Otkrivene nove greške u UN-ovom izvješću o globalnom zatopljenju
Tekst: J.D.
Foto: AFP
VODEĆA nizozemska agencija za zaštitu okoliša javila je da je u reviziji UN-ovog izvješća o klimatskim promjenama, koje je krajem prošle godine došlo pod paljbu, našla još manjih grešaka i apelirala na UN-ov panel da bude oprezniji.
Ipak, revizija Nizozemske agencije za okoliš navodi kako niti jedna od grešaka ne mijenja temeljni zaključak UN-ovog Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) o tome da ljudi već uzrokuju globalno zatopljenje, koje prijeti životima milijuna.
Zaključci stoje
U mjesecima prije klimatskog summita u Kopenhagenu krajem prošle godine, na kojem se nije dogovorilo praktički ništa, 3000 stranica dug izvještaj IPCC-a došao je pod paljbu zbog kompromitirajućih e-mailova znanstvenika te zbog očiglednih grešaka. Sve je naškodilo kredibilitetu znanstvenika koji tvrde da bi Zemlja uskoro mogla osjetiti vrlo ozbiljne posljedice globalnog zatopljenja.
Temeljni zaključci IPCC-ovog izvješća stoje, rekao je Maarten Hajer, ravnatelj nizozemske agencije koja je pet mjeseci vršila reviziju. Izvještaj IPCC-a nije kuća od karata koja se ruši na jednoj greški. Ipak, dodao je kako je kraća verzija izvješća, sklopljena za političare, uključivala zaključke temeljene na "stručnim procjenama", koje nisu uvijek bile transparentne. O nekim zaključcima se ne može jasno reći da su točni ili ne, ali IPCC bi trebao paziti da ne radi "generalizacije".
Treba biti oprezniji
Nizozemska agencija prihvatila je vlastitu odgovornost za jednu od grešaka u izvješću, kad je navedeno da je 55 posto Nizozemske pod površinom mora, dok se zaista radi samo o 26 posto. Do greške je došlo kad je duža verzija mijenjana u kraću, navela je agencija.
Ranije otkrivena greška ticala se izvještaja o topljenju glečera na Himalaji. U IPCC-ovom izvješću navedeno je da će se oni otopiti do 2035. godine, a otkriveno je da se radilo o krivom prepisivanju izvora koji je navodio da će se otopiti do 2305. godine.
Nizozemci su pronašli još nekoliko manjih grešaka, ali one ne mijenjaju niti jedan od 32 zaključka predstavljena svjetskim vođama, no upozorili su IPCC da u budućnosti bude puno oprezniji i da svoja izvješća podvrgne oštrijim revizijama.