Kako se pravilno jede sushi?
NEDAVNO smo na Facebooku naišli na fotografiju koja je privukla našu pažnju i izazvala raspravu među ljubiteljima hrane diljem svijeta. Fotografija prikazuje isprintanu obavijest u nepoznatom objektu u kojem se poslužuje sushi.
Obavijest, napisana na relativno lošem engleskom jeziku, upozorava goste da se suzdrže od pretjerane upotrebe sojinog umaka dok jedu sushi kako ne bi "vrijeđali" njihove obroke. Prema ovoj obavijesti, takva praksa navodno narušava kvalitetu sushija te predstavlja prijetnju dugogodišnjoj karijeri ovog restorana. Na kraju obavijesti također je navedeno kako vaša narudžba može biti odbijena ako je neispravna ili nepristojna.
Ova pomalo neobična obavijest izazvala je u nama želju da ukratko podsjetimo čitatelje kako se u Japanu tradicionalno jede sushi. No istovremeno nas je potaknula i na razmišljanje o tome koliko je prihvatljivo kada nam netko sugerira kako bismo točno trebali jesti svoj obrok.
Tradicionalan način konzumacije sushija
Kako bismo podsjetili čitatelje kako se pravilno jede sushi, potražili smo pomoć stručnjaka. U kratkom YouTube videu slavni japanski kuhar Nobu Matsuhisa, vlasnik čak 47 restorana i 6 hotela koji se nalaze diljem svijeta, dijeli svoje znanje o tradicionalnom načinu konzumiranja sushija.
U videu Chef Matsuhisa prvo naglašava kako dodatni wasabi nije potreban jer se već nalazi između riže i ribe. Potom ističe kako korištenje štapića nije obavezno. Hoćete li koristiti štapiće ili jesti rukama stvar je osobne udobnosti, a ne pravila, kaže.
Kod sashimija riba se poslužuje bez riže i algi, stoga nije pogrešno koristiti wasabi. Chef objašnjava kako većina ljudi uzima wasabi i umoči ga u soja umak. Međutim, on preferira tradicionalniji pristup i predlaže da se wasabi stavi direktno na ribu, koja se zatim lagano umoči u soja umak. Naravno, i on spominje kako je najbolje izbjegavati pretjerano korištenje soja umaka.
Zatim navodi tri načina konzumacije sushija - sashimi, nigiri i rolani sushi. Za nigiri sushi objašnjava kako ga je najbolje prvo štapićima okrenuti na bočnu stranu kako biste ga lakše mogli primiti štapićima, pa se na vrh ribe stavi mala količina soja umaka. Posebno naglašava da se riža ne bi trebala umakati u sojin umak.
Kada govori o đumbiru, predlaže da se, nakon što se pojede komad sushija, uzme malo đumbira kako bi se okus prethodne ribe očistio i nepce pripremilo za iduće zalogaje.
Što se tiče rolanog sushija, chef savjetuje da se na rižu stavi mala količina soja umaka i preporučuje da se cijela rolica pojede u jednom zalogaju. Također ističe važnost redoslijeda konzumiranja, naglašavajući kako obrok uvijek treba započeti laganim ribama, a završiti onima koje su masnije.
Chef Matsuhisa završava svoje objašnjenje naglašavajući da posljednji komad sushija u obroku ne mora nužno biti riba, već može biti i rolica s povrćem kao što je krastavac. Iz njegove perspektive, to pruža raznolikost i zanimljivu promjenu okusa na kraju obroka.