NEKI DAN je u medijima odjeknula vijest (a i video) kako je Kanye West na svojoj rođendanskoj proslavi imao sushi poslužen na golim ženama, a sjećamo se i kako je prije koju godinu to bio hit u Splitu, gdje su se cijene tada kretale između 3600 do 7500 kuna, što je danas 500 do 1000 eura.
Tko želi, a tko ne želi jesti sirovu ribu s golih ljudi, sada se nećemo baviti time, već pitanjem je li to zdravstveno sigurno, odnosno ispravno.
Odgovor je ne
Prema riječima savjetnika za hranu i piće i autora knjige 150 odgovora na pitanja o hrani Bryana Quoca Lea, jesti s drugog čovjeka zapravo je prilično nehigijenski - pogotovo kad je riječ o sushiju.
"Jedan je od problema s jedenjem hrane s ljudskog tijela, posebno sirove ribe, to što ljudska koža sadrži jako puno mikroorganizama", govori Bryan pa nastavlja: "Iako je većina bezopasna, ljudi nose patogene mikroorganizme na površini svoje kože. Najčešći kožni patogen je Staphylococcus aureus, koji uzrokuje upalu pluća i infekcije krvi."
Quoc Le objašnjava da je jedini način da se izbjegnu patogeni iz tijela taj da osoba s koje se jede sveobuhvatno očisti kožu koristeći kemijske dezinficijense, kao što su vodikov peroksid, klorirana sredstva ili alkohol.
Međutim, čak i uz ove mjere opreza, još uvijek postoji rizik od drugih patogena, kaže, osobito onih koji potječu iz genitalija, anusa ili usta. Te se klice mogu prenijeti na sirovu ribu. Nokti i kosa također mogu prenijeti prljavštinu.
Vjerojatno već znate i da sirovu ribu nije dobro predugo držati na sobnoj temperaturi, a posluživanje na ljudskom tijelu, odnosno jedenje s tijela, logično, ubrzava taj proces. Rješenje bi moglo biti da restoran pokrije tijelo voskom ili sličnim materijalom kako bi se smanjio rizik od kontaminacije, objašnjava Bryan.