Doznajte sve o muškatnoj tikvi, jednoj od najsvestranijih namirnica
VELIKA muškatna tikva s tvrdom korom može se u početku činiti kao nezgrapna, ako ne i pomalo zastrašujuća namirnica, ali zapravo ju nije teško očistiti, a i kuhanje s njom je lakše nego što se na prvi pogled čini. Kako nam dolazi jesen, tako se na tržnicama i u trgovinama pojavljuju razne vrste tikvi, buča i bundeva.
Muškatna tikva jedna je od najukusnijih sorti bundeva, plod joj je ispunjen čvrstim mesom narančaste boje, ugodnog je okusa i mirisa te se može konzumirati i sirova. Kao i sve bundeve, muškatna tikva potječe iz Sjeverne Amerike, a arheološki dokazi upućuju na to da se počela uzgajati na prevlaci između Sjeverne i Južne Amerike prije otprilike 10.000 godina.
Uz kukuruz i grah, jedna je od tri glavne poljoprivredne kulture koje su sadili američki domoroci, poznate i kao "tri sestre". Domoroci, ali i rani američki doseljenici posebno su je cijenili zbog dugog roka trajanja.
Svestrana, ukusna i hranjiva
Muškatna tikva je vrlo hranjiva, a okus joj je prirodno slatkast, što se posebno osjeti kada je pečena. Sjemenke su također vrlo ukusne, ali i bogate bjelančevinama i korisnim masnoćama. Postoji bezbroj recepata u kojima se koristi i ne postoji kulinarsko područje u koje se nije zavukla. Može se kuhati, peći, pohati, koristiti u juhama, varivima, rižotu, kao nadjev ili pire, a nerijetko se koristi i pri izradi tijesta i slastica.
Kupnja i odabir
Muškatna tikva je sezonsko povrće, a najbolje vrijeme za kupnju zrele lokalne tikve je od rujna do listopada. Potražite plodove jednobojne bež boje, bez dubokih posjekotina ili oštećenja. Odaberite tikvu koja se čini teškom zbog svoje veličine, a izbjegavajte one sa smeđim mrljama ili rupama kroz koje mogu ući bakterije i plijesan. Čuvajte je na hladnom i tamnom mjestu, ne mora biti u hladnjaku, a ostat će dobra nekoliko tjedana.
Kako oguliti i očistiti muškatnu tikvu
Za guljenje i rezanje cijele tikve potrebno je desetak minuta. Prvo odrežite peteljku i donji dio tikve tako da oba kraja budu ravna. Tikvu prerežite na pola ondje gdje se tanji kraj počinje širiti, što je otprilike na sredini. Svaku polovicu okrenite tako da su joj krajevi koje ste odrezali prislonjeni na dasku za rezanje.
Kako biste ogulili kožu potezima prema dolje, koristite oštru gulilicu ili nož za guljenje. Dok gulite tikvu, primijetit ćete svjetlozelene linije koje se pojavljuju ispod kože. Svakako ogulite sve te zelene linije jer mogu biti žilave. Tikva se guli dok sve te zelene linije ne nestanu i ostane samo narančasto meso.
Nakon što su obje polovice oguljene, deblju polovicu prerežite po dužini i izdubite sjemenke metalnom žlicom. Sjemenke svakako sačuvajte jer ćemo vam objasniti kako ih najbolje ispeći. Sada imate tri dijela oguljene tikve, koje možete narezati na ploške ili kockice, ovisno o vašim željama. Tikva narezana na kockice veličine 2-3 cm će se ravnomjernije i brže ispeći.
Kako ispeći oguljenu muškatnu tikvu
Tikvu koja je već oguljena najlakše ćete ispeći tako da je narežete na kockice. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva, stavite kockice u veliku zdjelu i prelijte s 1-2 žlice maslinovog ulja. Tikvu ravnomjerno rasporedite po limu za pečenje te pospite solju, paprom i začinima po želji. Pecite je 30-40 minuta, a na otprilike pola pečenja malo promiješajte i prerasporedite.
Kako ispeći sjemenke muškatne tikve
Tikva teška malo više od jednog kilograma dat će oko 40 grama očišćenih sjemenki. Zagrijte pećnicu na 160 stupnjeva. Prelijte sjemenke vodom i prstima ih odvojite od vlaknastih niti. Ocijedite sjemenke u cjedilu, a narančaste niti tikve bacite. Zakuhajte 1 litru vode u koju ste ubacili 1 žličicu soli, dodajte sjemenke i kuhajte ih 10 minuta.
Ocijedite sjemenke u cjedilu i osušite ih papirnatim ručnikom. Zatim sjemenke stavite u zdjelu za miješanje i prelijte ih s malo maslinovog ulja ili otopljenog maslaca. Raširite ih u jednom sloju po limu za pečenje te začinite solju i drugim začinima po želji. Mljevena paprika, cimet, muškatni oraščić, čili u prahu ili kajenska paprika samo su neke od opcija kojima možete začiniti sjemenke, ali najbolje su kada ih samo velikodušno posolite.
Pržite sjemenke u pećnici oko 20 minuta pazeći da ne izgore. Neće puno promijeniti boju (ako postanu previše smeđe, već su prepečene) pa je najbolji način za provjeru jesu li pečene tako da ih kušate. Kada čujete da su prve sjemenke počele pucati poput kokica, vrijeme je da ih izvadite. Pržene sjemenke su hrskave i vrlo ukusne, a okus im je sličan svježim kokicama.
Juha od muškatne tikve
Rižoto od butternut tikve
Punjena tikva
Succotach
Peciva s pireom od bundeve
Pita od bundeve
Tjestenina u umaku od bundeve
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati