Što su to bunsi i sviđaju li se Hrvatima + recept profesionalca
BAO BUNSI ili bao lepinje su popularno pecivo u mnogim dijelovima Azije. Bao je tradicionalno mekano, dizano tijesto punjeno nadjevom po izboru, ali prvo kuhano na pari kako bi postalo ultra delikatno. Ova peciva mogu varirati u veličini i nadjevu, ovisno o državi i regiji gdje se izrađuju. Tipični nadjevi uključuju mješavinu mekane, gotovo trgane svinjetine, govedine ili piletine i povrća.
Navodno je nastao u sjevernoj Kini i datira iz trećeg stoljeća
Neki tvrde da se dokazi o ovim pecivima mogu pratiti čak do 400. godine prije nove ere. Izvorna bao lepinja bila je kuglica veličine šake napravljena od brašna, kvasca, šećera, praška za pecivo, mlijeka i ulja. Peciva su se spajala na vrhu i kuhala na pari da bi se oblikovala mekana slatka kugla od tijesta punjena mesom.
S obzirom na to da se, ako ćemo potpuno pojednostaviti, radi o pecivu od dizanog tijesta punjenog mesom, bunsi su neka vrsta istočnjačkih burgera pa nas je zanimalo je li trend burgera na zalasku i hoće li ih zamijeniti bunsi. Razgovarali smo s Tomislavom Bilićem, vlasnikom asian fusion restorana Purple Monkey kojeg možete naći i na Fuliranju, na Strossmayerovom trgu.
Jesu li bunsi novi burgeri?
"Ne bih rekao jer ipak su drugačija kategorija i smatram da imaju različite mogućnosti, primjenu i oblike nego burger", kaže nam odlučno Tomislav koji je na ovogodišnjem Adventu stvorio prave hitove kad je o bunsima riječ, pa su njegovi Katsu kozica i Sai Kok (kobasica) bunsi najtraženiji od svih jela koja Purple Monkey ima na jelovniku.
Trenutno u Zagrebu i RH popularnost bunsa stoji jako dobro, govori, i naglašava kako se osjeti da je trend na dobrom putu jer raste iz dana u dan. Nije to slučaj samo kod nas, već i vani, kaže, i smatra kako će asian fusion restorani globalno još jačati jer je to vrlo zanimljiva kuhinja.
Što na bunse kažu Hrvati?
"Pokušavamo dosta komunicirati s klijentima i dobiti nekakav feedback i do sada su svaki put bile jako pozitivne reakcije", tvrdi Tomislav koji se u tu kuhinju zaljubio zbog okusa, znatno zanimljivijeg pristupa namirnicama nego što je slučaj kod nas, drukčijih začina od onih na koje smo navikli i iskustva s putovanja.
Nije mu puno trebalo da se usavrši, a s nama je podijelio i svoj recept za bao bunse, ta mala, mekana dizana peciva koja postaju pravi hit. Ruku na srce, priprema je dugotrajna i komplicirana i nije za svakoga, pa zato svi oni koji žele probati bunse (a u izradi se mogu okušati i nakon toga), mogu ih pojesti na kućici Purple Monkey na Fuliranju, i usput se malo podružiti i vidjeti svijeta.
Oni kojima se ne izlazi i imaju veliku želju i volju naučiti pripremati bunse, Tomislavov recept s točnim količinama sastojaka i detaljno objašnjenim koracima pripreme mogu pronaći na ovom linku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati