Novi detalji: U Zadru pao i vlasnik kafića u kojem je "Daruvarac" prebio curu
OTKRIVAJU se novi detalji velike policijske akcije u kojoj je uhićeno 16 osoba.
Zadarska policija je nakon višemjesečne kriminalističke istrage podnijela kaznene prijave protiv 16 osoba u dobi od 23 do 60 godina s područja Zadra, Zagreba i Vinkovaca te sedam tvrtki sa zadarskog i zagrebačkog područja zbog sudjelovanja u gospodarskom kriminalu i organiziranom pranju novca.
Uhićen je i gazda kafića u kojem je "Daruvarac" premlatio tinejdžericu
Među uhićenima su i zadarski ugostitelji. Indexu je potvrđeno da je jedan od njih Toni Šimićev, vlasnik Hype bara u kojem su redari nedavno pretukli gosta.
Kako doznaje Zadarski, uhićen je i Krešimir Bušljeta, vlasnik kafića Chill Out u kojem je Darko Kovačević "Daruvarac" lani brutalno premlatio 18-godišnjakinju. Bušljeta je inače odgovorna osoba u zadarskoj tvrtki Mango.
Među uhićenima je jedna žena i niz bivših policajaca
Osim Šimićeva i Bušljete, još su uhićeni Marko Čulina Maka i njegov sin Andrija, zatim bivši policajci Vedran Ikić, Budimir Savarin i Ivica Kapetanović te Mario Bilić, Mate Ivković, Dalibor Bakmaz, Žarko Vlahović, Franko Klarica i Domagoj Miloš, svi iz Zadra. Također, uhićeni su i Dejan Adam i Žilijen Satmari iz Vinkovaca te Irena Knego iz Zagreba.
Policija je na konferenciji za medije otkrila kako je 23-godišnji Andrija Čulina ranije prijavljivan za pokušaj silovanja. Bilić i Ivković pušteni su da se brane sa slobode.
Novac se izvlačio iz trgovačkih društava Vipera Protecta, zaštitarske tvrtke u vlasništvu Vedrana Ikića, Bilić gradnja, Atena, Diklovac, Mango, Ira grad, Sokol projekt, tvrtke u vlasništvu Ikića i Čuline te Braniteljske zadruge Sokol Zadar u kojoj su bili Čulina i Kapetanović.
Materijalna šteta pričinjena proračunu RH iznosi 2,396.589,94 kune, dok su prijavljene osobe ostvarile imovinsku korist u iznosu od 9,831.289,91 kuna.
Osnovali firme bez zaposlenih i bilo kakvog prometa
Prema optužnici, Savarin, Adam i Satmari su kao vlasnici osam fiktivnih tvrtki registriranih u Zadru, Zagrebu i Vinkovcima zaprimali, a potom i neosnovano plaćali fiktivne fakture njihovim "poslovnim partnerima" iz Zadra za razne neistinite usluge i robu. Potom bi iznose s faktura podizali u gotovini i vraćali vlasnicima tvrtki, uz proviziju od pet posto za oprani novac. Na ime zavedenih fiktivnih faktura u poslovnim knjigama svojih tvrtki stjecali su pravo odbitka PDV-a i tako su utajivali porez.
Satmari je na svoje ime imao tri registrirane tvrtke na području Vinkovaca, Savarin četiri tvrtke na zadarskom i zagrebačkom području, a Adam jednu tvrtku na području Vinkovaca. Fiktivne tvrtke nisu imale nijednog zaposlenika ni poslovne prostore ni bilo kakav promet. Inače, Adam i Ikić nalaze se u zatvoru gdje izdržavaju kazne zbog nekih drugih kaznenih djela, piše Zadarski.
U istrazi koja je trajala od početka godine sudjelovalo je više od 30 policajaca iz zadarske, zagrebačke i vukovarsko-srijemske policije.