Tri nova slučaja koronavirusa. Zatvaraju se škole u Istri, objavljene upute
U HRVATSKOJ je potvrđeno ukupno devetnaest oboljelih osoba od koronavirusa, priopćeno je u srijedu navečer iz Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
Naime, iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu potvrđene su još tri oboljele osobe koronavirusom, hospitalizirane u Zagrebu. Riječ je o osobama koje su došle iz Austrije i Njemačke.
Dosad je u Hrvatskoj potvrđeno ukupno 19 oboljelih osoba, naveo je večeras u izvanrednom priopćenju za medije Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je za Dnevnik HRT-a da su nova trojica zaraženih od koronavirusa u Hrvatskoj stabilno i ne boluju od težeg oblika bolesti.
Jedan od njih došao je s poslovnog sastanka u Beču, jedan iz Münchena, a treći iz Berlina.
Predsjednik vlade Andrej Plenković sazvao je s nadležnim ministrima te članovima Stožera civilne zaštite RH sastanak koji je završio u 18 sati.
>> Presicu ste mogli pratiti uživo na Indexu
Od petka u Istri nema nastave
Plenković je potvrdio kako u Istri od petka nema nastave.
"Donijeli smo nekoliko odluka i plan aktivnosti u budućnosti. Prva koja se odnosi na Istarsku županiju, danas sam bio u kontaktu s istarskim županom, dobili smo od njega i od njegovih službi s obzirom na ozračje u Istri dnevne migracije kao i želju da se poduzmu određene mjere kako bi se primirila situacija u Istarskoj županiji, da se sagleda mogućnost davanja suglasnosti na obustavu rada škola i visokih učilišta te dječjih vrtića. Predlažemo da se od petka obustavi nastava u Istarskoj županiji", kazao je premijer.
"Sutra će škole biti otvorene, neka u njih dođu zaposlenici kako bi se pripremio plan. Ministarstvo je uputilo ravnateljima mjere za postupanje. Mi smo u posljednjih nekoliko dana u fazi priprema online nastave koja može biti supstitut normalnoj nastavi. S ciljem da se nastavi obrazovni ciklus od ponedjeljka, uz online nastavu radi se dogovor s HRT-om gdje bi putem trećeg programa bilo korišteno emitiranje programa kojim bi se supstituirala nastava. U Istri neće biti od petka nastave, a sve ostalo će ravnatelji obavještavati roditelje i djecu. Sutrašnji dan je tranzicijski dan kako bi se pripremile odgovarajuće mjere.
Do sada imamo 19 zaraženih u RH. I dalje su locirani u četiri grada, Zagreb, Rijeka, Varaždin i Pula u ovom trenutku. Pratimo situaciju", kazao je Plenković.
Plenković: Nema rebalansa, u pitanju nisu ni plaće, ni mirovine
U Hrvatskoj je do sada potvrđeno 19 slučajeva zaraze koji su locirani u četiri grada - Zagrebu, Rijeci, Varaždinu i Puli. Pratimo situaciju u okruženju kako bi se onemogućilo širenje virusa, istaknuo je premijer Plenković.
Naglasio je da se poduzimaju i mjere u gospodarskom dijelu kako bi se smanjile posljedice epidemije koronavirusom s ciljem očuvanje radnih mjesta i pomoć poduzetnicima u likvidnosti poslovanja.
"Založit ćemo se za fleksibilnost u pogledu plaćanja poreza i doprinosa, tako da se omoguće odgode i obročna plaćanja kako bi se olakšalo poduzetnicima", rekao je Plenković. Ministarstva su s tim u vezi već dobila naputke, dodao je.
Što se tiče državnog proračuna, premijer je ponovio da u ovom trenutku nema potrebe za rebalansom jer se proračun "dobro puni i prema očekivanja, te nisu u pitanju ni plaće ni mirovine".
Istaknuo je kako je Europska komisija spremna staviti na raspolaganje 25 milijardi eura svim zemljama članicama, što se utjecati na prihvaćanje proračunskog okvira za predstojeće razdoblje.
Beroš: Imamo dovoljno kapaciteta za slučaj da epidemija poprimi šire razmjere
Na pitanje što će biti s putnicima s broda koji je danas doplovio u Split iz Ancone, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da će Italija primiti svoje državljane natrag, a da će 20-ak ostalih putnika biti smješteno u karantenu.
Poručio je i kako se pripremaju sve potrebne mjere kako se u Hrvatskoj ne bi dogodio 'talijanski scenarij'.
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da Hrvatska ima dovoljno kapaciteta za smještaj bolesnika ako epidemija poprimi veće razmjere.
"Imamo više od 500 respiratora, preko 300 transportnih. Imamo 800 kreveta u intenzivnoj njezi, a i ostali kapaciteti mogu s preusmjeriti za intenzivnu skrb. Nadam se da ugroza neće biti tolika", rekao je Beroš.
Divjak opisala kako će izgledati online nastava
"Mi smo poslali upute svim ravnateljima u Hrvatskoj kako bi napravili nužne korake kako bi se pripremili. Ovo što moraju napraviti ravnatelji, moraju napraviti sutra.
Na Carnetu postoji help desk koji im može pomoći. Najvažnije je da se naprave e-zbornice", kazala je ministrica Divjak i istaknula da oni koji nemaju opremu njima će se posuditi, a za učenike od 1. do 4. razreda će ići program na HRT 3.
"Učitelji moraju biti u kontaktu s roditeljima. Pripremljeni videi su za starije učenike osnovne škole i srednje škole kojim će se služiti", kazala je.
Ministarstvo objavilo upute za nastavu
Nedugo nakon presice Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je smjernice osnovnim i srednjim školama vezano uz organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije.
"Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) upućuje škole na pripremne aktivnosti vezane uz organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijske tehnologije kako bi u slučaju eventualne promjene sigurnosne situacije učenicima i nastavnicima osigurali učenje i poučavanje na daljinu.
Za organizaciju eventualne nastave na daljinu potrebno je napraviti određene tehničke pripreme. U tom procesu svi imaju određene uloge i trebaju ih odgovorno obavljati.
1. Uspostavljanje komunikacijskih kanala
Prioritet je osigurati protočnost točnih i cjelovitih informacija i to između MZO-a i ravnatelja škola, između ravnatelja škola i odgojno-obrazovnih djelatnika i između škole i učenika te roditelja.
a) Svi ravnatelji trebaju biti uključeni u virtualnu učionicu za ravnatelje na Loomenu te zbog razmjene informacija s Ministarstvom znanosti i obrazovanja kontinuirano pratiti obavijesti u posebnoj učionici za ravnatelje na sljedećoj poveznici: http://bit.ly/2Jf8mUa. Za sadržaj u Loomenu odgovorno je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
b) Ministarstvo znanosti i obrazovanja utvrdilo je provjerom da je u posljednja dva mjeseca svoje korisničke podatke (AAI identitet) koristilo 95% učenika i 90% odgojno-obrazovnih djelatnika. Stoga molimo administratore imenika u školskoj ustanovi da daju uputu učenicima i nastavnicima da provjere svoje korisničke podatke, na sljedećoj poveznici https://provjera.skole.hr.
c) Ako škola nema organiziranu „virtualnu zbornicu“ ili „zajednicu praktičara“ (Teams, Yammer, Moodle i sl.) u koju se pristupa s AAI identitetima, ravnatelj u suradnji s informatičarem organizira otvaranje „virtualne zbornice“ svoje škole u koju će svi nastavnici, učitelji i stručni suradnici pristupati s AAI identitetima zbog sigurnosti, a prema uputama CARNET-a i MZO-a koje se nalaze na sljedećim poveznicama: https://www.carnet.hr/udaljenoucenje/ i https://skolazazivot.hr/e-ucenje/. Ako postoje problemi s otvaranjem, upućujemo vas da se javite CARNET-u (helpdesk@carnet.hr, 01/6661-555).
d) Nakon što se otvori virtualna zbornica, u istom sustavu (Teams, Yammer, Moodle i sl.) svaki razrednik u predmetnoj nastavi i srednjoj školi (ili osoba koju ravnatelj ovlasti) treba organizirati „virtualni razred“ u kojemu su svi učenici i predmetni nastavnici tog razreda. „Virtualnom razredu“ pristupa se također s AAI identitetom prema uputama CARNET-a i MZO-a koje se nalaze na sljedećim stranicama: https://www.carnet.hr/udaljenoucenje/ i https://skolazazivot.hr/e-ucenje/. Ako postoje problemi s otvaranjem, upućujemo vas da se javite CARNET-u (helpdesk@carnet.hr, 01/6661-555).
e) Kad su uspostavljene „virtualna zbornica“ i „virtualni razredi“ u predmetnoj nastavi u osnovnim i srednjim školama, škola na svojim mrežnim stranicama objavljuje popis linkova na pojedine virtualne razrede kako bi svi nastavnici i učenici znali gdje trebaju pristupiti.
f) Za razrednu nastavu predlažemo da razrednici, ako to nisu do sada učinili, povežu roditelje u virtualnu grupu odgovarajućim komunikacijskim kanalima (Viber, WhatsApp, Facebook, e-mail, telefon…).
Molimo vas da navedene aktivnosti provedete što ranije, a najkasnije do ponedjeljka, 16. ožujka do 12 sati", izvijestili su iz Ministarstva.
Što sve djeca moraju imati?
Potom su prešli na upute za opreme učenike. Evo što bi sve djeca trebala imati za nastavu.
"Nadalje, podsjećamo vas na upute vezane uz opremu za učenike:
g) Svi učenici 5. i 7. razreda osnovne škole imaju tablete koje je nabavilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a škola ih treba dati na raspolaganje i za rad od kuće. Teleoperateri su dostavili SIM kartice u osnovne škole, ali ako u određenim školama nema dovoljno kartica, MZO je dogovorio s teleoperaterima da se ravnatelji jave MZO-u (kurikulum@mzo.hr) i navedu broj učenika kojima treba SIM kartica te će dobiti upute o postupanju. Ako tableti nisu stavljeni u funkciju i podijeljeni učenicima, ravnatelj to mora hitno učiniti.
h) Škola bi trebala procijeniti koji učenici 6. i 8. razreda su slabijega socijalno-ekonomskog statusa, odnosno nemaju kod kuće osiguran uređaj ili pristup Internetu. Ako bude potrebno izvođenje nastave na daljinu, tim učenicima škola može podijeliti na korištenje tablete koji su školi dostavljeni za korištenje u razrednoj nastavi.
i) Srednje škole koje su upisale učenike čije obitelji su korisnici zajamčene minimalne naknade dobile su od MZO-a sredstva za nabavu tableta za učenike slabijega socijalno-ekonomskog statusa, odnosno za koje škola procijeni da nemaju kod kuće osigurano računalo ili pristup Internetu. Uz nabavu tableta za navedene učenike, ravnatelji se trebaju javiti MZO-u (kurikulum@mzo.hr) i navesti broj učenika kojima treba SIM kartica te će dobiti upute o postupanju", izvijestili su iz Ministarstva.
Sve aktivnosti moraju provesti do 16. ožujka
Sve aktivnosti moraju provesti do 16. ožujka, stoji u priopćenju.
2. Praćenje i potpora
"Sve obavijesti paralelno će se objavljivati na stanicama MZO-a, CARNET-a, Škole za život, Agencije za odgoj i obrazovanje, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.
Za pomoć pri otvaranju „virtualnih zbornica“ i „virtualnih razreda“ predlažemo da pročitate upute i priručnike na sljedećim stranicama: https://www.carnet.hr/udaljenoucenje/ i https://skolazazivot.hr/e-ucenje/, a ako postoje problemi upućujemo vas na CARNET (helpdesk@carnet.hr, 01/6661-555).
Sve ravnatelje molimo da prate obavijesti u učionici za ravnatelje na Loomenu.
Potpora predmetnim nastavnicima pružat će se u odgovarajućim predmetnim virtualnim učionicama na Loomenu u kojima se provode redovite edukacije za Školu za život.
Sukladno svemu navedenom, molimo Vas da ove smjernice podijelite sa svim odgojno-obrazovnim djelatnicima u Vašoj školi, te naglašavamo da sve navedene aktivnosti trebaju biti provedene najkasnije do ponedjeljka 16. ožujka do 12 h. Smjernice će Vam biti podijeljene i u posebnoj učionici za ravnatelje u Loomenu na sljedećoj poveznici: http://bit.ly/2Jf8mUa", izvijestili su.
Podaci o broju zaraženih i mrtvih u svijetu
Od pojave novog koronavirusa u prosincu prošle godine 124.101 slučaj zaraze je zabilježen u 113 zemalja i teritorija, a umrlo je 4566 osoba, prema najnovijim podacima agencije France Presse na temelju službenih izvora.
Od utorka je zabilježeno 6761 novi slučaj zaraze diljem svijeta i 315 smrtnih ishoda. Kina, bez Hong Konga i Macaa, ima 80.778 slučajeva od kojih je 3158 umrlo, a 61.475 je ozdravilo. Između utorka i srijede u Kini su zabilježene 24 nove zaraze i 22 smrtna ishoda.
Drugdje u svijetu u srijedu su zabilježena 43.323 slučaja (6737 novih) od kojih je 1408 umrlo (293 novih).
Najzahvaćenije zemlje nakon Kine su Italija (12.462 slučajeva, od kojih 2313 novih te 827 umrlih), Iran (9000 slučajeva, od kojih 958 novih te 354 umrlih), Južna Koreja (7755 slučajeva, od kojih 242 nova te 60 umrlih), Španjolska (2128 slučajeva, od kojih 506 novih te 47 umrlih).
Od utorka u 18 sati Albanija, Švedska, Irska, Belgija, Panama i Bugarska su zabilježile prve smrtne ishode zaraze. Brunei, Honduras, Bolivija, Bjelokosna Obala i Turska su objavili prve slučajeve na svojim teritorijima.
U Aziji je u srijedu zabilježeno 90.535 slučajeva (3236 smrti), u Europi 22.307 slučajeva (930 smrti), na Bliskom istoku 9876 slučajeva (364 smrti), u Sjedinjenim Državama i Kanadi 989 slučajeva (29 smrti), u Latinskoj Americi i na Karibima 148 slučajeva (2 smrti), u Oceaniji 129 slučajeva (3 smrti) i u Africi 117 slučajeva (2 smrti).
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.