PREKOMJERNO bacanje hrane je velik problem u čitavom svijetu, a procjene pokazuju da se svake godine baci ili propadne između 30 i 40 posto hrane. Ne samo da je ovo ogroman gubitak hrane već se uzalud troše i svi resursi za proizvodnju te hrane, uključujući energiju, gnojivo i korištenje zemljišta.
Ali postoje jednostavni koraci koje svi možemo poduzeti kako bismo smanjili bacanje hrane u vlastitoj kuhinji i, slijedeći ove savjete, i sami možete napraviti razliku u borbi protiv nepotrebnog bacanja hrane.
Popis zaliha prije kupnje
Pregledajte smočnicu, hladnjak i zamrzivač prije odlaska u trgovinu kako biste spriječili kupnju nepotrebnih stvari. To će vam pomoći da vidite koje sastojke već imate pri ruci i isplanirate svoje obroke od tih sastojaka.
Planiranje obroka je ključno
Svaki tjedan planirajte barem nekoliko obroka unaprijed kako biste bili sigurni da ćete pojesti nešto zdravo i kako biste izbjegli kupovanje više hrane nego što možete potrošiti. Uskladite svoje obroke tako da ne koristite potpuno različite sastojke za svaki recept.
Iskoristite ostatke hrane
Ako vam se čini da ostatke od ručka nećete pojesti u iduća tri dana, odmah ih spremite u zamrzivač i označite. Držite zamrzivač dobro organiziranim kako se hrana ne bi izgubila i nakon nekog vremena ipak pokvarila.
Pravilno skladištenje hrane je važno
Hranu čuvajte na odgovarajućim mjestima kako bi duže ostala svježa. Na primjer, lisnato povrće u hladnjak pohranite omotano papirnatim ručnikom u ladicu za svježe povrće, rajčice i banane čuvajte na pultu, krumpir i luk na hladnom i tamnom mjestu, a svježe začinsko bilje u čaši vode.
Nemojte se bojati ružne hrane
Kupnja nesavršenih proizvoda, poput voća i povrća pogrešnog ili čudnog oblika, može biti izvrstan način za smanjenje bacanja hrane, samo pazite da ne kupujete oštećene ili pokvarene proizvode.
Kompostirajte
Kompostiranje u dvorištu ili na balkonu je sjajan način da otpad od hrane ne dospije na odlagalište, a vi osigurate hranu za svoje biljke. Također, možete pronaći i male posude za kompostiranje koje možete držati u svom domu.
Budite kreativni s ostacima
Pronađite načine za korištenje hrane koja nije svježa. Od ostataka i kora povrća možete napraviti temeljac, povrće koje je malo uvenulo se još uvijek može iskoristiti za variva, a dobra juha se može pripremiti od gotovo bilo čega. Prezrele banane se mogu zgnječiti i iskoristiti za kruh od banane ili muffine, dok se prezrelo bobičasto voće može skuhati i pretvoriti u preljev za sladoled ili palačinke.
Podijelite višak hrane s drugima
Ako imate višak hrane za koju znate da je nećete moći pojesti, razmislite o tome da je podijelite s drugima. Možete ju ponuditi svojoj obitelji, prijateljima ili susjedima ili razmislite o doniranju banci hrane ili pučkoj kuhinji.
Slijedeći ove jednostavne korake, svi možemo pridonijeti smanjenju bacanja hrane i pozitivno utjecati na svoje zdravlje i okoliš. To je problem koji utječe na sve nas, a radeći zajedno, možemo napraviti stvarnu razliku u smanjenju količine hrane koja završi u otpadu.
Prošle smo godine imali veliki intervju s Marinom Matijević koja se bavi problemom otpada i iskorištavanja svih namirnica maksimalno, a o čemu smo točno razgovarali, možete saznati na ovom linku.