VIDEO Šparoge su vam preskupe? Ok, provjerite koliko biste ih vi ovdje uočili

Foto: Index

Sezona šparoga je pri kraju, a mi smo odlučili iskoristiti tjedne oko Uskrsa kako bismo vas odveli u - berbu šparoga. Iako se šparoge uglavnom beru kroz ožujak i travanj, ove godine je, zbog toplog vremena, berba krenula nešto ranije pa ranije i završava. Zaputite li se ovih dana u berbu, nećete se baš usrećiti. No, pokoja se još uvijek može pronaći.

Naravno, na početku je važno napomenuti - ako nemate djedovinu obraslu šparožinom (ili šparožjem ili kako već zovete taj trnoviti grm u svom području) i dračom, morat ćete imati dozvolu za berbu na državnom zemljištu, koje je u nadležnosti Hrvatskih šuma. Dozvola je besplatna, a može se ishoditi ispunjavanjem zahtjeva na web stranici Hrvatskih šuma. Inače vam prijeti kazna od 133 do 933 eura, što se ne isplati, čak ni uz poprilično visoke cijene šparoga ove godine.

Kako izgleda branje?

Naime, čim su se sredinom ožujka pojavile prve divlje šparoge na tržnicama, krenuli su prigovori na cijene koje su se kretale od 4 pa sve do 8 eura za malu vezicu i od 10 do 15 eura za veliku vezicu. Pa smo vam odlučili pokazati kako izgleda branje šparoga, koliko ih je teško uočiti i kako uopće rastu.

 

Divlje šparoge naći ćete u, gore već spomenutim, šparožinama (ili barem njihovoj blizini). Važno je da znate razlikovati taj grm od običnih drača - šparožina je mekanija, zelena i uglavnom niža od ostalih bodljikavih grmova koje biste mogli sresti putem. Šparoge berete tako ih režete ili kidate taman iznad dijela gdje postaju tvrđe, a isto tako taman na dijelu gdje su još uvijek dovoljno mekane.

Ako ovo zvuči veoma komplicirano - tamo gdje prirodno same pucaju kad ih berete. Ako uočite da je šparoga već postala tvrda te da ima izdanke, najbolje ju je ostaviti - ionako neće biti toliko ukusna, a bit ćete sretni dogodine kad na tom mjestu ponovno pronađete nove izdanke. 

Ako uočite neke izdanke koji izgledaju kao šparoge, ali u isto vrijeme i ne baš te djeluje nešto mekše, vjerojatno ste naišli na kuke (kukuvije, kukače, ili kako ih već zovete). I one su jestive. Nisu cijenjene kao šparoge, ali jednako su ukusne.

Branje šparoga nije šetnja livadom, doslovno nije. Šparoge se beru u kamenjaru i često ćete se morati poprilično namučiti dok uberete rukohvat. Isto tako, bitno je imati dobar vid jer će vam inače promaknuti u zelenilu - veoma su spretne u skrivanju. Ipak, nekad će vam se dogoditi i da vas pokoja dočeka nasred puta.

Da, vrtne šparoge zaista rastu kao da vam netko pokušava podvaliti šparogu, no ponekad je slična situacija i s divljima.

A vid vam je bitan i zbog nekih drugih posjetitelja koje biste mogli zateći u branju...

Bonus bodovi za onog tko ovdje uoči blavora (beznogi gušter)

Čini li vam se sad da su šparoge preskupe?

Razlika između divljih i vrtnih šparoga

Bitno je naglasiti i kako postoje dvije najčešće vrste šparoga koje se koriste za konzumaciju, a to su vrtne i divlje šparoge, srodne vrste biljaka koje pripadaju rodu Asparagus, ali se razlikuju po načinu uzgoja, izgledu i okusu.

Vrtne šparoge su kultivirana biljka, koja se uzgaja na farmama i u vrtovima diljem svijeta zbog svojih sočnih, mesnatih, zelenih izdanaka. Danas su vrtne šparoge dostupne tijekom cijele godine, što iz uvoza, što s domaćih farmi, te se više ne smatraju takvom delikatesom kao nekoć.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.