Adventski kalendar recepata: Linzeri, jeftini i ukusni kolačići koje obavezno pečemo
DANAS se otvara i treći prozorčić na adventskim kalendarima, a to znači da je vrijeme za dan 3. našeg adventskog kalendara s receptima, u kojemu vam od 1. do 25. prosinca svaki dan pišemo o nekom jelu tipičnom za ovo doba godine. Danas su na redu linzeri, keksići bez kojih mnogi ne mogu ni zamisliti Božić.
Nazvani prema austrijskom gradu Linzu, ovi ukusni keksići poznati su i pod nazivom linzer augen, što na njemačkom znači "linzer oči", a prave se od ukusnog prhkog tijesta i džema. Ipak, linzeri kakve danas poznajemo nastali su sasvim slučajno, i to od recepta za tortu.
Keksići koji su nastali od torte
Prvo je, dakle, postojala torta. Linzer torta najstariji je kolač koji je ikad dobio ime po nekom mjestu, a postoji još od davne 1653. godine. Torta se pravila od prhkog tijesta s maslacem, s dodatkom mljevenih lješnjaka ili badema, a zatim se punila džemom od crnog ribizla.
Kasnije su od istih sastojaka napravljeni i prvi linzer keksići, koji su bili puno praktičniji za jelo jer su bili manji, a originalni linzeri pravili su se tako da je u sredini okruglih keksića bio izrezan krug (otud i naziv linzer oči), a iz kruga je virio džem.
Nakon više od dva stoljeća ovaj recept stigao je i do Sjedinjenih Američkih Država, gdje je stanovništvo bilo oduševljeno slasticom, a linzeri su se ubrzo proširili i na naše područje pa danas bez njih ne možemo ni zamisliti Božić.
Savjeti za najbolje linzere
Prema originalnom receptu, u tijesto za linzere idu i mljeveni bademi (a možete dodati i lješnjake ili orahe), kao i naribana korica limuna, cimet i mljeveni klinčić za bolji okus. Neizostavan dio svakako su brašno, šećer, vanilin šećer, prašak za pecivo, žumanjci i maslac.
U tijesto za linzere nikako ne bi smio ići margarin, već isključivo maslac, a za najbolje linzere svakako biste u tijesto trebali dodati mljevene orašaste plodove te samo žumanjke umjesto cijelih jaja kako bi kolačići bili što prhkiji.