Male tajne povrtnog temeljca koji će poboljšati sve što kuhate
MOŽDA će vam se u početku činiti kao nepotreban dodatni korak, ali kuhanje povrtnog temeljca zaista je jednostavno, zahtijeva vrlo malo vremena, a znatno će poboljšati okuse i nutritivnu kvalitetu vaših recepata. Povrtna kocka ili neka druga verzija povrtnog temeljca kupljenog u trgovini uglavnom sadrži puno soli i umjetnih aroma, a teško da se okusom može uspoređivati s temeljcem koji ste skuhali sami. Osim toga, kuhanje temeljca je odličan način za potrošiti hranu koja bi inače propala.
Osnovni sastojci povrtnog temeljca
Za temeljac možete koristiti bilo koje povrće, ali većina recepata preporučuje korištenje mrkve, celera i luka. Kada je celer u pitanju, možete koristiti korijen ili stabljiku, ali izbjegavajte lišće. Mrkvu možete koristiti cijelu, ne morate je guliti niti joj rezati krajeve, ali kao i kod celera, izbjegavajte lišće. Luk možete prerezati na pola, ali ga nije potrebno guliti, niti mu rezati krajeve.
Povrće koje je bolje izbjegavati
Imajte na umu da određeno povrće može nadjačati okus vašeg temeljca ili ga zamutiti. Povrće koje bi trebali izbjegavati uključuje kupušnjače, uključujući kupus, prokulice, brokulu, cvjetaču, zelenu korabicu i kelj. Zatim, artičoke, ciklu, krumpir, batat, zelene mahune, tikvice i već spomenute lisnate dijelove mrkve i celera.
Čuvajte ostatke
Odličan savjet je držati plastičnu vrećicu u zamrzivaču u koju možete ubacivati ostatke od povrća pogodne za temeljac. Kore od mrkve, ostatke od luka, stabljike začinskog bilja i slično. Na ovaj način će kuhanje temeljca biti gotovo besplatno.
Koliko dugo treba kuhati temeljac od povrća?
Dobra je vijest, da za razliku od temeljca od životinjskih kostiju, povrtni temeljac nema baš koristi od dugotrajnog kuhanja. Možete kušati svoj temeljac već nakon 30 minuta laganog kuhanja, a ovisno o tome koliko jak okus želite, trebao bi biti spreman već nakon jednog sata kuhanja.
Lagano prepržite povrće
Ako u tavi lagano prepržite luk, celer i mrkvu, umjesto da ih samo ubacite sirove, pomoći ćete im da razviju slađe i kompleksnije okuse.
Kuhajte na laganoj vatri
Kako biste dobili najbolje okuse, optimalno je pustiti povrće da lagano krčka. Prejaka temperatura može dovesti do gubitka nekih od delikatnijih okusa, a preniska neće izvući sav okus iz povrća.
Kušajte dok kuhate
Mnogi ljudi griješe u tome što jelo kušaju tek kad dođe na tanjur. Cijelo vrijeme, kako dodajete sastojak po sastojak, kušajte ono što kuhate. Tako ćete jedino biti sigurni da sve radite kako treba, a i lakše ćete procijeniti kada je gotovo.
Kako čuvati temeljac od povrća
Kada je vaš temeljac od povrća gotov, procijedite ga kroz fino sito i odbacite krutine. Pustite ga da se ohladi na sobnoj temperaturi na pultu, a zatim ga čuvajte u hladnjaku do pet dana. Za dugotrajnije skladištenje, zamrznite temeljac u staklenkama, vrećicama za zamrzavanje ili posudama za led. Ako za zamrzavanje koristite staklenke, pazite da ostavite dovoljno prostora kako ne bi pukle kad se tekućina smrzne i proširi. Smrznuti temeljac od povrća može se čuvati do tri mjeseca.
Detaljan recept za povrtni temeljac možete pronaći OVDJE.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati