Kako je prva Trumpova akcija, u kojoj su ubijeni specijalac i 8-godišnja Amerikanka, pošla ukrivo
Foto: Twitter
U NAPADU američkih komandosa na al-Kaidu u Jemenu, koji je osobno odobrio predsjednik Donald Trump, ubijeno je najmanje 14 ljudi, uključujući američkog specijalca i osmogodišnju djevojčicu.
Da stvar bude gora iz američke perspektive, i ta djevojčica je američki državljanin. Nawar al-Awlaki je, naime, kćer Anwara al-Awlakija, zloglasnog islamističkog propovjednika i regrutera al-Kaide. Awlaki je i sam ubijen ciljanim napadom drona u Jemenu 2011., što je izazvalo određene kontroverze budući da je američki državljanin koji rođen u Novom Meksiku.
Trump otišao u vojnu bazu dočekati tijelo ubijenog komandosa
Iako je, kako piše New York Times, u operaciji Navy Seal Teama 6 prošle srijede gotovo sve što je moglo poći ukrivo, pošlo, Trump je u nedjelju proglasio uspješnom, tvrdeći da su komandosi došli u posjed važnog obavještajnog materijala koji će pomoći SAD-u u sprječavanju terorizma protiv svojih građana i ljudi diljem svijeta".
No jučer je nenajavljeno otišao u Zračnu bazu Dover u Delawareu kako bi dočekao tijelo časnika Williama Owensa koji je ubijen u žestokoj pedesetominutnoj borbi s militantima al-Kaide. U borbi su ranjena još trojica specijalaca, a helikopter vrijedan 75 milijuna $ je namjerno uništen nakon prisilnog slijetanja, kako ne bi dospio u ruke terorista.
Obama odgodio operaciju
Pentagon je priznao kako je u operaciji vjerojatno ubijeno i nekoliko civila. Identitet ubijene djevojčice objavila je sama al-Kaida, vjerojatno u propagandne svrhe.
Rizična operacija u malom planinskom selu u izoliranom dijelu Jemena isplanirana je još za vrijeme mandata Barracka Obame, ali on je odgodio zbog savjeta Pentagona da se pričekaju povoljnije vremenske prilike. Trump je na večeri uz dvojicu svojih bliskih savjetnika Jarreda Kushnera i Stephena Bannona, potpredsjednika Mikea Pencea, ministra obrane Jima Mattisa i generala Josepha Dunforda, dao zeleno svjetlo za operaciju već na peti dan svog mandata.
Trumpov tim za nacionalnu sigurnost, predvođen umirovljenim generalom i bivšim direktorom Obrambene obavještajne agencije Michaelom Flynnom, najavio je ranije da namjerava ubrzati proces donošenja odluka o protuterorističkim operacijama. Ali takve promjene nose sa sobom veći rizik pogreške. "Možete ublažiti rizik u ovakvim misijama, ali ne možete ga svesti na nulu", komentirao je vrhovni protuteroristički dužnosnik u Pentagonu William Wehcsler.
Al-Kaida unaprijed saznala za napad, koristila civile kao živi štit
U ovom slučaju, militanti al-Kaide su unaprijed saznali za napad, možda zbog buke američkih dronova koji su letjeli niže nego obično. iako su komandosi SEAL Team 6 prisluškivanjem terorističke komunikacije saznali da su izgubili element iznenađenje, ipak su nastavili s akcijom.
Militanti su zauzeli obrambene položaje u obližnjim kućama, ambulanti, bolnici i školi, koristeći žene i djecu kao živi štit, tvre američki vojni izvori. Komandosi su ostali zatečeni kad su i neke od žena uzele oružje u ruke i otvorile vatru na njih. Helikopter M-22 Osprey koji su pozvali kao zračnu podršku pogođen je u napadu i morao je prisilno sletjeti, ozlijedivši trojicu vojnika u njemu.
U akciji je ubijeno 14 militanata al-Kaide, ali i uništeno gotovo cijelo selo, što je izazvalo bijes jemenskih vlasti. Tamošnji ministar vanjskih poslova nazvao je akciju "vansudskih ubojstvom".
Ovo je bila prva poznata kopnena akcija američkih snaga u Jemenu od 2014. kada su neuspješno pokušale osloboditi zatočenog američkog novinara, koji je ubijen tijekom operacije.