U SUBOTU je otvoreno 189. izdanje minhenskog Oktoberfesta, a osim piva koje se tradicionalno pije na ovom festivalu (a koje ove godine košta i do 15 eura po litri), grickat će se i nezaobilazni bavarski pereci, tradicionalno njemačko pecivo od mekanog tijesta i hrskave korice.
Možda niste na Oktoberfestu, kao ni mi, no prave bavarske perece možete napraviti i kod kuće, a tijekom njihove pripreme važno je obratiti pažnju na jedan neizostavan korak, zbog kojega pereci imaju neodoljivu hrskavu, smeđu koricu.
Tajna je u vodenoj kupelji
Kada napravite tijesto za perece i formirate ih, pripremite vodenu kupelj koja se sastoji od vode, soli i sode bikarbone (cijeli postupak i točne mjere svih sastojaka pronađite ovdje). U vodu umiješajte sol i pustite da zavrije, a zatim lonac maknite s vatre i dodajte sodu bikarbonu uz konstantno miješanje.
Vodu zatim vratite na vatru i u lonac ubacujte perece, dva istovremeno. Perece kuhajte 30 sekundi, a zatim ih izvadite rupičastom žlicom, ostavljajući ih kratko da se ocijede. Složite ih na lim obložen papirom za pečenje uz dovoljan razmak jer će se napuhnuti prilikom pečenja i ispecite ih.
Ovaj je korak možda i najvažniji u pripremi pereca i nikako ga ne smijete zaobići, a u nastavku donosimo tri provjereno dobra recepta za fine perece, koji odlično pašu uz neki umak i uz čašu piva.
1. Bavarski pereci
Recept za tradicionalne bavarske perece, pecivo od mekanog tijesta i hrskave korice, pronađite ovdje. Ovo se pecivo savršeno slaže uz pivo i umak od sira.
2. Sourdough bavarski pereci
Poznato bavarsko pecivo u izdanju s kvascem koji sami uzgojite. Riječ je o kiselom (sourdough) tijestu. Ovdje je recept, a ovdje pročitajte sve što trebate znati o izradi startera za kiselo tijesto.
3. Punjeni pereci s ružmarinom i parmezanom
Ako želite malo drugačije perece, isprobajte ove punjene parmezanom i posute ružmarinom. Pospite ih dok su još vrući, a cijeli recept pronađite ovdje.