IAKO volimo iskoristiti ostatke hrane, sushi definitivno spada u kategoriju jela koje je uvijek najbolje konzumirati svježe. No, ako ste se ikada zapitali je li sigurno konzumirati ostatke sushija i koliko dugo ih možete čuvati, evo nekoliko bitnih činjenica.
Sirova riba
Sushi koji sadrži sirovu ribu trebao bi se konzumirati u roku od jednog do dva dana od pripreme. S druge strane, sushi koji ne sadrži sirovu ribu može biti siguran za konzumaciju gotovo tjedan dana.
Ove se smjernice temelje na prehrambenom kodeksu Uprave za hranu i lijekove Sjedinjenih Američkih Država (USFDA), koji zahtijeva da se hrana koja je pripremljena i hlađena u prehrambenom objektu konzumira, proda ili odbaci unutar najviše sedam dana. Valja napomenuti kako se dan pripreme hrane računa kao prvi dan.
Riža
No što je s rižom u sushiju? Sigurno ste čuli kako ostaci kuhane riže mogu uzrokovati trovanje hranom. Kuhana riža zahtijeva posebnu pažnju kako bi ostala sigurna za konzumaciju.
Što je dulje stajala na sobnoj temperaturi, veća je vjerojatnost da će postati nesigurna za jelo. Riža bi se nakon kuhanja u što kraćem roku trebala ohladiti na temperaturu od 5 stupnjeva Celzijusa kako bi ostala sigurna za jelo.
Međutim, riža u sushiju je malo kompliciranija zbog dodatka octa. Ocat, posebno rižin ocat koji se često koristi u pripremi sushija, može imati konzervirajući učinak. Iako ocat može usporiti rast bakterija, nije dovoljno snažan da zaustavi sve vrste mikroorganizama, posebno ako sushi nije pravilno pohranjen.
Dodatno, riža u sushiju često se priprema s dodatkom šećera, što može pružiti pogodno okruženje za rast nekih bakterija. Stoga, iako ocat može pomoći u očuvanju sushija, ne možemo se osloniti na njega kao na sigurnu metodu konzerviranja.
Kao opće pravilo, preporučljivo je konzumirati sushi unutar jednog do dva dana od pripreme, i obavezno ga je u međuvremenu dobro ohladiti. Iako je dobro imati ove informacije u vidu, kako biste bili na sigurnom, uvijek birajte svježi sushi.