Spremni za novo voćno iskustvo? Doznajte sve o peruanskim jagodama
DOK TRŽNICE ove sezone preplavljuju klasični voćni favoriti poput lubenica, smokava i grožđa, postoji jedno voće koje nije toliko poznato, ali ipak zaslužuje našu pažnju.
Nedavno smo u Konzumu pronašli mjericu peruanskih jagoda domaće proizvodnje po cijeni od 1.99 eura za pakiranje od 100 grama.
Physalis peruviana, kako je latinsko ime ovog voća, poznato je pod različitim imenima u raznim dijelovima svijeta. U nekim krajevima se naziva asteško voće, peruanska trešnja, kineska lanterna, ljubav u kavezu ili zlatna bobica, dok smo mi prihvatili ime peruanska jagoda.
Ovi mali, okrugli plodovi potječu iz Južne Amerike, točnije s područja Čilea i Perua. Na prvi pogled izgledaju prilično čudno s obzirom na to da su skriveni unutar ovojnice koja podsjeća na mrežasti lampion. Osim što je vizualno zanimljiva, ova ovojnica štiti plod i pomaže mu da sačuva teksturu i okus.
Kad se zaštitna ovojnica osuši i počne raspadati, znači da su peruanske jagode potpuno zrele i spremne za jelo. Važno je napomenuti da se preporučuje konzumiranje samo zrelih plodova jer postoji vjerovanje da su nezreli plodovi, kao i ostali dijelovi biljke, potencijalno toksični za ljude jer sadrže alkaloid.
Ističu se svijetlonarančastom bojom i glatkom sjajnom površinom, a veličinom su slične cherry rajčicama. Blagog su slatko-kiselog okusa, često se jedu sirove, a u kulinarstvu se koriste i u slanim i u slatkim jelima.
Od sladoleda do patke
Upotreba peruanskih jagoda u kulinarstvu iznenađujuće je raznolika, što ih čini sve omiljenijima na kulinarskoj sceni.
Unatoč tome što njihova cijena u trgovačkim lancima i specijaliziranim trgovinama za zdravu hranu nije zanemariva, u Hrvatskoj je sve više onih koji ih uzgajaju u vlastitim vrtovima.
Mogu se jesti ukiseljene, fermentirane, kuhane, pečene, sušene ili sirove.
Koriste se za pripremu kolača, džemova, želea, sirupa i slatkih preljeva. Sušene se često koriste kao dodatak žitaricama, jogurtima ili kao sastojak u mješavinama suhog voća.
Amerikanci ih rado koriste u svojim pitama zbog visokog sadržaja pektina koji utječe na konzistenciju nadjeva. Odlično se kombiniraju s čokoladom, a mogu se iskoristiti i za pripremu osvježavajućih sorbeta.
Nisu samo izvrsne u slatkim kombinacijama već i kao svestran dodatak slanim jelima. Dodaju se u salate ili kombiniraju s avokadom, rajčicom i korijanderom za stvaranje popularne verzije salse.
U tradicionalnim jelima često postaju dio umaka koji prati pečeno meso jer njihova blaga slatkoća i kiselost odlično nadopunjuju jače okuse. Stoga se poslužuju kao prilog uz patku, masnije dijelove svinjetine poput carskog mesa ili sočne odreske tune.
Osim toga, peruanske jagode sve su traženije u svijetu koktela, često kao dekorativni element, dok se u Južnoj Americi redovito koriste kao dodatak limunadi.
U konačnici, peruanske jagode oduševljavaju svojom prilagodljivošću i karakterom.
Ako želite isprobati svoje kulinarske vještine s ovim voćem, ne propustite priliku iskušati naš recept za ukusan džem od peruanskih jagoda koji se nalazi u nastavku.
Džem od peruanskih jagoda
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati