HRVATSKA REPREZENTACIJA

ANKETA Treba li Hrvatska nositi traku u duginim bojama na SP u Kataru?

Foto: EPA-EFE

WALES, Nizozemska, Belgija, Danska, Francuska, Njemačka, Švicarska i Engleska. Ovih osam reprezentacija donijelo je odluku da će na Svjetskom prvenstvu u Kataru koje počinje za dva mjeseca njihovi kapetani nositi traku u duginim bojama. Iako se nisu plasirale u Katar, Švedska i Norveška su se također priključile inicijativi i praksu će realizirati na utakmicama Lige nacija.

Riječ je o političkoj poruci s obzirom na to da će se najveća svjetska nogometna smotra održati u zemlji gdje osobe homoseksualne orijentacije, ali ni druge manjine, ne uživaju sva prava kao ljudi iz zapadnog svijeta. Islamski zakoni najstrože zabranjuju homoseksualne odnose, a sankcije, ovisno o tome u kojoj se zemlji Bliskog istoka nalazite, mogu biti čak i one sa smrtnom posljedicom.

Iako FIFA i UEFA često ističu kako politici nije mjesto u nogometu, dosta zemalja iskoristit će fokus cijelog svijeta na način da pokušaju podići svijest o tome kakav je odnos prema seksualnim manjinama u Kataru. Štoviše, zbog kršenja tih, ali i drugih ljudskih prava, neke su zemlje ozbiljno razmatrale i bojkot čitavog Svjetskog prvenstva.

Vas pitamo treba li se Hrvatska povesti za tim primjerom i izraziti solidarnost prema gej populaciji na Bliskom istoku? Tema je to o kojoj se nije pretjerano pričalo u domaćem javnom prostoru, ali u posljednje vrijeme se sve više zemalja odlučuje na ovakav korak.

Katar obećao homoseksualcima da će biti sigurni

"Katar jamči sigurnost homoseksualcima, kako nogometašima tako i navijačima koji se boje dolaska u tu zemlju tijekom Svjetskog prvenstva 2022. godine", rekao je izvršni direktor organizacijskog odbora Nasser Al Khater za CNN.

Australac Josh Cavallo nedavno je postao prvi aktivni nogometaš na vrhunskoj razini koji se javno deklarirao kao gej. Iako nije reprezentativac, taj 22-godišnji ljevak tada je rekao da bi ga bilo strah ići na SP u Kataru jer je "čitao kako tamo gejevima prijeti smrtna kazna".

Ona je prema šerijatskim zakonima propisana samo za lokalno stanovništvo, ali čak i udruge za ljudska prava priznaju da nema dokaza da je ikad izvršena. Za strance su javni izljevi istospolne ljubavi kažnjivi zatvorom. "On je dobrodošao u Katar, pozivamo ga da dođe i vidi, čak i prije SP-a. Nitko se ovdje ne osjeća ugroženo ni nesigurno", poručio je Al Khater.

Al Khater: Ne odobravamo javne izljeve nježnosti, ali to vrijedi za sve

"Nažalost, taj je dojam možda stekao čitajući razne optužbe i članke koji bacaju negativno svjetlo. Katar je kao bilo koje društvo u svijetu. Svi su dobrodošli. Slušajte, ne odobravamo javne izljeve nježnosti, ali to se odnosi na sve. Katar je skromna zemlja. Samo tražimo da se to poštuje. Osim toga, svi su slobodni živjeti kako žele.

Gejevi će dolaziti u Katar kao navijači i mogu činiti sve što bi radila i druga ljudska bića. Samo kažem da je Katar konzervativan u pogledu javnog iskazivanja nježnosti."

Katar je prema studiji iz 2019. proglašen drugim najopasnijim odredištem na svijetu za ljude alternativnih oblika seksualnosti, ali Al Khater tvrdi da je takva percepcija nepoštena.

"Ona je posljednjih godina čak i lošija, bez obzira na to koliko se država Katar trudila ubrzavati napredak. O tome se uopće ne govori", rekao je šef organizacije SP-a. Svjetsko prvenstvo u Kataru igrat će se od 21. studenog do 18. prosinca na najmanjem području u povijesti, na kojem će najveća udaljenost među stadionima biti 55 kilometara.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.