Francuska - nezaobilazna uz šunku i mladi luk, bez obzira na to je li s jabukom
SALATA Olivier je ruska salata sa sastojcima koji se mogu mijenjati, ali obično se radi s nasjeckanim povrćem, nekom vrstom mesa i majonezom. Ključni sastojci su krumpir narezan na kockice, grašak, jaja, ukiseljeno povrće, piletina ili šunka. Ova salata jedno je od najvažnijih predjela na novogodišnjim salatnim bifeima u Rusiji, ali i u nekim drugim zemljama bivšeg SSSR-a.
Kako je nastala
Original je 1860-ih napravio Lucien Olivier, kuhar u popularnom moskovskom restoranu L'Hermitage. Olivier je čuvao recept do svoje smrti, no vjeruje se da je recept ukrao zaposlenik koji je promatrao kuhara na poslu, pa se salata radi i danas. Druga teorija kaže da je recept za novu salatu Olivier osmislio jedan od gostiju restorana, koji je želio održati salatu na životu nakon što je kuhar preminuo.
Salata Olivier kakvu danas poznajemo nije nimalo slična izvornoj verziji koja je bila spravljana od crnog kavijara, kapara, kokošjeg mesa i rakova. S vremenom je salata evoluirala i većina gurmanskih sastojaka zamijenjena je uobičajenijim, poput graška, piletine, šunke i kiselih krastavaca.
Danas su varijacije beskonačne, ali većina ruskih kuhara slaže se u jednom: dodavanje mrkve u Olivier je hereza. Zanimljivo je da se salata Olivier ponekad naziva i ruska salata, dok se verzija bez mesa naziva francuska salata, vjerojatno zbog francuskog imena njenog tvorca.
Španjolska verzija poznata je kao ensaladilla rusa. Toliko je popularna u Španjolskoj da je važan dio španjolske gastronomije, kao i glavna namirnica u školama i ljetnim kampovima diljem zemlje. Ensaladilla rusa također je jedan od najpopularnijih tapasa u Španjolskoj; u nekim slučajevima čak se poslužuje besplatno ako naručite pivo.
Tu je i pijemontska insalata russa, koja se obično konzumira kao predjelo, i to u mnogim varijacijama, tako da salata može sadržavati i sastojke kao što su ukiseljena cvjetača, inćuni i tuna. Zanimljivo, u talijanskoj općini Carrù tuna je obavezan dio salate, piše TasteAtlas.
Vole je i Hrvati, Srbi, Bosanci...
U Hrvatskoj i BiH rado se priprema verzija Olivier salate pod nazivom francuska, dok se u Srbiji ista salata naziva ruskom. Osnovni sastojci su krumpir i mrkva narezani na kockice, baš kao i kiseli krastavci, grašak i majoneza.
Neki će dodati nasjeckana jaja, pa i jabuku koja uvijek pokreće žestoke rasprave, dok postoje i varijante gdje se dio majoneze zamijeni punomasnim kiselim vrhnjem kako bi salata na kraju bila nešto manje masna. Od začina su obavezni sol i papar, no dodavanje bilo kakvih začinskih trava nije uobičajeno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati