Saznali smo tko stoji iza novog zagrebačkog in mjesta s gyozama, ramenom i sushijem
MALO tko u Zagrebu ne zna za Alcatraz, kafić/klub u centru grada. Tamo je gotovo svaka osoba koju poznajemo bila barem jednom. Prije dosta godina otvorio se još jedan, u uglađenijem i suvremenijem izdanju, na početku Tkalčićeve ulice, odmah iznad Trga bana Jelačića. Simpatično je to i uvijek krcato mjesto za kavu ili nešto jače kako se spušta mrak, ali nudi i nešto više ili, mogli bismo reći - krije.
Na prvom katu, lijevo kod šanka pa ravno, nalazi se mala oaza za sve one koji usred cuge ogladne i žele jesti sad i odmah. Zove se All Saints i to je restoran u sklopu novog Alcatraza koji je nedavno preuzela Tatjana Švonja, slavna zagrebačka sushi majstorica i edukatorica u tom polju, poznata i kao It makes sushi, iako kaže kako za sebe ne voli govoriti da je sushi majstorica jer mora još puno naučiti.
Razgovarali smo s Tatjanom
Tatjana je u ovaj restoran, koji nije bio u pogonu još od lockdowna zbog koronavirusa, ušla u prosincu prošle godine i na prvu joj se svidjelo to što ima dvije kuhinje i dva štednjaka te podržava razdvojenost pripreme, posebno za vegane, posebno za mesojede.
Zašto joj je to bitno?
Tatjanina ideja je oduvijek bila napraviti svojevrsnu revoluciju, to jest za isti stol posjesti ljude koji konzumiraju meso i ribu te vegane i sve njih dobro, kvalitetno nahraniti. Ta ideja se rodila davno prije, u doba kad je vege/vegan scena bila dosta slabija od današnje.
"Kada bismo moji prijatelji i ja išli jesti van (a ja sam još tada bila veganka), svelo bi se na to da bih ja jela salatu jer nije bilo izbora. Mislim da je to tužno jer nismo svi istih razmišljanja i odabira, ali ne znači da ne možemo jesti za istim stolom i podjednako kvalitetno uživati", objašnjava nam Tatjana misao vodilju. Željela je da restoran koji vodi bude prijateljski nastrojen i prema veganima i prema mesojedima, ali ipak da se hrana ne priprema na istoj radnoj ploči jer veganima to može smetati.
All Saints i kava s vlasnikom Alcatraza Ivanom Milinkovićem na kraju su se pokazali kao pun pogodak jer je našla upravo to što je tražila. Sad već više od dva mjeseca punom parom u Tkalčićevoj 15 radi All Saints powered by It makes sushi.
Što je sve na meniju u All Saints powered by It makes sushi
Cilj im je bio imati neku vrstu street/fast fooda (iako neka jela nisu fast jer ih je nemoguće brzo pripremiti) kako bi promijenili mišljenje da takva hrana uvijek mora biti pržena u ulju i iznimno nezdrava. Na jelovniku se mogu naći shoyu ramen (12.30 eura/92.67 kn), tantanmen (13.30 eura/100.21 kn), vege shoyu ramen (9.60 eura/72.33 kn) i vege tantanmen (10.80 eura/81.37 kn).
Imaju i tri vrste bao parenih punjenih žemljica, od char siu sa svinjskim vratom i balkanskih s pršutom i bučom do veganskih s jackfruitom. Porcija od 3 komada košta 5 eura/37.67 kuna, dok je porcija pogodna za dijeljenje u kojoj je 10 komada 11 eura/82.88 kuna.
Tu su i gyoze punjene svinjetinom (10.30 eura/77.61 kn) ili tofuom (10 eura/73.35 kn). Imaju i razna jela s rižom i popularni Buddha bowlsi u mesnim i veganskim varijantama (8.30 eura/62.54 kn do 10 eura/75.35 kn), a s obzirom na to da je Tatjanina specijalnost sushi, svi ljubitelji naći će više vrsta uramakija, hosomakija i futomakija, kako u veganskim tako i u verzijama s ribom.
Od slatkog na meniju su mjesto pronašli japanski pjenasti cheesecake (3.30 eura/24.86 kn), sezonska sirova torta (4 eura/30.14 kn) i japanske pjenaste palačinke (2.90 eura/21.85 kn). Jelovnik planiraju mijenjati i nadopunjavati ovisno o željama i idejama.
Malo o Tatjani i njenim počecima
"Cijeli život sam u nekoj grani ugostiteljstva, a kao i svi, počela sam u studentskim danima, radila sam vikendom u jednoj zagrebačkoj slastičarnici jer mi je trebao džeparac", započinje nam Tatjana objašnjavati kako je ušla u cijelu tu avanturu.
Nesuđena je pravnica jer je nakon nekoliko godina na Pravnom fakultetu, za koji je sa 17, 18 godina bila uvjerena da je stvoren za nju, odustala. Došla je do zaključka da je pravo ne čini sretnom i da u životu želi raditi nešto zbog čega će biti ispunjena. Naravno da joj je trebalo još puno godina da shvati što je to točno.
Službeno je baristica
Kasnije je počela raditi u kafiću i tu je otkrila zanimanje za kavu i ljubav prema njoj pa je dobila priliku otići u Illy u Italiju i tamo proći njihovu edukaciju za baristicu. Nekoliko je godina kuhala kave i uživala u tome i u poučavanju drugih kako to odraditi stvarno dobro.
Još uvijek to voli, kaže, ali u jednom je trenu pomislila (pogrešno) da, kako se bliže tridesete, ipak bi trebala naći sigurniji posao pa je neko vrijeme provela, opet nesretna, na uredskom poslu, a svaki je slobodan trenutak koristila za kuhanje i eksperimentiranje s hranom. Ali, ne brinite, vratila se na pravi put i u međuvremenu, između uredskog posla i All Saintsa gdje je sada, smotala je jako puno sushija.
Rodio se It makes sushi
"Prije 10 godina sam imala sreću upoznati i Igora, svog životnog partnera, koji je veliki dio u It makes sushi, on je I u It i uvijek mi je davao vjetar u leđa, pa se danas bavimo onim što istinski volimo", govori Tatjana, koja kuhati voli oduvijek i rado bi imala romantičnu priču kako je to naučila od bake i mame koje su bile vrsne majstorice, no nije tako.
"Kao i kod većine ljudi moje generacije, moji ozbiljniji zaroni u kuhinju su bili s pojavom showa Jamie Oliver ili Goli kuhar - njegova jednostavnost me oduševila i tu sam počela ozbiljnije provoditi vrijeme u kuhinji. Nije mi Jamie uzor iako ga volim i danas pogledati. Zapravo, mislim da nekih konkretnih uzora ni nemam za nabrojati", kaže.
Ako vam se sviđa ova priča, a i volite jesti sushi, gyoze, bunse i ramen, odite do All Saintsa u Tkalčićevoj na ručak/večeru. Zgodno je što je prostor na katu i s terase možete promatrati ulicu, a hrana je pripremljena s pažnjom i jako ukusna pa, kad se sve zbroji, pojesti nešto kod Tatjane jedna je jako dobra odluka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati