Uz naše savjete napravit ćete faširance na kojima će vam zavidjeti i vlastita baka

Foto: Shutterstock

FAŠIRANCI su jelo kojeg se mnogi od nas vrlo rado sjećaju iz djetinjstva, a ni danas nisu izgubili na popularnosti. Odlično se slažu s raznim prilozima, a dobri su i hladni sljedeći dan.

Za smjesu je najbolje iskoristiti mješavinu junećeg i svinjskog mesa, u kojem god omjeru želite, ali profesionalni kuhari često zagovaraju omjer koji uključuje 70% junećeg i 30% svinjskog mljevenog mesa.

Žemlje u mlijeku se ne preskaču

Obavezan sastojak je i stari kruh namočen u mlijeku, a u receptima se često spominju i par dana stare žemlje. Ako imate samo svježi kruh, samo ga malo posušite u pećnici na temperaturi od 120°C. Koricu kruha je najbolje odstraniti i koristiti samo njegovu sredinu, pogotovo ako je deblja i niste sigurni hoće li se dobro razmrviti.

U slučaju da nemate ni kruha niti žemlji, možete koristiti krušne mrvice, ali ako već koristite kruh, krušne mrvice su nepotrebne jer će vaše faširance učiniti suhima. Umjesto u mlijeku, kruh možete namočiti u mineralnoj vodi, što će vaše faširance učiniti prozračnijima, a samim time i sočnijima.

Namočeni kruh ili žemlje, prije dodavanja u smjesu, potrebno je dobro ocijediti. Negdje smo pročitali da će faširanci ispasti najbolje ako kruh zamijenite sjeckanim orasima, ali ovu varijantu još nismo probali tako da je ne možemo ni preporučiti.

Jedno jaje na pola kile mesa

Na 500 g mljevenog mesa, u pravilu se dodaje jedno cijelo jaje, a za dodatnu sočnost u smjesu ulijte 1 decilitar vruće vode.

Začine možete dodavati prema želji i vlastitom ukusu, samo nemojte zaboraviti na sol i papar. Naišli smo na nekoliko recepata koji preporučuju ubacivanje malo ajvara i ovo je nešto ćemo u skorijoj budućnosti sigurno probati. 

Sitno nasjeckani peršin i češnjak nalaze se u većini recepata, a ako koristite luk, možete ga usitniti u električnom sjekaču ili multipraktiku. Luk obavezno stavite u tavu na hladno ulje i zatim pržite dok ne postane staklast, dok češnjak nije potrebno prethodno zagrijavati.

Smjesu je najbolje dobro izraditi rukama kako bi se sastojci bolje povezali, a da bi faširanci bili što kompaktniji, smjesa bi trebala odstajati pokrivena u hladnjaku najmanje pola sata.

Navlažite ruke da se ništa ne lijepi

Faširance će vam biti lakše oblikovati ako su vam ruke vlažne, a oblikujte ih i tako da budu tanki jer će se tijekom pečenja napuhnuti. Gotove faširance slažite na površinu koju ste posuli brašnom ili krušnim mrvicama jer će vam se u suprotnom zalijepiti, a u krušne mrvice ih slobodno možete uvaljati cijele.

Pržite ih na srednje jakoj vatri kako vanjska strana ne bi prebrzo potamnila, a unutrašnjost ostala sirova. 

Recept za faširance s pire krumpirom možete pronaći OVDJE, a kao prilog preporučujemo i đuveč za koji se recept nalazi OVDJE.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.