma na površini od 1300 ha. Požar je i dalje aktivan.
Splitsko-dalmatinska županija
Tijekom dana 1. kolovoza vatrogasci su i dalje aktivno gasili požar na području Tučepa, gdje je ukupno angažirano 260 vatrogasaca sa 60 vatrogasnih vozila (uključujući IVP Split-Divulje, IVP Dubrovnik te izvanredne dislokacije iz Zagrebačke, Koprivničko-križevačke i Osječko-baranjske županije). Pored zemaljskih snaga, požar su gasila dva protupožarna zrakoplova Canadair. Tijekom noći, na aktivnom gašenju požara angažirano je 200 vatrogasaca s 50 vatrogasnih vozila. Požarom je zahvaćena trava, nisko raslinje i borova šuma na površini oko 700 ha. Požar je aktivan.
Tijekom dana 1. kolovoza na intervenciji gašenja požara kod Vrsina sudjelovalo je 149 vatrogasaca sa 39 vatrogasnih vozila s područja županije te izvanredna dislokacija iz Ličko-senjske i Sisačko-moslavačke županije. Pored zemaljskih snaga požar je gasilo sedam protupožarnih zrakoplova (dva Canadaira i pet Air Tractora). Požarom je zahvaćena trava, nisko raslinje, makija i crnogorica na trenutačno procijenjenoj površini od 660 ha. Tijekom noći i jutra vatrogasci su nastavili s aktivnim gašenjem požara.
Zadarska županija
Stanje na požarištima u Zadarskoj županiji je puno bolje. Na požaru na području Smokovića, koji je izbio 30. srpnja, u kojem je opožarena trava, nisko raslinje i hrastova šuma na površini od 450 ha, tijekom 1. kolovoza nastavljena je sanacija. Angažirano je sedam vatrogasaca sa tri vatrogasna vozila iz JVP-a Zadar. Tijekom noći organizirano je dežurstvo JVP-a Zadar.
Na požaru koji je izbio 31. srpnja na području Radašinovci (Vrana), u kojem je opožareno oko 200 ha trave i niskog raslinja, tijekom dana 1. kolovoza nastavljena je sanacija, a požar je lokaliziran. Angažirano je 17 vatrogasaca s osam vatrogasnih vozila te jedan protupožarni zrakoplov Air Tractor. Tijekom noći na sanaciji i osiguranju požarišta angažirano je sedam vatrogasaca s četiri vatrogasna vozila iz IVP-a Zadar i JVP-a Benkovac.
"Požari kod Skradina, Vrsina i Tučepa su i dalje aktivni. Vatrogasci su djelovali na požarištima tijekom noći. Jutros ćemo zamijeniti snage i nastaviti sa sanacijom požara. Na požaru kod Vrsina uključene su od jutros zračne snage. Na požaru kod Tučepa problem predstavlja velika zadimljenost, a zračne snage ćemo uključiti čim se uvjeti poboljšaju", rekao nam je pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za priobalje Joško Grančić.
"U Vrsima kod Trogira se sinoć vatra proširila na tri fronte, oko 150 vatrogasaca je na terenu. Situacija se pogoršala, gašenje je otežano zbog nepristupačnog terena!, kaže za N1 zapovjednik operativnog područja Trogir Marin Buble.
Kod Skradina otvorenog plamena ima još na području Rupe - Roški slap u kanjonu rijeke Krke.
"Noćas je na terenu bilo 130 vatrogasaca, rade se smjene. Situacija je više manje pod kontrolom, otvoren je NP Krka. Požarište se i dalje osigurava", rekao je zapovjednik JVP Šibenik Volimir Milošević za N1.
Gust dim jutros obavija Makarsku iz koje se praktički od njega ne vidi Biokovo.
Pogledajte i fotografije.
Načelnica općine Podgora Petra Radić javila se za HRT. Rekla je kako su se cijelu večer vatrogasci izmjenjivali na terenu. "Na području Tučepa, Podgora, vatra se primirila, još uvijek ima otvorenog plamena, ali nije u blizini kuća i naseljenog područja, pa je lakše", rekla je.
Dodala je kako je najteže stanje u PP Biokovo, jer se određena područja ne mogu braniti zbog nepristupačnosti terena.
"Tko god je odgovoran za nastanak požara mora biti puno strože sankcioniran. To se u Hrvatskoj ne provodi, često se ljudima progleda kroz prste. Razumijem da se svima dogodi, ali treba snositi odgovornosti. Trebamo brinuti da vatrogascu budu adekvatno opremljeni i da s prvim naznakama da su potrebne zračne snage, da one i pristignu. Jučer se dogodila situacija kada su kanader napustili naše područje i kada je situacija bila pod kontrolom, tada se požar iz Tučepa prebacio u Podgoru i ugrozio dva naselja. Priroda je nepredvidiva", istaknula je načelnica Radić.
Facebook stranica Vatrogasci 193 rano jutros objavila je fotografije stanja požarišta u Vrsinama kod Trogira. Kako se može primijetiti, požar je i dalje aktivan i gasitelji daju sve od sebe da ga saniraju do kraja.
Kako je otkrila Hrvatska vatrogasna zajednica, tijekom jučerašnjeg dana na intervenciji gašenja požara sudjelovalo je 149 vatrogasaca s 39 vatrogasnih vozila s područja županije te izvanredna dislokacija iz Ličko-senjske i Sisačko moslavačke županije.
Pored zemaljskih snaga požar je gasilo sedam protupožarnih zrakoplova (dva kanadera i pet Air Tractora). Tijekom noći vatrogasci su nastavili s aktivnim gašenjem požara. Požar je aktivan. Podsjetimo, gasitelji i dalje gase požar između Tučepa i Podgore, a aktivan je i onaj kod Skradina.
Čini se da se situacija na šibenskom i skradinskom području poboljšala. Nakon katastrofalnog požara, ponovno je otvoren Nacionalni park Krka koji je u proteklim danima zbog vatrene buktinje bio zatvoren za posjetitelje.
"Krka National Park is fully open for visiting. We thank all fire forces, local inhabitants and other emergency services on the field for their courageous fight to defend the Park from fire.
Nacionalni park 'Krka' u cijelosti je otvoren za posjećivanje. Zahvaljujemo vatrogasnim snagama, lokalnom stanovništvu i ostalim žurnim službama na terenu na hrabroj borbi u obrani Parka od požara", javili su iz Nacionalnog parka Krka.
Požar koji je još u utorak navečer buknuo u Tučepima kod Makarske još uvijek je aktivan, kao i onaj u Vrsinama iznad Segeta kod Trogira, a vatru uz sve raspoložive vatrogasne snage na terenu gase i piloti u zraku. Na terenu u Tučepima je 306 vatrogasaca sa 77 vozila s cijelog područja Splitsko-dalmatinske županije te su im u pomoć došli i kolege iz unutrašnjosti Hrvatske.
Vatra iz tog požara se proširila sve do Podgore i zahvatila Park prirode Biokovo, koji je do daljnjeg zatvoren. Ondje gori stoljetna šuma autohtonog dalmatinskog crnog bora. U jednom trenutku evakuirano je i nekoliko stanovnika iz dijela gdje se nalaze kuće s bazenima, dok ostali nisu željeli napustiti svoje kuće. Požar je nehajno izazvao lokalni pčelar, protiv kojega je policija podnijela kaznenu prijavu.
Tijekom gašenja požara na tom je području u nekoliko navrata bila isključena struja te su zbog velikog dima koji je sukljao, ali i plamenih jezika koji su dosezali i do nekoliko metara u zrak, bile zatvorene lokalne ceste. Iako su se tamošnji vatrogasci žalili kako nemaju ljudstva i opreme, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković to je demantirao.
Još je uvijek aktivan i požar u Vrsinama kod Trogira, koji je buknuo dan nakon onoga u Tučepima, i to na otvorenom prostoru poviše Segeta. Na intervenciji je 99 vatrogasaca s 30 vozila te vatrogasci iz Ličko-senjske i Koprivničko-križevačke županije. Iz zraka imaju potporu Air Tractora i kanadera koji se izmjenjuju na terenu.
Vatrogasci kažu da je opožarena površina oko 500 hektara niskog raslinja i borove šume. Problem na tom požarištu je što se događa na otvorenom prostoru koji je nepristupačan s obzirom na to da se do tamo ne može doći automobilom, niti pješke.
Opožarena površina u oba požara, koja se mijenja iz minute u minutu, bit će velika kao i materijalna šteta. Osim maslina i drugih kultura na ta dva mjesta je izgorjelo i nekoliko automobila.
MORH je objavio snimku gašenja požara iz kanadera.
Brigadir Krešimir Ražov, zapovjednik 93. krila HRZ-a i protupožarnih namjenskih snaga, rekao je da je gusti dim potrebno izbjegavati.
"Naši piloti lete na rubu, recimo to tako, dima, između požara, uvijek si ostavljajući putanju da mogu iskočiti i sigurno obaviti svoju zadaću. Dakle, ukoliko bi ušli u jako gust dim, moglo bi doći do problema s motorima. Dakle, naši piloti su vrlo vješti, vidimo ih u blizini dima, na rubu dima, nekad i ulaze, ali to je uvijek između i ostavljajući si putanju da idu na gore", rekao je Ražov.
"Ovim tempom ako se nastavi, mogla bi biti rekordna sezona"
U prošloj godini ukupno su naletjeli oko 250 sati na požarima.
"Ove godine već imamo 350 sati. U prošloj godini u ljetnoj sezoni smo imali oko 200 sati naleta. U zadnje tri dana smo naletjeli upravo toliko sati. To nam dovoljno govori - da ovim tempom, ako se nastavi, da bi to mogla biti rekordna sezona. Međutim, nadamo se da će se u nekim međufazama to sve skupa smiriti i da ćemo nastaviti. Mi smo spremni i u ovakvim uvjetima i u ova zadnja tri dana gdje smo stvarno rekordno naletjeli. Sve je u zraku i preko 60, jučer je bilo 68 sati naleta u jednom danu", rekao je.
Video: Ivo Cagalj/PIXSELL
U pomoć vatrogascima u Splitsko-dalmatinskoj županiji jučer popodne krenulo je 15 vatrogasaca sa sedam vozila iz Bjelovarsko-bilogorske županije. Na ispomoć svojim kolegama uputili smo se s ukupno 15 vatrogasaca i sedam vozila iz vatrogasnih zajednica Bjelovara, Daruvara, Garešnice, Čazme, Grubišnog Polja, Štefanja i Šandrovca, izvijestio je glavni zapovjednik Vatrogasne zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije Josip Heger.
I vatrogasci iz Varaždinske županije upućeni su na ispomoć u Dalmaciju, a požar će pomoći gasiti 14 vatrogasaca i jedna vatrogaskinja s tri vozila, izvijestili su u četvrtak popodne iz te županije. Vatrogasci iz Varaždinske županije stižu s tri vozila - šumskim vozilom DVD-a Ivanec, autocisternom DVD-a Novi Marof, kombijem DVD-a iz Kneginca Gornjeg. Vatrogasci i tehnika bit će stacionirani u Vatrogasnom centru u Vučevici, odakle će po potrebi biti raspoređivani na požarišta, stoji u priopćenju.
Hrvatska vatrogasna zajednica priopćila je da su na požare u Dalmaciju upućene i vatrogasne zajednice iz Međimurske županije.
Sinoć je situacija nešto bolja na području Tučepa, ali to zasad ne znači previše. Vatrogasci pokušavaju zaustaviti vatru koja se spušta s Biokova, kako se ne bi spustila prema Tučepima. Prema nekim procjenama izgorjelo je 900 ha površine. Oko 100 hektara površine vatra je zahvatila u Parku prirode Biokovo, gdje gori stoljetna šuma autohtonog dalmatinskog crnog bora.
Cijelu noć su vatrogasci dežurali na požarištu. Boje se, kažu, da bi jugo moglo zapuhati pa bi to stvorilo nove probleme.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati