Kako napraviti najbolje rolice s cimetom
ROLICE s cimetom (eng. cinnamon rolls) bezvremenski su klasik koji će teško ikad izaći iz mode. Sa svojom mekom i pahuljastom teksturom, ugodno gnjecavim slatkim punjenjem i neodoljivim mirisom cimeta, ove su slastice apsolutni hit. Bez obzira imate li puno iskustva u pečenju kolača ili ste tek počeli učiti, naši će vam savjeti pomoći da uvijek napravite najbolje rolice s cimetom.
Tijesto
Tijesto je temelj dobrih rolica s cimetom i trebalo bi biti mekano, putrasto i sadržavati kvasac. Pojednostavljena verzija brioš tijesta s mlijekom, jajima i maslacem proizvest će najbolje rezultate, ali mnogi recepti koriste i nešto manje obogaćeno tijesto koje služi kao osnova za razne slastice i peciva.
Bez obzira na vrstu tijesta koje odaberete, cilj je koristiti ono koje je dovoljno dugo miješano da je došlo do intenzivnog razvoja glutena. Ovakvo tijesto će biti dovoljno stabilno i fleksibilno da ga možete tanko razvaljati, ali će ipak biti dovoljno čvrsto da podnese nadjev i motanje u oblik rolice.
Radi praktičnosti, tijesto je najbolje zamijesiti dan prije i ostaviti ga preko noći u hladnjaku. Na taj ćete način uštedjeti vrijeme, tijesto će polako narasti i preko noći razviti bogatiji okus, a ujutro će s njim biti puno lakše raditi.
Zamijesite tijesto prema uputama iz recepta, ostavite da se prvi put digne na sobnoj temperaturi, a zatim ga razvucite na lim za pečenje obložen papirom za pečenje. U ovoj fazi je preporučljivo da tijesto bude pravokutno i ujednačene debljine jer će to pomoći u konačnom valjanju i oblikovanju. Zatim tijesto zamotajte u plastičnu foliju i prebacite u hladnjak, gdje će ostati preko noći.
Nadjev
Većina nadjeva koristi maslac kao bazu, ali možete koristiti i krem ili svježi sir. Za slatkoću se često koristi kombinacija smeđeg i bijelog šećera, ali i svježeg voća ili orašastih plodova.
Kod pripreme nadjeva je važno koristiti ravnomjeran sloj šećera i maslaca i ravnomjerno ih rasporediti po tijestu prije nego što ga čvrsto zamotate. Ako želite da vam nadjev bude obilniji, razmislite o tome da mu dodate jaje ili malo brašna jer ćete tako dobiti definiraniji sloj nadjeva u gotovim rolicama.
Slaganje
Hladno tijesto izvadite iz hladnjaka i izvrnite na lagano pobrašnjenu površinu. Budući da je tijesto odmaralo na komadu papira za pečenje, odlijepite ga i pobrašnite površinu tijesta. Razvaljajte tijesto u tanki pravokutnik oko 1 cm debljine. Ravnomjerno rasporedite nadjev po tijestu.
Čvrsto zamotajte tijesto, počevši od dužeg kraja uz lagano, ravnomjerno pritiskanje kako biste izbjegli pucanje. Zatim narežite roladu na pojedinačne kolutiće pazeći da su ravnomjerno izrezani. Što je tijesto čvršće zamotano, to će se lakše rezati.
Pečenje
Prije samog pečenja narezane rolice ostavite da se dižu na toplom mjestu dok se ne udvostruče. Neposredno prije pečenja namažite ih razmućenim žumanjcima kako biste im podarili ravnomjernu smeđu boju i malo sjaja. Zatim ih pecite u zagrijanoj pećnici dok ne porumene. Vrijeme pečenja će varirati ovisno o veličini rolica, ali obično je oko 20-30 minuta.
Glazura
Možete koristiti osnovnu glazuru od krem-sira, maslaca, šećera u prahu i ekstrakta vanilije ili onu tradicionalniju napravljenu od šećera u prahu, mlijeka i ekstrakta vanilije. Ostavite rolice da se hlade desetak minuta pa ih premažite glazurom dok su još tople.
Posluživanje
Poslužite ih tople i prelivene izdašnom količinom glazure. Mogu se čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na sobnoj temperaturi do 3 dana ili u hladnjaku do tjedan dana.