Goranski medun postao 39. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji

Foto: Pixabay

GORANSKI medun dobio je europsku zaštićenu oznaku izvornosti, objavila je Europska komisija u Službenom listu Europske unije od 13. veljače 2023. godine. Time je ovaj naziv proizvoda upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te je zaštićen na području cijele Europske unije.

Postupak zaštite naziva Goranski medun pokrenula je Udruga proizvođača meduna, a EU znak zaštićene oznake izvornosti, odnosno zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla koji se nalazi na ambalaži, potrošaču jamči kupnju autentičnog proizvoda.

Što je to?

Goranski medun je med koji na području Gorskog kotara i Ogulinsko-plaščanske udoline proizvode pčele autohtone pasmine sive pčele (Apis mellifera carnica) od medne rose. Medna rosa je slatki sok koji se u povoljnim uvjetima najčešće javlja na crnogoričnom (jela, smreka) i bjelogoričnom drveću (hrast, bukva, javor), a proizvode ga kukci, najčešće lisne i štitaste uši.

Prikupljenoj mednoj rosi pčele dodaju vlastite specifične tvari, odlažu je, izdvajaju vodu i skladište u stanice saća do sazrijevanja meduna. Boja meduna je u rasponu od tamnobež preko tamnojantarne do crvenkastosmeđe, s mogućim perlastim nijansama u strukturi, kao i zelenkastim refleksijama na površini kod tekućih uzoraka meda.

Ovisno o sezoni Goranski medun može poprimiti i tamnije nijanse: smeđe do tamnosmeđe, gotovo crne, nerijetko i sa zelenkastim preljevima nalik nafti. Miris je srednje do jako izražen, balzamičan, vanilast, s notama koje podsjećaju na karamel, smolu, suho lišće i paljeno drvo. Odlikuju ga relativno slabija slatkoća i pripadajuća aroma srednjeg intenziteta, koja asocira na slad.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.