Volite sporo jesti? Dijetetičarka je objasnila zašto je to bolje i zdravije za tijelo
MNOGI zbog nedostatka vremena i puno obveza ne stignu sjesti i polako pojesti, što često rezultira nezdravim obrocima samo kako bi se zadovoljila potreba za hranom. Preporučljivo je brze obroke zamijeniti onima za koje ste zapravo izdvojili vrijeme za jelo.
Sporije jedenje omogućava pažljiviji pristup hrani, potičući vas da temeljito žvačete, uživate u okusima i slušate signale tijela kada ste siti. Također, može pomoći probavi i spriječiti prejedanje. To su samo neki od razloga za sporije jedenje. Još jedan od razloga zašto biste trebali sporije jesti jest smanjenje rizika od debljanja i dijabetesa.
Dijetetičarka Ekta Singhwal za Health Shots je objasnila da je "dijabetes povezan s pretilošću, a brzo jedenje može dovesti do prejedanja jer zaobilazi prirodni mehanizam tijela za signalizaciju sitosti, što povećava unos kalorija. S vremenom, to može doprinijeti prekomjernoj tjelesnoj težini".
Kada se govori o sporom jedenju, obično se podrazumijeva vrijeme od 20 do 30 minuta za obrok. "Ovo vrijeme omogućava mozgu da registrira osjećaj sitosti, jer je potrebno otprilike 20 minuta da želudac pošalje signal mozgu da je pun", istaknula je dijetetičarka. Izdvojila je neke od najpoznatijih prednosti sporog jedenja.
Bolja probava
Prema istraživanju iz 2017. godine, objavljenom u BMJ Open, ljudi koji sporije žvaču imaju bolju probavu. "Temeljito žvakanje pomaže razgraditi hranu na manje komade, olakšavajući probavnom sustavu preradu hrane i sprječavajući probleme poput nadutosti i probavnih tegoba", tvrdi dijetetičarka.
Povećan osjećaj sitosti i kontrola apetita
Još jedno istraživanje iz 2019. godine, objavljeno u časopisu Nutrients, pokazalo je da su osobe koje jedu sporije osjećale veći osjećaj sitosti nakon obroka. Singhwal ističe da "sporo jedenje daje mozgu vrijeme da prepozna znakove sitosti. A to može pomoći u kontroli porcija i sprječavanju prejedanja."
Više uživanja u hrani
Ako u danu zapravo izdvojite vrijeme za svaki obrok, dakle, 20 ili 30 minuta po obroku, možete zapravo bolje uživati u okusima, teksturi i mirisu hrane što može cijeli obrok učiniti ugodnijim i boljim, pretvarajući ga u pravo iskustvo i zadovoljstvo, piše Health Shots.
Bolja kontrola tjelesne težine
"Pojedinci koji hranu jedu sporije često su svjesniji svojih signala gladi i sitosti, što im omogućuje donošenje svjesnih prehrambenih odluka", tvrdi dijetetičarka. Primjerice, znaju prepoznati kada trebaju prestati jesti, što može rezultirati manjim ukupnim unosom kalorija i održavanjem zdravije tjelesne težine.
Poboljšana apsorpcija hranjivih tvari
Preporučljivo je temeljito žvakati hranu i sporije jesti kako bi tijelo što bolje apsorbiralo hranjive tvari. "Ovo je osobito važno za složene hranjive tvari, poput složenih ugljikohidrata, koji zahtijevaju pravilnu probavu za apsorpciju", objasnila je dijetetičarka za Health Shots.
Svjesnija prehrana
Sporo jedenje potiče svjesnost tijekom obroka, pomažući da se usredotočite na trenutak i uživate u jelu. "Ova svjesnost može poboljšati odnos prema hrani, smanjiti emocionalno jedenje i potaknuti zdravije prehrambene odluke", zaključuje dijetetičarka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati