Evo što građani misle o rastu cijena. "Opet? Ne znam kako ću preživjeti s 400 eura"
NOVI val poskupljenja donijet će veće cijene u gotovo svim kategorijama, što će direktno udariti na džepove građana. Rast cijena najavilo je više od 50 dobavljača, pa će, prema procjenama, dio proizvoda na policama poskupjeti od 2 do 10%. Pitali smo građane što misle o novom valu rasta cijena, kako se nose s dosadašnjim poskupljenjima i je li im vlada pomogla ograničavanjem cijena određenih proizvoda.
>> Najavljen veliki rast cijena. Doznali smo što će poskupjeti
>> Ograničit će se cijene 50 proizvoda, među njima i kruh
"Sramotno, nemoćni smo"
Splićane je zatekla vijest. Dok se jedni pitaju kada su cijene zapravo stale rasti, drugi se čude vjerujući da su cijene dosegnule maksimum. No u jednom se slažu.
"Mi smo građani nemoćni, kako drugi kažu, tako će nam biti. Nitko nas ne pita imamo li novca za osnovne potrebe. Hrana je najskuplja i to me najviše ljuti. Još kad pogledamo zdrave namirnice i njihove cijene. I onda nam kažu da se moramo hraniti zdravo. Sramotno je, pogledajte druge zemlje u okruženju, mi smo najgori", smatra Mislav Roje.
Neslužbeno smo doznali kako će rasti cijene kave, čokolade, mlijeka, ali i piletine.
"Ovo smo mogli očekivati, to se već događa neko vrijeme, samo je sad službeno. Kava u kafiću je definitivno odavno luksuz, a bojim se da će postati i osnovne stvari, poput voća i povrća. Danas si rijetko tko to može priuštiti. Sve je skupo, sad će biti još skuplje. I mi opet kupujemo. Dok god kupujemo, cijene će rasti", mišljenja je Petra.
"Katastrofa. Još jedno poskupljenje. Slažu se jedno na drugo. I gdje će najviše udariti, pa na hranu. Ono što nam najviše treba. Bez čega ne možemo i što ćemo sigurno kupovati. Sjećam se vremena kad smo za 50 kuna izlazili s vrećicama punim hrane, danas jednu stvar platim 10 eura. To je jad i tuga, što više da kažem?" pita se umirovljenica Marica, koja je istaknula kako preživljava s 400 eura.
Splićanka: Počet će nam naplaćivati zrak
Zbog inflacije najviše rastu cijene hrane, primijetili su i sami građani te kazali hoće li se nečeg odreći.
"A ne znam više, odričem se svaki dan nečega. Počet će nam naplaćivati zrak. Sad moram plaćati i male vrećice za povrće, pa ćemo sad i povrće još skuplje plaćati. Udaraju sa svih strana. Nemam se više čega odreći. Ministar nam je savjetovao da sami pečemo kruh ako nam je cijena kruha prevelika. Tko zna kakvih ćemo se sad još savjeta naslušati", požalila se Mirka Obradović.
"Davno sam se odrekla bezbrižnog kupovanja po trgovinama bez popisa. Sada svaki put provjerim sve kataloge i kupujem po akcijama. A ni akcije više nisu što su nekad bile. Namirnice koje su prije koštale u zbroju 100 kuna, danas su 100 eura. A plaće, bolje da ne spominjem kakve su.
Voljela bih da naši političari žive jedan mjesec s prosječnom mirovinom. Bilo bi idealno sada kad su najavili ova poskupljenja pa da vide koliko to njihovo ograničavanje cijena proizvoda pomaže njihovim građanima", rekla je Splićanka Ina.
Pomoć u ograničenim cijenama pojedinih proizvoda ne vidi ni Splićanka Marija.
"Opet će rasti? Pa kad su stale? Svaki dan odem u trgovinu i primijetim kako je nešto skuplje za desetak centi. I tako u krug. Pa do kada više, sramota. I tko će to zaustaviti, naša vlada? Oni će samo napraviti gore.
Ograničit će nam opet nekih novih 30 proizvoda i onda ih opet nećemo naći na policama. Još mi je smješnije kako nam ograniče neke cijene, a ja nađem jeftinije proizvode od njihovog ograničenja. Tko je tu lud?" pita se Splićanka Marija Barić.
Nisu svi iznenađeni novim valom poskupljenja, Marijan ih je, kaže, očekivao. "Sve je vodilo ka tome. Problem je što vlada ništa ne poduzima iako stalno pričaju da jesu. Slobodno je tržište, trgovine rade što žele. Mislim da tu nema pomoći", kazao je.
Pomažu li vladine mjere? "Bit će nam gore"
Najavljeno je kako će poskupjeti i sredstva za čišćenje, kao i gazirani i negazirani sokovi. Vlada na najave ponovno odgovara popisom ograničenih cijena proizvoda. U narednim danima doći će do promjena, pa će se na popisu ovog puta pronaći 50 proizvoda umjesto dosadašnjih 30.
Podsjetimo, ministar Šušnjar je prije desetak dana građanima savjetovao da mogu sami početi "raditi pekarske proizvode, a ne prigovarati da su visoke cijene". "Imate reguliranu cijenu struje, brašna, ulja, mlijeka...", rekao je tada. No danas je ipak najavio da će cijena kruha biti ograničena.
Vlada je prvi put cijene ograničila 2023. godine, stoga smo pitali građane pomaže li im vladina mjera i cijene kojih proizvoda bi oni ograničili.
"Nema smisla ograničavanje cijena. To je pokazala godina iza nas. Svašta se tu radilo, mijenjale su se gramaže proizvoda da se izbjegnu mjere, na policama nije bilo tih proizvoda, ali oni tri puta skuplji od drugog proizvođača su bili dostupni.
Nemam čaroban štapić, ali hrana ne bi smjela biti ovoliko skupa. Meso, povrće, voće, mlijeko. Sad će biti još skuplja. I neće to nikada stati dok se politika ne promijeni", rekao je Ante Miličević, s kojim se složila i njegova majka, koja je umirovljenica.
"Što god oni više ograničavaju, nama će biti gore. Povećaju nam malo mirovinu, a onda nam tu oduzmu na hrani. Pazila sam prije, pazit ću i sada svaki cent zato što nemam izbora", zaključila je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati