Pierogi od krumpira i svježeg sira - seljačka hrana nevjerojatnog okusa
PIEROGI su punjene knedle, izgledom vrlo slične talijanskim raviolima, a pripremaju se od beskvasnog tijesta koje se puni slanim ili slatkim nadjevima i kuha u kipućoj vodi i/ili prži u tavi. Tipični nadjevi uključuju krumpir, svježi sir, skutu, kiseli kupus, mljeveno meso, gljive, voće ili pekmez.
Slani pierogi se tradicionalno poslužuju uz dodatak kiselog vrhnja, prženog luka i komadića hrskave slanine. Naširoko korišten naziv pierogi dolazi iz poljskog jezika, a korijen riječi potječe od staroslavenske riječi pir koja znači gozba. U Ukrajini je ovo jelo poznato pod nazivom vareniki. Ove punjene okruglice najvjerojatnije potječu iz Kine, a postale su raširene u Europi tijekom kasnog srednjeg vijeka.
Nadjevi
Pierogi se mogu puniti krumpirom, prženim lukom, skutom ili svježim kravljim sirom, kupusom, kiselim kupusom, mljevenim mesom, gljivama, špinatom ili drugim sastojcima, ovisno o preferencijama kuhara. Slatke verzije mogu se puniti zaslađenim svježim sirom ili nadjevom od svježeg voća poput višanja, jagoda, malina, borovnica, jabuka ili šljiva, a često se koristi i pekmez.
Priprema
Tijesto, koje se pravi miješanjem brašna i tople vode, ponekad s jajetom, potrebno je ravno razvaljati, a zatim nožem izrezati na kvadrate ili krugove pomoću šalice ili čaše. Nadjev se stavlja u sredinu, a tijesto preklapa u obliku polukruga, pravokutnika ili trokuta.
Rubove je potrebno stisnuti zajedno kako bi se pierogi zatvorili, a nadjev ostao unutra kad se skuhaju. Pierogi se kuhaju dok ne isplivaju na vrh, a ponekad se nakon kuhanja i prže ili peku na maslacu.
Pierogi od krumpira i sira
Pierogi od krumpira su jedna od najpopularnijih varijanti ovog jela, a sastavljaju se iznenađujuće lako i moguće ih je zamrznuti za kasniju upotrebu. Možete ih kuhati u puno slane vode ili pržiti na malo ulja u tavi. Kuhani pierogi su mekši i sličniji raviolima, dok pečeni u tavi imaju hrskavu vanjštinu i podsjećaju na gyoze. Ovaj recept je jednostavna kombinacija brašna, jaja, vode i soli.
Možda ćete morati dodati malo više vode ili malo više brašna ovisno o vlažnosti zraka tog dana, težini brašna i drugim čimbenicima. Tijesto ne smije biti toliko suho da se mrvi niti toliko mokro da je ljepljivo. Krumpir bi trebao biti dovoljno mekan da se može lako gnječiti vilicom.
Recept daje mnogo knedli i njihovo oblikovanje je vremenski zahtjevno, ali nije komplicirano, te u ovaj lagani projekt možete uključiti i djecu. Detaljan recept za pieroge od krumpira i sira možete pronaći OVDJE, a OVDJE se nalazi recept za varijantu s batatom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati