Vrhovni vođa talibana i potpredsjednik vlade nestali, kruže glasine da su mrtvi
GDJE SU dvojica najpoznatijih talibanskih vođa? To se pitanje sve glasnije postavlja posljednjih dana. Naime, Mula Abdul Gani Baradar, suosnivač talibanskog pokreta, i vrhovni vođa talibana Mula Haibatula Ahundzada, koji je trebao biti i državni poglavar, već duže nisu viđeni u javnosti.
Mula Ahundzada nije viđen u javnosti već mjesec dana, otkad je Kabul pao pod kontrolu talibana, a bivša vlada se raspala. Mula Baradar, koji je, prema prvim izvještajima, trebao voditi novu afganistansku vladu, da bi na kraju bio postavljen na mjesto potpredsjednika vlade, također nije viđen danima.
To misteriozno izbivanje talibanskih vođa potaknulo je glasine, pogotovo na društvenim mrežama, da su njih dvojica mrtvi ili teško ozlijeđeni, možda čak u borbi s drugim talibanskim vođama. Talibani to, međutim, odlučno negiraju, prenosi Guardian.
Talibani demantiraju da su Baradar i Ahundzada mrtvi
Nakon što je glasnogovornik službeno demantirao da su Baradar i Ahundzada mrtvi, talibani su u ponedjeljak objavili fotografije rukom ispisane bilješke jednog od Baradarovih zamjenika u kojoj se navodi da je Baradar u Kandaharu.
Zatim su objavili audioporuku za koju se pretpostavlja da je njegova, uz njegove stare fotografije. Odsustvo videoporuke izazvalo je, međutim, samo dodatne sumnje u Afganistanu i izvan njega, budući da se sad radi o službenoj vladi novog Islamskog Emirata Afganistana, a ne o militantnoj skupini koja operira u ilegali.
Baradar je u audiosnimci poručio da je "odsutan na putovanju".
"Gdje god da sam trenutno, svi smo dobro", dodao je.
>> Ovo je nova vlada Afganistana. Vodit će je čovjek s UN-ovog popisa terorista
BBC: Baradar i Ahundzada su se posvađali s Hakanijem oko pozicija u vladi
S druge strane, BBC javlja da je između talibanskih vođa zaista izbio velik sukob, samo nekoliko dana nakon što su 7. rujna uspostavili novu vladu u Afganistanu. Za BBC su to neslužbeno potvrdili neimenovani visoki talibanski dužnosnici.
Pristaše dviju suparničkih frakcija navodno su se sukobili u predsjedničkoj palači u Kabulu. Čini se da je povod svađe bilo neslaganje oko toga tko je najzaslužniji za pobjedu nad SAD-om i, u skladu s time, tko treba imati najmoćnije položaje u novoj vlasti.
Jedan talibanski izvor rekao je za BBC Pashto da su se Baradar i Kalil ur-Rahman Hakani, ministar za izbjeglice i istaknuta osoba u militantnoj mreži Haqqani, koja je dio talibanskog pokreta, ali je povezuju i s Al Qaidom, oštro posvađali. Njihovi sljedbenici su se u isto vrijeme navodno potukli u blizini.
>>Tko je misteriozni taliban koji će vladati Afganistanom?
Vođa terorističke organizacije sad sjedi u afganistanskoj vladi
Izvori su BBC-ju rekli da je rasprava izbila jer je Baradar, novi potpredsjednik vlade, bio nezadovoljan strukturom privremene vlade.
Baradar također, navodno, smatra da je za pobjedu talibana bila ključna diplomacija ljudi poput njega, dok članovi skupine Haqqani i njihovi pristaše tvrde da je pobjeda ostvarena prvenstveno vojnom silom.
Militantna mreža Haqqani, koju je SAD označio kao terorističku organizaciju, povezana je s nekim od najkrvavijih terorističkih i gerilskih napada protiv afganistanskih snaga i njihovih zapadnih saveznika, ali i civila, koji su se posljednjih godina dogodili u zemlji. Njen čelnik, Sirajudin Hakani, ministar je unutarnjih poslova u novoj vladi.
I novi premijer Afganistana, Mula Mohamed Hasan Akund, od 2001. godine nalazi se na listi terorista UN-a, koji ga opisuje kao jednog od "najefikasnijih talibanskih zapovjednika."
Talibani i prije prikrivali smrt svog osnivača i vođe
Talibanski izvori rekli su za BBC da je Baradar živ, ali da je napustio Kabul i otputovao u grad Kandahar nakon svađe s Hakanijem.
Talibani pak službeno tvrde da nije bilo svađe i da je Baradar na sigurnom, ali su iznijeli kontradiktorne izjave o tome što trenutno radi. Glasnogovornik je rekao da je Baradar otišao u Kandahar da se sastane s vrhovnim vođom talibana, ali je kasnije rekao za BBC Pashto da je "umoran i da se želi odmoriti".
Mnogi Afganistanci osjećat će da imaju dobar razlog sumnjati u riječi talibana. Godine 2015. grupa je priznala da je više od dvije godine prikrivala smrt svog vođe i osnivača Mule Omara, a tijekom tog vremena nastavili su izdavati izjave na njegovo ime.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati