PROŠLI smo vikend posjetili Kranjsku Goru, gdje smo isprobali popularnu slasticu zbog koje su se pravili redovi na ulici - o čemu smo i pisali. Osim hrane, jedno piće također obilježava zimsku i skijašku sezonu, a može ga se naći u brojnim turističkim mjestima s alpskim turizmom. Radi se o popularnom zimskom, vrućem koktelu imena bombardino.
Oni koji su ga isprobali ili ga tradicionalno piju na skijalištima, znat će kako se radi o piću koje je tako prigodno i ukusno da nalikuje desertu. Bombardino je toplo alkoholno piće koje potječe iz Italije, a često se pije na skijalištima - postalo je i sinonim za apres-ski kulturu.
Piće je nastalo u 70-ima u talijanskom skijalištu Livigno, smještenom u regiji Lombardija. Prema priči, piće je osmislio vlasnik male skijaške kolibe (rifugio) kada je tražio način da gostima ponudi nešto toplo i okrepljujuće. Legenda kaže da je prvi gost koji ga je probao uzviknuo "Accidenti! E una bomba!" (Prokletstvo, ovo je bomba!) - i tako je piće dobilo ime.
Originalni sastojci
Tradicionalno, bombardino se priprema od četiri glavna sastojka:
1. vrući zabaglione liker (vrsta likera na bazi jaja)
2. viski (ili brendi, ovisno o receptu)
3. šlag, kao završni ukras
4. mlijeko (ponekad, za razblaživanje i kremastiji okus, ali nije nužno)
Klasični omjer je otprilike 1:1 za liker i viski.
Varijacije
Danas postoje različite varijacije bombardina, koje se prilagođavaju ukusu:
calimero - dodaje se espresso, idealno za ljubitelje kave
pirata - koristi se rum umjesto viskija, okus je slađi i aromatičniji
scozzese - priprema se isključivo s viskijem
chalet - dodaje se čokoladni liker za slađi okus.
Isprobali smo ga na slovenskim skijalištima
Mi smo bombardino isprobali na nekoliko lokacija u Sloveniji - u Kranjskoj Gori na nekoliko mjesta, od popularnih kafića na "zimskoj plaži" pokraj samog skijališta u centru grada, kao i u jednom poznatom baru u samom centru. Na svim mjestima nam je poslužen bombardino pirata - onaj s rumom, i moramo priznati da je bio prava stvar koja nam je trebala nakon šetnje smrznutim gradićem.
Na samom skijalištu poslužen je u kartonskoj čaši, dok je u baru bio poslužen u staklenoj. Na oba mjesta pitali su nas želimo li malo posutog cimeta po šlagu, što mu daje pravu zimsku notu. Piće je kremasto pa smo ga odmah krenuli "jesti" žličicom, zbog šlaga na vrhu - u jednom trenutku ostatak šlaga smo umiješali pa je time i piće postalo kremastije.
Naši dojmovi i cijene
Radi se o spoju intenzivnog okusa aromatičnog ruma i kremoznosti šlaga. Koktel je vruć pa time i dodatno grije. I da, ime mu ne može biti bolje - stvarno se radi o pravoj zimskoj bombi. Za svakoga tko ga nije probao, ako se nađete u Sloveniji ili na nekoj drugoj zimskoj lokaciji, obavezno ga isprobajte.
Okus pića je bogat, aromatičan i kremast, a provjerili smo kako ga rade pa su rekli kako uz liker od jaja stavljaju još brendi i rum - čime smo potvrdili da se radi o verziji "pirata". Isprobali smo ga još i na skijalištu Vogel i Rogla u slovenskom Pohorju, gdje je također bio napravljen s rumom. Ovogodišnja cijena bombardina u Kranjskoj Gori je na svim lokacijama bila 4.50 eura.
Ovdje pronađite i recept prema kojemu ga možete pripremiti kod kuće u samo 5 minuta.