UOBIČAJENA kuhinjska mudrost nam nalaže kako mliječne proizvode poput mlijeka i sira treba čuvati u hladnjaku kako bi se spriječilo njihovo prebrzo kvarenje. Međutim, što je s maslacem? U mnogim je kućanstvima uobičajena praksa maslac ostaviti izvan hladnjaka preko noći, tako da bude spreman za doručak i mekan sljedećeg jutra. Još jedna prednost držanja maslaca izvan hladnjaka je to što može biti ukusniji.
Maslac pohranjen na sobnoj temperaturi lakše otpušta svoju aromu, što ga čini mirisnijim i ukusnijim. Karton mlijeka ili čašica kiselog vrhnja koji su se počeli kvariti ili su već pokvareni imat će izmijenjen i neugodan okus, miris i teksturu, a od njih bi vam moglo i pozliti. Ali maslac se ipak razlikuje od mlijeka i većine mliječnih proizvoda. Vrlo je kalorična namirnica koja u pravilu ne sadrži manje od 80 posto masti, što ga čini otpornijim na kvarenje.
>> Cijena maslaca samo raste. 250 g Dukatovog u Sparu košta 3.98 eura (30 kn)
Ne mora stalno biti u hladnjaku
Maslac se uglavnom sastoji od masti i ima znatno niži udio vode od drugih mliječnih proizvoda poput mlijeka i vrhnja, što ga čini manje osjetljivim na razvoj bakterija i zbog čega se može neko vrijeme ostaviti na sobnoj temperaturi.
Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Američkih Država savjetuje da se maslac ne ostavlja na sobnoj temperaturi više od jednog ili dva dana. To je zato što može užegnuti, što bi značilo da je mast u maslacu oksidirala i razvila neugodan miris i okus.
Nemojte ga čuvati u omotu u kojem ste ga kupili
Kako maslac na sobnoj temperaturi ne bi užegao, važno ga je čuvati u pravim uvjetima. Nakon otvaranja ga nemojte čuvati u omotu u kojem ste ga kupili ili na tanjuru umotanom u plastičnu foliju. Maslac treba držati u posudi za maslac koja ne propušta svjetlost i zrak. To će pomoći u sprječavanju izlaganja maslaca svjetlu i zraku, što može uzrokovati užeglost.
Temperatura kuhinje je važna
Drugi važan čimbenik koji treba uzeti u obzir je temperatura vaše kuhinje. Ako je u vašoj kuhinji stalno toplo, maslac je bolje čuvati u hladnjaku. Ako je temperatura vaše kuhinje većinu vremena iznad 21°C, preporučuje se da maslac ne ostavljate izvan hladnjaka na duže vrijeme. Visoke temperature uzrokuju topljenje maslaca, što ga čini osjetljivijim na kvarenje.
>> Naučite kako pripremiti začinjeni maslac kod kuće
Pazite na količinu
Na kraju, važno je pratiti koliko maslaca držite izvan hladnjaka. Kao što je ranije spomenuto, USDA preporučuje ostavljanje maslaca na sobnoj temperaturi samo jedan do dva dana.
Stoga je najbolje izvan hladnjaka držati samo onu količinu maslaca za koju mislite da ćete je moći iskoristiti u tom vremenskom okviru. Na ovaj ćete način uvijek na raspolaganju imati svježi maslac i nećete riskirati kvarenje.