Burgeri koje Zagreb nije volio

Foto: Index

BURGERI su hit i dan danas, više od desetljeća otkako su postali omiljena hrana Hrvata, no neki jednostavno nikad nisu bili dorasli zadatku. Puno je restorana/bistroa/prčvarnica koji se otvaraju kao da sutra ne postoji, potraju koji mjesec, no u nekom ih trenu stigne tužna sudbina pa dođe vrijeme za dobri stari "preuređuje se" natpis.

Danas ćemo se osvrnuti na neke izvedenice burgera po Zagrebu koje su se nekima činile kao prekul stvari, zbog kojih će kupci stajati u redovima i moliti ih da uzmu njihov novac, poput ravnog burgera, slidera, veganskih burgera s umjetnim mesom te onih old school koji, očito, ipak nisu uspjeli mušterije dovesti do ludila.

1. Ravni burgeri

Flat Burger (tako se zvao lokal) smo prvi put zamijetili na nekom dostavnom servisu (ne sjećamo se čak ni na kojem točno, a vrlo moguće da su, kako to danas ide, bili na sva tri trenutno dostupna u Hrvatskoj). Uglavnom, fora je u tome što je na tom njihovom flat burgeru pecivo bilo "zgnječeno", to jest tostirano, tako da kapica nije imala kupolasti oblik, već je bila ravna.

Cijene su se kretale od 6 do 7 eura za burger, krumpirići su bili oko 2.50 eura, a imali su i menije za 9 eura, koji su uključivali burger, krumpiriće i bezalkoholno piće. Iako cijene ne izgledaju toliko visoko za današnje prilike, računajući da je to bilo prije pola godine i više, nije baš ni jeftino.

Nažalost, nismo ih uspjeli ni posjetiti (fizički lokal su imali na adresi Kružićeva ul. 4, kod Branimirca), no po ocjenama na Googleu se definitivno ne bi reklo da će tako brzo propasti. Prosječna je bila 4.9, a recenzija ima tek nekoliko (ostalo su samo zvjezdice bez komentara).

"Burger je ok i ukusan, ali je preskup s obzirom na veličinu i skroz je klasičan (nema ništa posebno)", stoji ondje, pa se čini kako se ovo posebno mjesto koje nije bilo nimalo posebno zatvorilo s razlogom.

2. Slideri

Squad Sliders je lokal koji je bio smješten kod Trga Franje Tuđmana (točna adresa je bila Ilica 148) o kojem smo vam već pisali jer smo ga posjetili nakon otvorenja, naročito zbog nekih senzacionalnih medijskih napisa. Nismo bili toliko oduševljeni jer od osam različitih, neki su bili gotovo identičnog okusa, a drugi stvarno preplaćeni za cijenu od 4 eura po komadu.

Inače, za razliku od hamburgera, tvrde neki američki stručnjaci za burgere, koji se rade pečenjem mesa na grill ploči ili roštilju, a zatim stavljanjem na pecivo, slideri počinju dobro nauljenom tavicom i kuglicom mljevenog mesa koja se stisne na tavi/grill ploči (obično popraćeno malom šakom luka koji se uprži u meso dok se ono peče, kao kod nekih smasheva).

Meso se okreće nakon što se lijepo zapeče, a zatim, dok je još na izvoru topline, stavljaju se dodaci, uključujući gornji dio peciva, i pusti se da se sve skupa ugrije. Jedna teorija je da se zovu slideri (eng. slide znači kliziti) zbog načina na koji klize po tavi prije dodavanja nadjeva kako bi se napravilo mjesta za nove pljeskavice. Druga teorija je činjenica da lako "skliznu" iz peciva dok ih jedete.

3. Old school krš

Svi smo mi odrasli na hamburgerima kakvi su se na ovim prostorima jeli prije no što su došli oni koji se furaju na američki stil, pa su tu brioche peciva, BBQ umaci, avokado i feta sir kao dodaci, a sve uz debelu, sočnu i ne prepečenu pljeskavicu.

Ti old school hamburgeri, kakve smo jeli kao djeca/mladi, imali su kao obavezan sastojak mikroskopski tanku pljeskavicu, promjera jednog desertnog tanjura, ogromno pekarsko, tzv. hambi-pecivo sa sezamom, malo zelene salate, kiselih krastavaca, majonezu i kečap. Upravo je tada hit bio Hamby, pa je i postao kultni lokal koji se ipak u nekom trenu ugasio, no vratio se prije koju godinu u Vlašku.

Hamby (točna adresa je bila Vlaška ulica 68) se u preporođenom izdanju nije baš dugo zadržao, unatoč velikom medijskom praćenju povratka mjesta koje budi nostalgiju. Iako je ekipa po Fejsu pisala kako je to okus koji vraća u mladost, nekad se jednostavno bolje pomiriti s godinama. Pomirio se i Hamby, pa je zatvorio vrata u kratkom roku.

4. Veganski junk

Hrvati koji su živjeli u Irskoj, pa se iz Corka vratili u Hrvatsku, točnije Zagreb, i otvorili lokal brenda koji su razvili u inozemstvu - VeganKO, smjestili su se u centar, točnije Masarykovu ulicu 26. Iako totalno kul koncept, VeganKo nije potrajao baš dugo.

Možemo tu malo "okriviti" to što se kod nas još uvijek na sve vegansko gleda kao na neukusno i bježi od svega toga glavom bez obzira, možemo pribrojiti i Masarykovu kao ulicu koja je smrt za bilo kakav objekt s hranom (osim valjda one Bobanove slastičarnice na početku ulice), a možemo kao šećer na kraju dodati i nespretnost vlasnika koji se vjerojatno nisu mogli izboriti s oštrom klimom na gastrosceni, pa su zatvorili prilično brzo nakon što su se uselili u prostor u centru.

Ono što je nama zasmetalo kad smo čitali o njima po portalima je to što su ih predstavljali kao zdravi restoran. Naravno - jer sve što je vegansko je zdravo, je li? Nije, no tako to misle kvazigastrostručnjaci, a ovdje je bilo baš suprotno. VeganKO je bio stvarno dobar veganski fast food sa slasnom i masnom junk hranom. Za njih nam je, za razliku od ovih gore, čak i žao što su propali.

Koja je poanta cijele priče? Burger je burger, nemojte mu raditi ništa što ne biste htjeli da netko radi vama. A koji je vaš najdraži plejs s burgerima u Zagrebu? Napišite nam u komentarima, no prije toga u anketi recite koje vam od ova četiri mjesta najviše nedostaje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.